אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": השרים יגבילו את המפגשים בין פקידי ממשלה ללוביסטים צילום: מיקי אלון

בלעדי ל"כלכליסט": השרים יגבילו את המפגשים בין פקידי ממשלה ללוביסטים

משרדי האוצר והמשפטים עובדים בימים אלו על ניסוח הוראות שימנעו מפקידי ממשלה להיפגש עם לוביסטים ללא אישור הממונה הישיר עליהם. הכללים החדשים אמורים לאחד בין הנהלים השונים שיש לכל משרד ממשלתי בנושא

19.02.2012, 07:00 | תומר אביטל

בממשלה מתכננים לפרסם הגבלות על פגישות בין פקידי משרדי הממשלה השונים ללוביסטים, שמייצגים את האינטרסים של בעלי ההון והחברות המסחריות במשק מול גורמי השלטון - כך נודע ל"כלכליסט". לפי המתווה שמגבשים במשרדי האוצר והמשפטים, יוכלו פקידי הממשלה להיפגש עם לוביסטים רק באישור מפורש של הממונים עליהם ותחת סייגים נוספים.

המתווה הסופי של ההגבלות על הקשר בין פקידי הממשלה ללוביסטים יגיע לאישורם של שר המשפטים יעקב נאמן ושר האוצר יובל שטייניץ, וידרוש ככל הנראה גם את אישור הממשלה.

כיום אין נוהל המסדיר את עבודת פקידי הממשלה מול לוביסטים, כאשר בכל משרד ממשלתי נהוגים כללים שונים ומשתנים. כך למשל, נאסר בתקופות מסוימות על אנשי אגף תקציבים באוצר להיפגש עם לוביסטים, אולם כעת האיסור בוטל.

ההצעה להגביל את עבודת השתדלנים מול הממשלה והכנסת הופיעה כבר בדו"ח ועדת טרכטנברג שפורסם בעקבות גל המחאה בקיץ. הוועדה לשינוי חברתי־כלכלי המליצה על קביעת כללי אתיקה ברורים, שיסדירו את עבודתם של פקידי הממשלה ונבחרי הציבור עם לוביסטים.

בעקבות המלצת טרכטנברג, הממשלה הטילה לפני כחודשיים וחצי על נאמן לפעול להסדרת פעילות לוביסטים מול גורמים ממשלתיים. גורם ממשלתי בכיר אמר ל"כלכליסט" כי אנשי משרדי האוצר והמשפטים דנים בימים אלו בגיבוש כללים להתנהלותם של פקידי הממשלה מול הלוביסטים, כאשר המשתתפים בניסוח הכללים מסכימים שאלו יסייעו לקיום שלטון תקין.

רק לפני שבוע אסר יו"ר הכנסת ראובן ריבלין על עובדי משכן הכנסת לשוחח עם לוביסטים, לרבות שיחות מסדרון, ללא אישור בכתב מהממונים עליהם. ההחלטה היא מכה אנושה עבור משרד הלוביסטים, שנעזרים בעובדי הוועדות בכנסת כדי לקבל מראש את לוחות הזמנים ואת נושאי הדיונים המתוכננים בוועדות. ריבלין, שמזהיר זה שנים על הסכנה הגלומה בפעילות הלוביסטים בכנסת, קיבל את ההחלטה על רקע תחקיר תוכנית ערוץ 2 "עובדה", שחשף את דרכי הפעולה של חברת גלעד יחסי ממשל ולובינג בכנסת.

מקורב לטרכטנברג אמר כי "כבר בעת עבודת הוועדה טרכטנברג צפה את הבעייתיות בהתנהלות הלוביסטים וקבע כי יש להתייחס בחומרה לתופעה".

בנוסף, בימים הקרובים יתבקשו חברי הכנסת לאשר שינויים בתקנון הכנסת, שיאסרו בין השאר על נבחר ציבור להתחייב בפני שתדלן וכן יאסרו על קבלת תמורה או טובת הנאה במישרין או בעקיפין. ריבלין שואף שכל משרד לובינג יוכל לשלוח רק נציג אחד לוועדה בכנסת ויחויב לפרסם את כל ניירות העמדה שהוא שולח לחברי הכנסת.

הלוביסטים עצמם המומים מההסתערות עליהם בתקופה האחרונה, וראשי המשרדים בוחנים צעדים כמו גיבוש קוד אתי שישיבו את הלגיטימיציה לענף. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
לקוח לשעבר
כמה הערות ראשית, חברי הכנסת והפקידים מאפשרים ולכן אין מה לבוא בטענות ללוביסטים שנית, הלוביסטים עושים גם עבודה עבור ארגוני סביבה, התנדבות וכו. לא כל המטרות שרותמים אותם אליהן הן מטרות פסולות. שלישית, הסבך הביקוקרטי וההקושי להשמיע את דבריך מול השלטון הוא שיצר את הצורך בהם. מי שניסה להתנהל לבד מול השלטונות יודע כמה אטימות וזילזול
אייל , חיפה  |  19.02.12
1.
הולכים סחור סחור באופן מגמתי
למה לא לחשוף את העבודה הסודית של הלוביסטים?למה באתר של הלוביסט לא היה כתוב בכל עת את מי הוא מייצג ?לידיעת כל הציבור .למה ניירות עמדה לא יקבלו פרסום?מה סודי בעבודת הלוביסטים פרט לאינטרסים ותגמול כספי?רק חשיפה תביא לאור השמש להכנס למקומות הנסתרים ותמנע שחיתויות .נייר עמדה סודי שמועבר למחליטים כמוהו כגניבת דעת שהרי הנותן ןהמקבל יודעים שרק הם רואים את נייר בא בשעה שנייר עמדה יכול באופן רגיל להיות חשוף לכלל .
חנוך , ירושלים  |  19.02.12