אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": עשרות מפעלים מתלוננים על עיכובים בהחזרי המע"מ צילום: עמית שעל

בלעדי ל"כלכליסט": עשרות מפעלים מתלוננים על עיכובים בהחזרי המע"מ

התעשיינים טוענים כי רשות המסים מעכבת את החזרי המע"מ בעקבות הנחיה להקשחת הבדיקות עקב חשד לחשבוניות פיקטיביות. העיכוב בהחזרים מוערך במיליוני שקלים. רשות המסים מכחישה: "אין כל עיכוב ביחס להתנהלות"

15.02.2012, 06:58 | טל ליטמן

בחודשים האחרונים מעכבת רשות המסים החזרי מע"מ למפעלים מייצאים, בעבור יבוא חומרי גלם ליצוא, כך עולה ממכתב ששלח בתחילת השבוע פנחס קימלמן יו"ר פורום מנהלי הכספים בהתאחדות התעשיינים למנהל רשות המסים בפועל דן ארבלי. הסכומים המעוכבים מוערכים על ידי התעשיינים בכמה מיליוני שקלים. ברשות המסים מכחישים את הטענות וטוענים כי אין כל עיכוב מיוחד בתהליך.

יצואן המייבא חומר גלם, משלם מע"מ על חומר הגלם בעת היבוא ומקבל החזר בגין המע"מ ששולם. על פי הסדר בין רשות המסים לתעשיינים, מפעל שמחזור המכירות שלו עולה על 20 מיליון דולר ומייצא מעל 50% מתוצרתו, מקבל החזרי מע"מ, בפרקי זמן מקוצרים של 5 ימי עבודה, במקום בין 9—10 ימים. קימלמן אמר אתמול (ג') ל"כלכליסט" כי "בחודשים האחרונים פנו אלינו עשרות מפעלים והתלוננו על עיכובים בהחזרי המע"מ שהגיעו עד מספר שבועות. מדובר בכלל היצואנים, ולא רק באלו שחוסים תחת ההסדר המקוצר. במפעלים מוטי יצוא הפגיעה כמובן גדולה יותר, אנחנו מדברים על עיכוב של סכומים גדולים שיכולים להגיע למאות אלפי שקלים למפעל בודד ולמיליוני שקלים במצטבר".

"הטלת קושי מיותר"

במכתבו מציין קימלמן כי "משמעות הפער בין מועד תשלום המע"מ לבין מועד קבלת ההחזר הנה יצירת צורך באשראי, וככל שתקופת ההחזר מתארכת, העלות המימונית ליצואן גדלה. על רקע הגידול במרווחי הריבית הבנקאיים לאחרונה, והחשש למצוקת אשראי, הרי שמדובר בהטלת קושי בלתי מוצדק על היצואנים".

לדבריו, אחת הסיבות העיקריות לעיכובים הנה הנחיה שניתנה ברשות המסים להקשיח את הבדיקות השוטפות בעת מתן החזרי המע"מ, עקב חשד לחשבוניות פיקטיביות. קימלמן קרא לארבלי לפעול למתן החזרי המע"מ ליצואנים בתקופה קצרה ככל האפשר.

מודים בהעמקת הבדיקות

מרשות המסים נמסר בתגובה כי "הנהלת הרשות אכן הנחתה את המשרדים ככלל לערוך בדיקות מעמיקות יותר בתחום החזרי מע"מ. לגבי יצואנים המבקשים החזר עבור תשומות מיובאות אין כל עיכוב ביחס להתנהלות שהיתה בעבר. אם היצואן יבקש החזר עבור תשומות המעורבות נאפשר לפצל את ההחזר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות