אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת יישום חינוך חינם מגיל 3: אושרה העברת 1.3 מיליארד שקל לבניית גני ילדים צילום: גיא אסיאג

לקראת יישום חינוך חינם מגיל 3: אושרה העברת 1.3 מיליארד שקל לבניית גני ילדים

שר החינוך: "בתשע"ג חינוך חינם לא ייושם על 100% מהילדים בגילאי 3 – 4. אין מהפכה ביום אחד". יו"ר ועדת הכספים: "חבל שחיכו להתפרצות מחאה חברתית כדי ליישם חוק שנחקק כבר ב-1984"

13.02.2012, 12:44 | ליאור בן דוד
ועדת הכספים אישרה היום (ב') העברה תקציבית של 1.3 מיליארד שקל למשרד החינוך לטובת בניית כ-500 גני ילדים לצורך יישום החלטת הממשלה בעניין החלת חינוך חינם מגיל 3 ובהתאם להמלצות ועדת טרכטנברג. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר: "סופסוף הממשלה החליטה ליישם את חוק חינוך חינם מגיל 3 שנחקק כבר ב- 1984. חבל שחיכו להתפרצות מחאה חברתית כדי ליישם חוק".

גפני בירך על החלטת הממשלה ועל-כן נעתר לבקשה התקציבית אך קרא במקביל, לתקצוב מטרות חברתיות רבות וצודקות אחרות ולא להמתין שוב למחאות חברתיות ולמסקנות של ועדות ציבוריות מיותרות. "הכנסת כבר הביעה את דעתה בנושא חינוך חינם מגיל 3 וכן בנוגע לנושאים חברתיים אחרים. לכן אין צורך ללכת למקומות שלא נבחרו ע"י הציבור כוועדת טרכטנברג".

שר החינוך, גדעון סער, אמר: "אנחנו נמצאים חמישה שבועות לאחר הכרת הממשלה על יישום המלצות ועדת טרכטנברג בנושא חינוך חינם מגיל 3. חלק מההחלטה התייחס להיבט הבינוי. הדבר הזה קריטי, כיוון שיש 300 אלף ילדים בגילאי 3-4 כאשר ביחס לכ- 100 אלף מהם אין מענה מבחינת הבינוי. המטרה כעת היא לצמצם את הפער בין ההיצע לביקוש תוך תחילת בינוי מיידי של כ-500 גנים עד לתחילת שנת הלימודים תשע"ג ב- 26 באוגוסט. כלומר כשישה וחצי חודשים".

סער הוסיף, ש"הרשויות המקומיות מרוויחות מהמהלך, שכן עד היום התקציב שקיבלו לבינוי לגילאי 3-4 היה אפס והיו צריכות לבנות לבד. כעת אנחנו משחררים אותן מחובת הבינוי הזאת. הגענו להסכמה עם אגף התקציבים שנשפה את הרשויות בשני אופנים: 'תוספת טרכטנברג' אחידה לכל הרשויות ותוספת שנייה דיפרנציאלית לרשויות עפ"י שני מדדים: א. מרחק מהמרכז וב. מצב סוציו-אקונומי. כך שרשויות חלשות יקבלו יותר. המשפחות ממילא חייבות לקבל חינם את הסבסוד אך ההבדל בתקצוב הרשויות. כלומר, כל הרשויות יקבלו יותר אך יהיה מרכיב נוסף לרשויות החלשות".

בעניין הדחיפות באישור ההעברה התקציבית אמר סער: "כרגע, מה שחשוב זה לצאת לדרך כמה שיותר מהר. המטרה שהגנים יהיו מוכנים בתחילת שנת הלימודים תשע"ג. מדובר רק בהתחלה כאשר ברור שבשנת הלימודים הבאה לא יהיה מענה ל- 100% מהילדים בגילאי 4-3".

ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו): "בניית גן אורכת לפחות שנה. אני לא מאמינה שיצליחו לבנות בחצי שנה".

בעקבות אישור הבקשה התקציבית ישתנה תקציב הפיתוח ובניית כיתות של משרד החינוך מ-2 מיליארד שקל ל-3.3 מיליארד שקל ב- 2012. הבקשה התקציבית אושרה פה אחד ע"י חברי הוועדה. 

בדיון אחר בוועדת החינוך אמר היום שר החינוך: "אנחנו עומדים בפני מהלך ענק. זה מהלך חשוב מהרבה בחינות. ראשית מבחינת יוקר המחיה למשפחות. מדובר בחיסכון של אלפי שקלים לחודש, וזה דבר שיורגש. שנית, מדובר בלקיחת אחריות של המדינה על גילאי 3-4 וזה מהלך משמעותי. שלישית, אני מעריך שתהיה לזה השפעה בתחום התעסוקה, מבחינת יציאת אמהות לעבודה. רביעית, יש קשר ישיר בין השתתפות במסגרת חינוכית בגיל צעיר לבין הישגים לימודיים בהמשך, ולכך יש השפעה על צמצום פערים חברתיים בהמשך, ורמת החיים בכלל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות