אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צמיחה מתונה: המדד המשולב עלה בינואר ב-0.2% צילום: shutterstock

צמיחה מתונה: המדד המשולב עלה בינואר ב-0.2%

בבנק ישראל אומרים כי נתוני המדד ואלו של הרבעון האחרון אשתקד מצביעים על המשך התרחבות הפעילות במשק, אך בקצב מתון יחסית לזה של הרבעון השלישי 2011

20.02.2012, 15:54 | אמנון אטד

המדד המשולב למצב המשק שמפרסם בנק ישראל עלה בינואר ב-0.2%. נתוני המדד החודש כמו גם אלו של הרבעון האחרון של השנה שעברה מצביעים על המשך התרחבות הפעילות במשק, אך בקצב מתון יחסית לזה שנרשם ברבעון השלישי של 2011.

העלייה במדד החודש משקפת עליות במדד הפדיון של הסחורות והשירותיים והייצור התעשייתי כמו גם במדדי יבוא הסחורות. עליות אלו קוזזו על ידי ירידות ניכרות במדדי יצוא הסחורות והשירותיים. בשל עדכונים כלפי מעלה במדד יצוא השירותים ובמדד פדיון המסחר והשירותיים והיצור התעשייתי שערכה הלמ"ס לחודשים אוקטובר-דצמבר עודכן במקצת המדד כלפי מעלה בחודשים אלו.

רכיבי המדד

 

מדד הייצור התעשייתי עלה בדצמבר ב-0.8%, לאחר ירידה בו של 1.7% בנובמבר. מדד הפדיון של המסחר והשירותים עלה בדצמבר ב-0.9% בהמשך לעלייה בו של 0.1% בנובמבר. מדד יצוא השירותים (ללא שירותי תחבורה) ירד בינואר (אומדן בנק ישראל), ב-8.8% לאחר שעלה ב-6.5% בדצמבר. מדד יבוא תשומות לייצור עלה בינואר ב-3.7%, לאחר אי שינוי בדצמבר. מדד יצוא הסחורות ירד בינואר ב-6.3%, לאחר עליה של 0.4% בדצמבר. מדד יבוא מוצרי צריכה עלה בינואר ב-1.4%, בהמשך לעלייה של 2.4% בדצמבר.

הלמ"ס: עלייה ברבעון האחרון של 2011 בקצב הגידול של הייצור התעשייתי

אחרי שבשבוע שעבר דיווחה על האטה בקצב צמיחת המשק ברבעון האחרון של 2011, מדווחת היום הלמ"ס דווקא על עלייה שנרשמה ברבעון זה בקצב הגידול של הייצור התעשייתי, המהווה כרבע מכלל התוצר של הסקטור העסקי.

בשלושת החודשים האחרונים של השנה החולפת גדל הייצור התעשייתי בשיעור שנתי של 7.1%, לעומת עלייה של 5.3% בשלושת החודשים הקודמים. בכל שנת 2011 גדל הייצור התעשייתי ב-1.9%, לעומת עלייה גדולה הרבה יותר של 7.8% בשנת 2010.

עלייה גדולה במיוחד, בשיעור שנתי של 16.5%, נרשמה ברבעון האחרון של השנה החולפת בייצור של ענפי תעשיית ההייטק (אלקטרוניקה, ציוד בקרה ופיקוח, מחשוב ותרופות), וזאת בהמשך לעלייה של 13.6% ברבעון השלישי. לעומת זאת, בהיקף הייצור של ענפי התעשייה המסורתית (מזון, טקסטיל, הלבשה ונייר) נרשמה ברבעון האחרון ירידה בשיעור שנתי של 0.8%, בהמשך לירידה של 2.8% ברבעון הקודם. הייצור התעשייתי ללא ענפי ההייטק גדל ברבעון האחרון של השנה החולפת בשיעור מתון של 1.1% בלבד.

מנתוני הלמ"ס מתברר עוד כי למרות העלייה בהיקף הייצור, נרשמה ברבעון האחרון של 2011 דווקא ירידה בשיעור שנתי של 1.1% במספר העובדים המועסקים בתעשייה. בכל השנה החולפת גדל מספרם של עובדי התעשייה ב-1.6%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות