אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעת חוק חדשה קוראת להקים בית משפט לתמלוגים ליוצרים צילום: shutterstock

הצעת חוק חדשה קוראת להקים בית משפט לתמלוגים ליוצרים

על פי ההצעה, בית המשפט יוסמך לאשר תעריפים עבור שימוש בזכויות יוצרים, יאכוף את התשלום ויפתור מחלוקת בענייני תמלוגים

20.02.2012, 09:12 | שלי פריצקר

הצעת חוק חדשה נועדה להסדיר את סוגיית תשלום התמלוגים ליוצרים. על פי ההצעה של חברי הכנסת זבולון אורלב (מפד"ל) וכרמל שאמה־הכהן (ליכוד), יוקם בית משפט לתמלוגים שיוסמך לאשר תעריפים עבור שימוש בזכויות יוצרים, וגם יאכוף את התשלום ויפתור מחלוקת בענייני תמלוגים. השופט שיוסמך יהיה שופט בבית המשפט המחוזי בתל אביב - שאליו מגיעים רוב ההליכים בתחום. עם זאת, שר המשפטים יוכל להסמיך שופט בכל אחד מבתי משפט המחוזיים האחרים. הדבר יביא להתמחות של שופט בתחום ולפסיקת הלכות שאינן קיימות כיום בחוק.

כיום, זכויות יוצרים וזכויות מבצעים מנוהלות בצורה שרירותית על ידי תאגידים לניהול משותף של זכויות כגון אקו"ם (אגודת קומפוזיטורים, מחברים ומו"לים למוזיקה בישראל) ואמ"י (איגוד אמני ישראל). אותם תאגידים מעניקים רישיונות כוללים (המכונים "שמיכה") לשימוש בזכויות יוצרים לגופים המשתמשים ברפרטואר כגון תחנות רדיו, טלוויזיה, מקומות בידור, חברות סלולר, אתרי אינטרנט ועוד.

רשות ההגבלים העסקיים, אשר מפקחת על תאגידי הזכויות, קבעה את התנאים לפעולתם אך לא קבעה את תעריפי התמלוגים הנגבים באמצעותם עבור הרישיונות. הסוגיה הושארה למשא ומתן בין התאגידים למשתמשים, בכפוף להליכים משפטיים. אלא שהיעדר פסיקה אחידה וברורה פוגע ביוצרים עצמם.

לדברי ח"כ אורלב, הצעת החוק שלו ושל ח"כ שאמה־הכהן מקובלת על ידי הגוף הגדול בתחום, אקו"ם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות