אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אירועי כדורגל עוצרים את הפעילות בבורסה צילום: בלומברג

אירועי כדורגל עוצרים את הפעילות בבורסה

כשנבחרות משחקות בזמן אירועי כדורגל בקיץ, המסחר בבורסה יורד ביותר מ-30%. כך על פי מחקר של הבנק האירופאי המרכזי

20.02.2012, 22:13 | רונן וודלינגר

הבנק האירופי המרכזי לא מסתפק כנראה בהזרמת כספים לכלכלות כושלות, ולאנשיו יש גם זמן כדי לערוך מחקרים בנושאים מגוונים, ובהם כדורגל. לאחרונה, ערכו בבנק האירופי מחקר, שתוצאותיו פורסמו באתר הספרדיCincoDias , ואשר נועד לבחון את האופן שבו משחקי כדורגל משפיעים על הפעילות בשוקי המניות.

כיוון שמרבית משחקי הליגה באירופה מתקיימים בימי ראשון, כשהבורסות ממילא סגורות, הוחלט לבחון את מידת הפעילות בשווקים בזמן משחקי המונדיאל שהתקיים ב-2010 בדרום אפריקה, אשר מרביתם התקיימו בימים ובשעות שבהם הברוקרים אמורים להיות עסוקים בניהול עסקאות ולא בצפייה בכדורגל.

התוצאות, מסתבר, היו חד-משמעיות בכל 15 המדינות שנבדקו, ומהן עולה שהפעילות בבורסות צנחה בזמן משחקים. זאת ועוד, לא מדובר בירידה זניחה או קצרה, אלא בהאטה משמעותית שנמשכה לאורך משחקים שלמים. כך לדוגמה, בזמן משחקים שלא כללו את הנבחרת המקומית, ירדה כמות העסקאות בבורסה הנבדקת ב-24%, ומחזור המסחר, כלומר כמות הכסף שהחליפה ידיים באותן שעות, נפלה ב-33%. כשמדובר היה במשחקי הנבחרת של המדינה שבה פועלת הבורסה נרשמה צניחה של 45% במספר העסקאות, ושל 55% במחזור הכספי.

באופן מפתיע, דווקא בספרד, מי שזכתה לבסוף במונדיאל וסובלת ממוניטין מפוקפק במה שנוגע למוסר העבודה של תושביה (ע"ע הסייסטה המפורסמת), נרשמה ירידה מתונה יחסית של 26% בממוצע בהיקף הפעילות. מסתבר שהברוקרים הספרדיים ממושמעים למדי, או שפשוט הם לא מתעניינים בכדורגל. מנגד בבורסה של גרמניה, שתושביה ידועים דווקא במוסר עבודה גבוה, צנחה הפעילות ב-60% בזמן משחקיהם של

הבונדסמאנשאפט.

ביבשת דרום אמריקה אין הפתעות וניתן לומר שעל ימי משחקים של הנבחרות המקומיות עדיף להכריז מראש כעל יום חופשה. כך לדוגמה, הפעילות בבורסה של בואנוס איירס צנחה בזמן משחקים של ארגנטינה ב-72%, ואילו בבורסה של סנטיאגו בצ'ילה נרשמה בזמן משחקי הנבחרת המקומית ירידה של 83%.

עוד מסקנה שעולה מן המחקר היא שהשפעת המשחקים על הבורסה חורגת מ-90 דקות המשחק, והתוצאות הראו שלבורסות לוקח 45 דקות נוספות כדי לחזור לפעילות מלאה. בנוסף, בזמן המחציות של המשחקים נרשמה התאוששות מסוימת בפעילות, התאוששות שנגמרה ברגע שחזרו לשחק. לבסוף, מסתבר שמיד לאחר הבקעת שער נפלה הפעילות בבורסות בממוצע ב-5% בנוסף לירידה הכללית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות