אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשל האיראני החל לחסום את כל אתרי האינטרנט המובילים צילום: בלומברג

הממשל האיראני החל לחסום את כל אתרי האינטרנט המובילים

איראן זה שם - לקראת חגיגות יום השנה ה-33 להפיכה הדתית, ממשל האייתולות חוסם את כל התקשורת המוצפנת באינטרנט, וניטרלו אתרי בנקים וחדשות, רשתות חברתיות, דואל, פורטלים, סחר אלקטרוני ועוד

11.02.2012, 12:14 | הראל עילם

הממשל האיראני החל לחסום את הגישה למספר רב של אתרי אינטרנט מובילים, ביניהם כל מערך שירותי גוגל, הוטמייל, פייסבוק, יאהו ועוד. לפי ההערכות, הממשל חוסם כל העברת נתונים מוצפנת תחת HTTPS, מה שמוביל לגם חסימת אתרי בנקים ואתרי סחר אלקטרוני מאובטחים.

הדיווחים על החסימה הופיעו במהלך סוף השבוע. ככל הנראה, הנחיות הצנזורה החדשות נכנסו לתוקף לקראת את יום השנה ה-33 למהפכה הדתית באיראן ב-1979, שבעקבותייה עלו האייתולות לשלטון. ההשערות הן שהממשל ימשיך עם החסימות עד לתחילת חודש מרץ, תום חגיגות יום השנה.

סוף חודש פברואר נחשב לתקופת חג באיראן, המציין כאמור את ההפיכה הדתית. בשנה שעברה, מהומות האביב הערבי התפרצו באיראן במהלך החג. בעקבות מחאת הסטודנטים של פברואר 2011, נהרגו מספר אנשים ונעצרו למעלה מ-1,500 איש. הממשל האיראני שיתק למספר ימים את האינטרנט המקומי באותה תקופה במטרה לעצור את המחאות ולפגוע ביכולת המארגנים לקדמן.

נראה כעת כי הממשל האיראני בוחר לצאת במתקפת מנע ולשתק את האינטרנט על מנת למנוע מהעם לארגן השנה מחאה דומה. איראנים מקומיים אישרו את החסימה, אך ציינו כי הממשל האיראני דוחה את הטענות ומודיע כי "אין כל צנזורה". טענות דומות נשמעו מצד הממשל גם בפעמים הקודמות כאשר הוא בחר לחסום את הגישה לאינטרנט.

איראן נגד אנונימיות - סיבוב רביעי

 

הממשל האיראני החל לחסום את כל התקשורת המוצפנת והסמויה - בין השאר, כל אתר המשתמש באבטחת SSL, וכן תקשורת פרוקסי ו-VPN. ברשימה נכללים לא מעט אתרים מובילים. החסימה גם מנטרלת את כל הכלים הקיימים המשמשים את העם האיראני כיום על מנת לעקוף את המגבלות הקיימות - בדרך כלל על ידי הקמת רשתות VPN ועקיפת "חומת האש" מבוססת ה-IP.

איראני מקומי אמר ל-Cnet: "אני לא יודע מהי התשתית שהם משתמשים בה, אבל אני לא חושב שנצליח לעקוף את זה. אנחנו מתקרבים במהירות לצפון קוריאה".

חסימת כל תקשורת שאינה מוצפנת לא רק מפריעה למשתמשים לתקשר דרך רשתות חברתיות או דואל מאובטח, אלא גם חוסמת תקשורת לאתרי סחר אלקטרוני ובנקים. כמו כן, הדבר יפריע לכל משתמש בעל חיבור פס רחב להתחבר לאינטרנט, וגם לעובדי חברות בינלאומיות העובדים במדינה.

אינטרנט במזוודה?

 

מספר קבוצות האקרים כבר הודיעו על פיתוח כלים וטכניקות לעקוף את המגבלות החדשות. קבוצת "פרויקט TOR", המפתחת כלים לתקשורת אנונימית ואחראית לחלק נכבד מהפיתוחים המשמשים את רשתות הדארקנט, הודיעה שהיא החלה לבחון כלי אבטחה בשם obfsproxy הגורם למידע מוצפן להראות כמידע רגיל לכל דבר. ראש הקבוצה, אנדרו ליימן, אמר: "הרעיון זה לגרום לפרארי שלך להראות כמו טויוטה על ידי שתכסה אותה בציפוי של טויוטה".

הממשל האיראני כבר החמיר בעבר את מדיניות הצנזורה. בין השאר, ממשל האייתלות מחייב את כל ספקי האינטרנט המקומיים לתעד את כל התקשורת ופעולות המשתמשים ואת בתי הקפה-אינטרנט במדינה להוסיף מצלמות שיתעדו את פני כל המבקרים. כתוצאה מכך, איראן היא אחת המדינות עם חיבור האינטרנט האיטי בעולם, במהירות של 1.26 מגה-ביט לשניה - חמישית מהמהירות הממוצעת בישראל.

הממשלה הדיקטטורית גם השיקה לפני כחצי שנה רשת אינטרנט פנימית, מצונזרת וחלופית עם שירותים עצמאיים משלה, כגון דוא"ל ומנוע חיפוש. הרשת, שפעילה מזה כבר, עובדת באיראן צד בצד יחד האינטרנט העולמי והפומבי, אבל הממשל האיראני כבר הודיע שהוא עומד לחסום בקרוב את הגישה לאינטרנט ולהשאיר גישה אך ורק לרשת הפנימית - צנזורה מחמירה אף יותר מזו של סין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
אני בעד מס' 1 וצודק מאד
כל מה שקורה באיראן,,,אם דתיים כאן יעלו בשילון יהיה הרבה הרבה יותר גרוע!!! לכן ישראלים לכו מהר ללמוד על מהפכה דתית מזויפת שהיתה רמאות על בתולדות האנושות ותבינו מה צריך לעשות כאן ומה לא!!!!!!!!!!! אני היתי מביא חוק תיכנון משפחות, לא יותר מ-2-3 ילדים ואם הבאת יותר לפחות לא יקבלו שום ביטוח לאומי וסובדידיות לבתי ספר וכו" בהמשך שיגדלו את המשפחות שלהם דתיים על חשבונם קודם כל אפילו ביטול מפלגות דתיות,,,,מה זה מפלגה דתית,,,מפלגת אלה? דת לא צריך מפלגה!!!
pan  |  11.02.12
לכל התגובות