אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בוא תראו מה זה "הייפ" צילום: רויטרס

בוא תראו מה זה "הייפ"

בין ה-10 ל-16 בפברואר ג'רמי לין אוזכר 350 פעמים בתוכנית החדשות של ESPN - יותר מאשר מילים כגון "אם" ו"אבל"

23.02.2012, 09:36 | ניצן פלד

אם בחודש שעבר עוד חשבתם שאתם יודעים מה זה "הייפ", אחרי"תופעת לין" ברור שהיה לנו עוד מה ללמוד על הנושא. ב-4 לפברואר עלה ג'רמי לין עלה מהספסל של ניו יורק ניקס בתור האופציה השלישית שהם מנסים העונה בעמדת הרכז.

הוא שרף את הקבוצה שממול, ניו ג'רזי נטס, וסיים משחק עצום עם 25 נקודות, 5 ריבאונדים, 7 אסיסטים, 2 חטיפות ב-10 מ-19 מהשדה, וכל זה ב-36 דקות משחק. שורה סטטיסטית של סופרסטאר. שורה סטטיסטית שפתחה את עידן "לינסאניטי". עידן שמראה לנו עד כמה חזק כוח ה"הייפ" בימים אלה.

באתר deadspin מנתחים שבוע אחר שבוע מגמות ב"ספוטסנטר", מהדורת החדשות המרכזית של ESPN. הפילוח מציג כמה זמן הקדישו החברים בבריסטול לכל ענף, כמה פעמים אמרו שם של ספורטאי מסויים וכיוצא באלה. והרי תוצאות "טירוף לין".

אוהדים מחזיקים בשלט על ג אוהדים מחזיקים בשלט על ג'רמי לין | צילום: איי פי אוהדים מחזיקים בשלט על ג

בשבוע שבין ה-27 לינואר ל-2 בפברואר – כלומר, לפני עלייתה לשלטון של "שושלת לין" – ה-NBA קיבלה 22.5% מזמן השידור, ואף אחד מאנשי ניו יורק ניקס לא נכנס לרשימת 15 האנשים המאוזכרים ביותר – שהכילה שישה שחקני NBA ועוד שני ניו יורקרים (מהפוטבול), אבל אף אחד שהוא גם וגם.

בשבוע שבין ה-3 ל-9 בפברואר – כלומר, השבוע בו לין הפתיע את הנטס ואז גם את יוטה עם 28 ו-8, ואת וושינגטון עם 23 ו-10 – הוא נכנס למקום ה-9 ברשימת המאוזכרים עם 18 פעמים ששמו נאמר לאורך השבוע. הסיקור של ליגת ה-NBA לא השתנה, ועם 22.8% מהזמן היא ירדה למקום השלישי, אחרי ה-NFL וכדורסל המכללות.

זה הזמן שלקח לאנשי ESPN להבין/להחליט על גודל האירוע. שימו לב לנתוני השבוע שבין ה-10 ל-16 בפברואר: ג'רמי לין אוזכר 350 פעמים. הרבה-הרבה-הרבה יותר מהשיא ש"קבע" טים טיבו בחודש שעבר, שעמד על 154. פי 5 יותר מהמקום השני – לברון ג'יימס, שזכה ל-70 אזכורים. ולמען האמת – יותר מהפעמים שנאמרה בתכנית המילה "אם" (132) או המילה "אבל" (241)! 350 אזכורים הם אזכור כל 55 שניות! למשך שבוע שלם!

מובן שהייתה לזה השפעה על יתר הנתונים.

אמרה סטאדומייר, חברו לקבוצה, נכנס למקום ה-9 ברשימת המאוזכרים עם 32 כאלה, ו-ESPN הגדילו כשהזכירו את כרמלו אנתוני, כוכב הניקס שכלל לא שיחק בשבוע המדובר בגלל פציעה, 37 פעמים, מספיק למקום שמיני ברשימה. כמעט כל האזכורים של מלו היו בהקשר אחד: האם הכוכב הגדול יצליח להסתדר עם הכוכב החדש שצמח לו בקבוצה?

ומה עם הניקס עצמה? ובכן, המועדון – ששוויו הוא באופן קבוע אחד מהשניים הכי גבוהים בליגה – זכה לזמן אוויר נרחב במיוחד. 15.5% מהזמן העיסוק התמקד בניקס. זה יותר ממה שקיבלה ניו אינגלנד פטריוטס של טום בריידי בשבוע שקדם לסופרבול (12.2%).

תיאוריות קונספירציה רבות עלו בזמן האחרון סביב עלייתו של לין לגדולה, וחלקן הגדול נגע לצורך של הליגה בכוכב אסיאתי (לין הוא אמריקאי ממוצא טייוואני) שימלא את מקומו שליאו מינג שפרש בפגרה האחרונה. מה שלא יהיה, הליגה כבר מרוויחה: שגעון לין היה אחראי להכפלת זמן האוויר של ליגת ה-NBA במהדורת חדשות הספורט המרכזית שלא ארה"ב – בשבוע המדובר היא קיבלה 39.3% מזמן האוויר של "ספורטסנטר" – 172% יותר מבשבוע שקדם לכך.

ותהיה לסיום: אם הוא לא היה אסיאתי, ולא משחק בניו יורק ניקס, אלא היה אפרו-אמריקאי ומשחק במילווקי – איך אז היו נראים המספרים האלה?

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות