אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשד: רפאל נדאל התחמק מתשלום מס צילום: אם סי טי

חשד: רפאל נדאל התחמק מתשלום מס

הטניסאי הספרדי ניצב בימים אלה בפני יריב קשה לא פחות מנובאק ג'וקוביץ': רשויות המס של ספרד

06.02.2012, 21:13 | רונן וודלינגר

הטניסאי הספרדי רפאל נדאל ניצב בימים אלה בפני יריב קשה לא פחות מנובאק ג'וקוביץ': רשויות המס של ספרד.

לפי הדיווח, שהופיע באתר הספרדי "קונפידנסיאל", התביעה הכללית של מחוז גיפוסקואה (Guipúzcoa) שבחבל הבאסקים פתחה בחקירה נגד קבוצת החברות שהקימו בשנים האחרונות הטניסאי ואביו. רשויות החקירה חושדות כי בני משפחת נדאל רשמו את החברות שבבעלותם בעיר סן-סבסטיאן שבחבל הבאסקים, כיוון שחוקי המיסוי של החבל מציעים לחברות הפועלות בתחומו הקלות ניכרות במס. מטרת חוקי המיסוי היא לעודד חברות מקומיות לפעול בחבל ולתמרץ חברות ממקומות אחרים להעביר את פעילותן אליו, אלא שלפי החשד, במקרה של החברות של נדאל, הרישום היה כוזב, כיוון שהאב, שהוא המנהל היחיד של אותן חברות, המשיך לחיות ולפעול באי מאנאקור, שבאיים הבאלריים - מקום הולדתו של המדורג מספר שתיים. במילים אחרות, מדובר בשימוש לא חוקי במקלט מס. לפי הדיווח, לאחר שניסיון שעשו הנדאלים ב-2009, לרשום את החברות בצורה מלאה בחבל הבאסקים נכשל, הם נאלצו, החל מהשנה שעברה, לחזור ולשלם מס לפי חוקי האיים הבאלריים.

בתגובה, דחה בסוף השבוע נדאל את הפרסומים ומסר כי מאז תחילת הקריירה שלו הוא שילם מסים כתושב האיים הבאלריים.

הצד האפל של הספורט הלבן

לפני כשני עשורים הייתה הספרדייה ארנצ'ה סאנצ'ס-ויקאריו אחת הטניסאיות המצליחות בעולם. היא זכתה בעשרות תארים, בהם ארבעה תארי גראנד סלאם, ובאמצע שנות התשעים דורגה ראשונה בעולם. אלא שכעת, כעשור אחרי פרישתה, חושפת סאנצ'ס-ויקאריו בספר שעומד לצאת השבוע בספרד את הצד האפל של הקריירה שלה, ואולי גם של קריירות רבות אחרות שמנוהלות על-ידי הורים להוטים מדי ומשעבדות את החיים להצלחה ולכסף כבר מגיל צעיר.

בראיונות שקיימה הספורטאית לקראת יציאתו של הספר – שנקרא, בתרגום חופשי: "קדימה ארנצ'ה! זיכרונות של מאבק, חיים ואישה אחת" – היא מספרת כי במהלך הקריירה שלה, שנמשכה כ-17 שנה, היא הייתה מנותקת לחלוטין מחיים חברתיים כלשהם. לדבריה, החליטה לפרוש כדי "להחזיר לעצמה את חירותה".

מקום מרכזי בספר מוקדש ליחסיה עם בני משפחתה, אשר לדבריה ניצלו אותה והשאירו אותה לבסוף מרוששת. "אמא שלי הייתה קובעת בשבילי הכל," היא מספרת, "אפילו איך אני אסתפר או איך אני אתלבש". על אביה, שניהל לדבריה את הצד הפיננסי של הקריירה שלה, היא מספרת כי היה מעביר לה מדי חודש רק חלק מכלל הכנסותיה, שהיו זורמות למעשה אליו.

לטענתה, היא הרוויחה בקריירה שלה כ-45 מיליון יורו, מהם לא נשאר כיום כמעט דבר. "הם השאירו אותי בלי כלום", אמרה. "אני נמצאת בחובות ויש לי הרבה פחות רכוש מאשר לאחי חבייר, למשל, שהרוויח בחייו הרבה פחות ממני".

כיום, לדבריה, אין לה קשר עם אף אחד מבני משפחתה. "ההורים שלי גרמו לי הרבה סבל. אני לא יכולה יותר לקבל את זה ולשתוק."

ועוד בספרד: רוכב האופניים הספרדי, אלברטו קונטאדור, ספג היום (ב') מכה קשה וכואבת, לאחר שבית הדין הגבוה לערעורים בספורט (CAS) בלוזאן, שווייץ, קבע כי הוא אשם בלקיחת חומרים אסורים והשעה אותו לשנתיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות