אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוף עידן: קודאק תפסיק לייצר מצלמות צילום: בלומברג

סוף עידן: קודאק תפסיק לייצר מצלמות

אחת מחברות הצילום הידועות בהיסטוריה, שמתקשה לשרוד את המעבר לעידן הדיגיטלי, תחדל לייצר מצלמות ביוני – אחרי 130 שנים של פעילות בתחום

12.02.2012, 10:10 | יוסי גורביץ
חברת איסטמן קודאק, המוכרת לציבור כקודאק, הודיעה בסוף השבוע כי היא יוצאת מעסקי הצילום: החל מסוף חודש יוני היא תחדל לייצר ולשווק מצלמות, מצלמות וידיאו ומסגרות תמונה דיגיטליות. אף על פי שהיה ידוע כי החברה נמצאת בקשיים, ואף הגישה בקשה להגנה מפני נושים (Chapter 11), ההודעה התקבלה בהפתעה רבה.

קודאק הוקמה ב-1880 ע"י ג'ורג' איסטמן, ומודל הרווחים שלה התבסס על מכירת מצלמות זולות והסתמכות על כך שהלקוחות ישובו לרכוש סרטי צילום יקרים יחסית. ב-1976 החזיקה החברה בנתח שוק של 90% ממכירות סרטי הצילום ו-85% מרכישות המצלמות בארה"ב, ולאורך רוב המאה ה-20 היתה בעמדה דומיננטית בשוק.

החברה לא הצליחה להתמודד עם המעבר לצילום דיגיטלי, אף על פי שהיו לה כמה הצלחות ראשוניות בתחום – בין השאר, היא ייצרה את מצלמות QuickTake של אפל שיצאו לשוק ב-1994. בכירי החברה התקשו להאמין שהצילום הדיגיטלי ידחוק את רגלי הצילום בפילם במהירות רבה כל כך. מאחר שהחברה התמקדה במצלמות זולות, שנדחקו מהשוק על ידי מצלמות הסמארטפונים, מוצריה הפכו במהירות לבלתי רלוונטיים. השנה האחרונה שבה קודאק היתה רווחית היתה 2007.

לאחר הגשת הבקשה להגנה מפני נושים, שנועדה להעניק לה מרווח נשימה כדי שתוכל להתארגן מחדש, החברה ציינה כי היא מקווה לשוב ולהיות רווחית בשנת 2013. קודאק הודיעה כי תמשיך לייצר את המדפסות הזעירות שלה, שזכו לפופולריות, ותמשיך להפעיל את חנויות הדפסת התמונות שלה, אבל תתבסס מעתה בעיקר על הקניין הרוחני שלה: היא תמכור פטנטים ותעניק רשיונות שימוש בהם. לקודאק יש כ-1,000 פטנטים בתחום הצילום הדיגיטלי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות