אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עד הפעם הבאה? עובדי פרי גליל ישובו מחר לעבודה צילום: מיקי אלון

עד הפעם הבאה? עובדי פרי גליל ישובו מחר לעבודה

זאת לאור ההתקדמות במשא ומתן לקבלת מענק ממשלתי למפעל והעלאת חוק בנושא לוועדת השרים לחקיקה

27.02.2012, 19:30 | אורנה יפת ותומר אביטל

הבעלים של מפעל פרי גליל, אושיק אפרים, הודיע על הסכמתו לפתוח את המפעל מחר (ג') בבוקר, זאת בעקבות שיחה עם יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, אשר הפציר בו לעשות את הצעד לאור ההתקדמות במו"מ והעלאת חוק בנושא לוועדת השרים לחקיקה. אפרים אמר כי "אני שמח שזה נגמר היום ולא בעוד שבועיים".

יו"ר ועד העובדים מוטי חזיזה, אמר כי "זושמחה של 300 בעלי משפחות שהיו עלולות להיקלע למצוקה לא קטנה. צריך רק רצון אמיתי כי רצון מפוצץ קירות בטון".

  

גפני קיים מוקדם יותר שיחה בנושא עם רה"מ בנימין נתניהו, בה הזכיר לו כי קיימת הבטחה שלטונית לתת מענק למפעל ולכן יש להעביר לו מקדמה. נתניהו, לפי נציגי גפני, אמר שהוא מעוניין לפתור את הנושא ויפעל לשוחח עם שר האוצר, יובל שטייניץ, ושר התמ"ת, שלום שמחון, שנמצאים בחו"ל. גפני הודיע לו שיגיש ביום ראשון לוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק שתאפשר לסייע כספית למפעל, למרות שאיננו עומד בקריטריונים של התמ"ת, וכי הוא מקווה שהוועדה תאשרה כדי שיתאפשר לתקצב את המפעל. עם זאת, יש לציין כי מתן המענק עלול להוביל לפרצה שתאפשר מתן מענקים ללא אמות מידה ברורים וקיום מינהל תקין.

בתוך כך התקיים הערב דיון חירום בנושא בהשתתפות חברי ועדת הכלכלה, בעלי המפעל ונציג מוועדת הכספים. יו"ר הוועדה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן, אמר כי "מה שמונע כרגע את הסיכום הסופי זה ששני השרים הרלוונטיים, שר האוצר ושר התמ"ת,נמצאים בחו"ל ולא ניתן לעקוף אותם. אנחנו עדיין נדרשים לסגור קצוות, אבל עובדי המפעל, הבעלים ותושבי חצור הגלילית יחייכו הרבה לפני פורים".

"אני עוד רגע מתפוצץ"

 

מוקדם יותר היום, חזיזה, שעד כה הגן על הנהלת המפעל וטען כי מהלכיה צודקים לאור העובדה שהממשלה לא עמדה בהתחייבות שלה, דיבר בנימה שונה. "היה לי הבוקר ויכוח קשה עם אפרים על הדרך בה ההנהלה בחרה לסגור את המפעל", אמר חזיזה ל"כלכליסט". "אמרתי לו את עמדתי והזכרתי לו שאני מייצג את העובדים, והוא אמר את עמדתו".

עם תום דיון שהתקיים מוקדם יותר היום בוועדת הכלכלה היה חזיזה נסער במיוחד עקב כך שהוועדה לא הגיעה לשום החלטה בנוגע לגורלו של המפעל והעובדים. "היה לי פה קרב קשה עם כולם", אמר חזיזה. "אני נסער ומרגיש שאני עוד רגע מתפוצץ. אני לא יודע מה להגיד ל-300 העובדים שזרוקים מחוץ למפעל לפני תקופת החגים".

חזיזה התפרץ לשיחה בין "כלכליסט" לאפרים, וצעק לעבר אפרים: "אני לא חוזר היום הביתה בלי תשובות לעובדים". בתגובה ענה לו אפרים: "תפנה לראש הממשלה ושר האוצר". אפרים אמר ל"כלכליסט" כי רכש עבור המפעל שני קווי ייצור מחו"ל שעדיין לא הופעלו. "התחייבתי שאם יתנו לנו את המענק אני אעסיק 50 עובדים נוספים במפעל בחצור הגלילית".

בדיון בוועדת הכלכלה השתתף גם שר התמ"ת לשעבר, פואד בן אליעזר, שהתייחס להבטחה לתת מענק למפעל ואמר: "ברור היה לי שסגירת המפעל תהיה מכת מוות לעיירה, כי זה מפעל שיש לו עיירה ולא עיירה שיש בה מפעל. עם זאת, ידעתי שיש מגבלה במרכז ההשקעות שמחייבת ייצוא של 25% ורציתי להחריג את המפעל מהמגבלה. הבעלים והעובדים יכלו להבין ממני שהבטחתי לעשות כל מאמץ לתת מענק. באוצר יגידו שיש לזה השלכות רוחב, אבל זה מפעל שמפרנס 300 משפחות".

בן אליעזר הבהיר כי עמד מול הבעלים והעובדים כשר והתחייב לאפשר את מתן המענק. הוא הסביר כי "אחרי זה התקבלה החלטה לפרק את המפלגה שלי, אבל אם הייתי נשאר שם זה היה קורה והמפעל היה מקבל את המענק".

מנהל מרכז ההשקעות במשרד התמ"ת, חזי צאיג, אמר כי ההחרגה של המפעל מחייבת שינוי חקיקה. לדבריו, ועדת הכספים החליטה ללכת למהלך של שינוי חקיקה אך הוא לא יודע איפה עומד הנושא.

אפרים אמר בדיון: "זה לא בושה להרוויח. לא ראיתי שמשקיעים עמדו בתור לרכוש את המפעל. אני לא רוצה לעשות תספורת או פן ולא משכתי דיבידנדים - אני רק רוצה לקבל מה שמגיע למפעל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות