אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זיהום, תמלוגים חסרים ואובדן מסים צילום: מאיר אזולאי

זיהום, תמלוגים חסרים ואובדן מסים

מעבר לנזקים הישירים נגרמים למדינה גם נזקים כספיים עקיפים. אלה נובעים מהנזקים שגורמת הכרייה לקווי התשתיות הנמצאות בשטחה

13.02.2012, 08:43 | משה גורלי

בפסק דין אלי גאלי, שהגיע לבית המשפט העליון ב־1999, פירט המפקח על המכרות במשרד התשתיות ד"ר יעקב מימרן את הנזקים שנגרמים למדינה על ידי גנבי חול. מדובר בנזקים כספיים ישירים - הנובעים מאובדן דמי החכירה על הקרקע ותשלום התמלוגים לאוצר המדינה. מטבע הדברים, גנבי החול אינם משלמים תשלומים אלה. וגם לא מס הכנסה.

מעבר לנזקים הישירים נגרמים למדינה גם נזקים כספיים עקיפים. אלה נובעים מהנזקים שגורמת הכרייה לקווי התשתיות הנמצאות בשטחה. מדובר בצינורות מים הנחשפים ונפגעים, בקווי חשמל וטלפון הניתקים, ובכבישים ובעמודי חשמל המתמוטטים כשמכרסמים בשכבות החול התומכות בהם.

נוסף על כך, בחלק מהמקרים גורמת הכרייה הבלתי חוקית לזיהום קשה של מי תהום במאגר מי התהום של מישור החוף. הסיבה: לא אחת בכרייה פראית של חול משופלים פני השטח אל מתחת למפלס מי התהום. פירוש הדבר הוא שגוף המים נחשף לפני השטח ולחומרים מזוהמים שעלולים לחדור אליו.

לצד אלה, גורמת הכרייה כמובן גם לנזקים קשים לערכי טבע ונוף, ובין השאר לפגיעה באתרי טבע המיועדים לשימור של מאספי הצומח והחי הייחודיים הנמצאים בהם. כרייה פראית של חול הורסת פעמים רבות כל חלקה טובה וגם כאן הנזקים בלתי הפיכים.

לבסוף, הכרייה הבלתי חוקית גורמת לסיכונים תחבורתיים רבים: הן הכלים המכניים הכורים את החול והן המשאיות המשמשות להובלתו יורדים אל צירי תנועה ראשיים (כמו כביש החוף), עולים אליהם בדרכים מאולתרות, ובכך גורמים לסיכונים תעבורתיים ממשיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות