אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי שש שעות של שביתה: נתב"ג חזר לפעילות צילום: יסמין גיל

אחרי שש שעות של שביתה: נתב"ג חזר לפעילות

מרשות שדות התעופה נמסר, כי מתקני הנמל חזרו לעבודה, בהם החנויות הפטורות ממכס שהיו סגורות הבוקר, וכן שירותי פריקת וטעינת המזוודות. עובדי המכס עדיין נוקטים בעיצומים כאות הזדהות עם השביתה, באמצעות החמרת הבדיקות

08.02.2012, 12:26 | יסמין גיל

נתב"ג חזר לפעילות לאחר שש שעות שביתה, שהחלה ב-6:00 בבוקר. מרש"ת נמסר כי מתקני הנמל חזרו לעבודה, בהם החנויות הפטורות ממכס (דיוטי פרי) שהיו סגורות הבוקר, וכן שירותי פריקת וטעינת המזוודות. עד כה נחתו שתי טיסות: טיסת מטען מטורקיה וטיסת נוסעים של חברת אירופלוט מרוסיה. ההמראה הראשונה צפויה ב-13:10, לעמאן.

עם זאת, יחד עם החזרה לפעילות הנמל, עובדי המכס באולם הנוסעים עדיין נוקטים בעיצומים כאות הזדהות עם השביתה במשק, וזאת על ידי החמרת הבדיקות.

מוקדם יותר הבוקר הגיעו דפני ליף, סתיו שפיר ונציגים נוספים של המחאה החברתית לנתב"ג. קבוצת נציגי המחאה ערכה מפגן מחאה קצר באולם היוצאים בטרמינל 3, שהיה ועודנו ריק מנוסעים, בשל היערכות מוקדמת של רשות שדות התעופה (רש"ת) ושל חברות התעופה שהקדימו את הטיסות לפני השעה 6:00 – זמן תחילת השביתה.

נכון לשעה זו אולמות היוצאים והנכנסים כמעט ריקים, למעט נוסעים בודדים. מנהל נתב"ג שמואל זכאי מסר כי בין 4:00 ל-6:00 המריאו כ-30 טיסות, כשמונה מהן היו טיסות שיצאו בזמנן המקורי והשאר הוקדמו. לדבריו, השינויים הצריכו היערכויות גם בנמלי התעופה ברחבי העולם, וכן ביצוע הליך מזורז של תדלוק, ניקוי, העמסה ופירוק הכבודה במטוסים.

עוד הוסיף זכאי כי מטה השביתה אישר החרגות: יציאה של טיסות ארוכות טווח של אל על מניו יורק ומבנגקוק שצפויות לנחות בנמל במהלך השביתה. "הייתה מעורבות אישית של יו"ר ההסתדרות עופר עיני", אמר זכאי, "כי המטרה היתה למצוא את האיזון בין להעביר את המסר ובין לפעול באופן רציונלי".

הטיסה הראשונה שצפויה להמריא לאחר תום השביתה היא טיסת ארקיע לעמאן שמתוכננת ל-13:10 לפי לוח ההמראות והנחיתות המעודכן לשעות הצהריים. יצוין כי חודש פברואר הוא חודש חלש יחסית בפעילות הנמל, וכך גם יום רביעי שאינו נחשב ליום עמוס בשבוע.

נתב"ג. אולמות ריקים, צילום: יסמין גיל נתב"ג. אולמות ריקים | צילום: יסמין גיל נתב"ג. אולמות ריקים, צילום: יסמין גיל

ליף ואנשי המחאה הניפו שלטים למשך כעשר דקות, בעוד כמה עובדי ניקיון בנמל - עובדי קבלן - השקיפו מהצד. "הגענו כדי לחזק את צעד השביתה", אמרה ליף ל"כלכליסט", "זהו כלי מחאתי מאוד חזק, ומטרתנו להבהיר כמה חשוב שהשביתה לא תהיה לשווא, אלא תניב תוצאות ותהיה נקודת ציון משמעותית במאבק צודק על תנאי העסקתם של עובדי הקבלן".

כשנשאלה על המחאה החברתית שהתפוגגה, ענתהליף: "זהו המשך ישיר בעיני של המחאה של הקיץ. כל ניסיון לנסות ולשחזר את מה שקרה ביולי-אוגוסט הוא תפל. כמו שהיתה טיפה בים, יש עכשיו גלי הדף של המחאה הזאת".

המפגינים בנתב"ג. "שביתה היא כלי מחאתי חזק", צילום: יסמין גיל המפגינים בנתב"ג. "שביתה היא כלי מחאתי חזק" | צילום: יסמין גיל המפגינים בנתב"ג. "שביתה היא כלי מחאתי חזק", צילום: יסמין גיל

 

את מרגישה שהמחאה הניבה תוצאות?

"הרבה פעמים מבלבלים בין הצעד שלנו, הציבור, האזרחים וההישגים שלנו במחאה, לבין התעלמות גורפת, מבישה, של ממשלת ישראל".

הוצע לך להשתלב באיזו מפלגה?

"אף פעם. אני כנראה מאתגרת את הסיסטמה. אבל אני לא באמת מוטרדת מכך. הכוח צריך להיות אצל האזרחים, כי ברגע שאת יודעת לבחור את החבילה הזולה יותר אצל המפעיל הסלולרי - הכוח בידיים שלך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
דפני בארץ האפליות???
לעניות טעמי ודעתי, ממש, אבל ממש-ממש לא איכפת לכאורה, לליף וה-"חברים" שלה, מהעוני, מזכויות אדם ועובדים!!! -אז מה? תגובתי לא תפורסם, כי אני אולי לא אובייקטיבי??? אני הכי אובייקטיבי בעולם ואני ממש, אבל ממש "לא מביבי"... ראיתי בקיץ מחאה, אבל היא היתה לעניות דעתי, אולי מתנשאת ואף תל-אביבית, כמו משהו רגיל מ-"מדינת ת"א"... אני אישית, כועס על מי שעשה את ה-"מחאה" הזאת, כי היא רק קלקלה ולא תיקנה ככככככלוםםם לעניות דעתי!!!
סטודנט אובייקטיבי לחלוטין  |  08.02.12
לכל התגובות