אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל שמן: "לגבי אשכנזי אין קשר להזמנת אסדת הקידוח" צילום: אוראל כהן

מנכ"ל שמן: "לגבי אשכנזי אין קשר להזמנת אסדת הקידוח"

יוסי לוי הגיב בהמשך לדיווח מהבוקר, לפיו דירקטוריון שמן אישר את המלצתו של לוי לשכירת אסדת קידוח עבור מאגרי הגז והנפט הפוטנציאליים מול חוף פלמחים. לדבריו, "אשכנזי מנוע מלהתעסק בנושאים של מערכת ביטחון"

07.02.2012, 18:32 | ליאור גוטמן

"גבי אשכנזי מנוע מלהתעסק בנושאים של מערכת ביטחון. יש לו תקופת צינון שבמסגרתה הוא לא יכול לעסוק בכל מה שקשור לעברו הצבאי" - כך אמר היום (ג') מנכ"ל חברת שמןיוסי לוי.

הדברים נאמרו בהמשך לדיווח מהבוקר, לפיו דירקטוריון חברת שמן אישר את המלצתו של לוי לשכירת אסדת קידוח עבור מאגרי הגז והנפט הפוטנציאליים שנמצאים מרחק קצר מול חוף פלמחים.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", משרד הביטחון אישר עקרונית את ביצוע העבודות במקום, זאת לאחר ששנים הוא היה בידיים של ישראמקו שלא המצליחה לפתחו בשל בקשה מפורשת לפנות את כ"א והציוד כולו בתוך 24 שעות, פעולה מסובכת כשמדובר באסדת קידוח.

מדובר בצרוף מקרים מעניין – אחרי שנים של סרוב פתאום מסכימים לקדוח שם.

"מה זה משנה. אנחנו בעבודת מטה מסודרת מול משרד הביטחון בנושא כבר כמה חודשים".

אתה חייב להודות שלא הייתם מזמינים אסדת קידוח בלי קבלת אישור עקרוני.

לוי סרב להגיב, אולם מקורות שקשורים ל"שמן" מסבירים שהזמנת הציוד, בעלות של 35 מיליון דולר ל-180 יום, לא נעשתה תוך רצון "לזרוק כסף לים"

לקוח פוטנציאלי ראשון לנפט – צדיק בינו

קידוח "ים 3", שנמצא ברישיון "שמן", ממקום כ-16 ק"מ מול חופי אשדוד. רישיון הקידוח נמצא בשליטת חיים לייבוביץ', ג'קי בן זקן, אברהם נניקשווילי וחברת הנדל"ן והאנרגיה מנופים פיננסיים.

על פי הערכת חברת הייעוץ האמריקאית להערכת מאגרים Netherland & Sewell, בקידוח קיים פוטנציאל להימצאות נפט (בהסתברות של כ-50%) בכמות של כ-120 מיליון חביות, וכן פוטנציאל להימצאות גז (בהסתברות של כ-36%) בכמות של כ-1.8 TCF (טריליון רגל מעוקב).

עד כמה גדולים המאגרים? מדינת ישראל צורכת מדי שנה כ-100 מיליון חביות נפט, כ-55% מהן על ידי בית הזיקוק הצפוני (בזן, בבעלות החברה לישראל שבשליטת עידן עופר) והשאר על ידי בית הזיקוק הדרומי (בז"א, בבעלות פז שבשליטת צדיק בינו).

לגבי הגז מדובר במאגר שגדול כמעט פי שניים מזה שהתגלה בים תטיס, וביחס לנתוני צריכת הגז הטבעי בישראל ב2011 של משרד האנרגיה והמים (שמו הקודם של משרד התשתיות), מדובר בהיקף גז ששקול ל-12.8 שנות צריכה מקומית.

כבר התחלתם לדבר עם שחקנים בשוק המקומי?

לוי: "מוקדם לדבר לפני שנדע בדיוק מה יש לנו תחת היד. מה שכן אתה צודק בהערכה שלך שבית זיקוק ישמח לרכוש מאיתנו נפט. הקרה שלנו לחופי ישראל חוסכת להם את עלויות הביטוח וההובלה".

מי שיבצע את הקידוח היא החברה האמריקאית ATWOOD OCEANICS, אותה לוי מכיר מעברו עת שימש מנכ"ל ישראמקו. הסיבה: ATWOOD OCEANICS ביצעה את מרבית הקידוחים במים הכלכליים של ישראל בעשור האחרון, לרבות תגליות הגז "תמר" ו-"דלית" אותה מכיר לוי מהשותפות במאגרים שם מחזיקה ישראמקו 28.75%. "מדובר באסדת ג'ק-אפ (אסדה שרגליה עומדות על קרקעית הים – ל"ג) שתשהה פה חצי שנה. לאחר הקידוח נבדוק את שכבת הגז (3,500 מטר) באמצעות לוגים ונמשיך למטה למטרת הנפט (5,800 מטר)". לדבריו, במידה והאסדה תושכר לחברה מקומית אחרת "שמן" תקבל פיצוי שעשוי להגיע לכ-8 מיליון דולר.

לאחרונה הקפתם את עצמכם ביוצאי מערכת הביטחון. חוץ מאשכנזי גייסתם את ניצב בדימוס יעקב רז ואת סגן ראש השב"כ לשעבר אילן יצחק.

לוי מתרעם: "עם כל הכבוד לדירקטוריון הוא לא מנהל את החברה. זה לא משנה מה הרקע – מדובר באנשים איכותיים. למה לא מזכירים את מיקי בר חיים, שהיה המשנה לבנק לאומי, או את מירה דרור, יו"ר ועדת הביקורת של הבנק הפועלים?".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות