אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביניש על השופטים החדשים: "כולם היו בניי" צילום: עטא עוויסאת

ביניש על השופטים החדשים: "כולם היו בניי"

שישה שופטים הושבעו היום על ידי נשיא המדינה שמעון פרס, בהם צבי זילברטל ונועם סולברג שנבחרו לכהן בבית המשפט העליון

21.02.2012, 12:13 | משה גורלי

"נועם ומשפחתו – אשתו ובנותיו הם תושבי גוש עציון. זו ההזדמנות שלי לומר, כי צר לי על עוגמת הנפש הרבה שנגרמה לו על רקע זה", כך, בין היתר ומבלי שפירטה, קידמה נשיאת בית המשפט העליון את השופט נועם סולברג שהושבע היום (ג') על ידי נשיא המדינה שמעון פרס. ביניש בירכה את ששת השופטים החדשים שהושבעו, ביניהם צבי זילברטל וסולברג שנבחרו לכהן בבית המשפט העליון. זהו טקס ההשבעה האחרון שבו ביניש מציגה את השופטים הנבחרים לנשיא המדינה.

"היום נקרתה בפני גם ההזדמנות להפריך חלק מהגירסאות והסיפורים שקדמו למינויים לבית המשפט העליון", אמרה ביניש, "נאמר שהשופט זילברטל הוא מקורבי – ואני אשמח אם כך יהיה – בעתיד. אבל נכון להיום אשתמש בביטוי המטאפורי 'כולם היו בניי', הלקוח מטקסט אחר".

ביניש שיבחה את זילברטל שהחל כמתמחה אצל הנשיא אהרן ברק, ולא חסכה גם מסולברג שלמינויו התנגדה נחרצות: "נועם הצטיין בכל אשר פנה בעבודתו... נועם יימנה בין צעירי שופטינו בבית המשפט העליון, וזה כידוע חסרון חולף בצד היתרונות הרבים שיש בכך. בבית המשפט המחוזי עסק נועם בכל תחומי המשפט. הוא היה שופט שדן בתחום הפלילי, האזרחי והמנהלי. אין לי ספק שבניסיונו המגוון בתחומי המשפט השונים וברקע שהוא מביא עמו לבית המשפט בתחום המשפטי, בהשכלתו המשפטית והתורנית ובכישוריו, יתרום השופט נועם סולברג לבית המשפט העליון תרומה רבת שנים".

זילברטל שירת כחובל בחיל הים, סולברג היה קצין בחיל אוויר. "נוספה לנו עתה, אפוא, תגבורת מן הים ומן האוויר", סיכמה ביניש.

השופט זילברטל השיב בשם השופטים: "אנו מחויבים לצדק, אך יש להישמר מפני היותנו צודקים בעיני עצמנו, עד שתאבד מידת הספקנות ותאבד היכולת להבחין בגווני האפור. לצערי, השיח הציבורי בישראל הוא לעתים קרובות שיח של "צודקים", מה שהופך אותו לא פעם לשיח של חירשים.

זילברטל הקדיש גם דברי פרידה נרגשים מביניש: "מנהיגה אמיצה ונאורה, אשר ניווטה בבטחה את הרשות השופטת, שבתקופת כהונתה נדמתה לעתים קרובות לספינה מיטלטלת במים סוערים... לזווית אחת בפועלה של כב' הנשיאה, פחות מוכרת לציבור הרחב, נחשפתי ישירות. כוונתי למהלכים אותם יזמה והובילה במטרה לשפר ולייעל את ההתנהלות הדיונית של בתי המשפט. לכאורה עסקינן בקטנות, אך כל הבא בשערי היכלות המשפט מבין את חשיבות המהלך ואת היותו ביטוי עקרוני של תפיסת צדק, שהרי צדק נדחה הוא צדק שנשלל. גם מהיבט זה ראוי שנזכור את תקופת כהונתה של הנשיאה ביניש".

שאר השופטים שהושבעו היום הם אילן איטח - לבית הדין הארצי לעבודה, כרמי מוסק - לבית המשפט המחוזי ירושלים, עירית וינברג-נוטוביץ - לבית המשפט המחוזי מרכז וטל לחיאני שהם - לבית משפט השלום (נוער) במחוז הדרום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות