אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדינה תקועה צילום: עטא עוויסאת

מדינה תקועה

פסיקת הנשיאה היוצאת של בית המשפט העליון העניקה לבעלי הרכב הפרטי הבטחת הכנסה, אולם מחירי הדלק המאמירים לא יאפשרו להם להוציא את כלי הרכב מהחניה. ולא, הפעם זאת לא אשמת אחמדינג'אד

01.03.2012, 09:53 | תמי ארד

בעזרתה האדיבה של ממשלת ישראל ויו"ר ועדת הכספים של הכנסת זכו עובדי מפעל פרי גליל בחצור הגלילית לשוב לעבודתם. בימים של בחירות בפתח, אף ממשלה שפויה לא תרשה לעצמה לסגור מפעל עובדים בעיירת פיתוח. לכן צפוי היה שהבאזז התקשורתי סביב סגירת המפעל יעורר את ראש הממשלה, שיתערב אצל גפני, שיתערב אצל שר התמ"ת. אולי סדר הדברים היה שונה אבל אין לכך משמעות - מה שחשוב הוא שהשקט התעשייתי שהממשלה זקוקה לו שב על כנו.

צדקו הבעלים בדרישתם כי הבטחות צריך לקיים, אבל מה יקרה אם מחר מפעל נוסף שמחזיק על גבו עיירת פיתוח יעמוד על סף סגירה? גם אליו תזרים המדינה 20 מיליון שקל? אם המדינה היתה מפעילה יזמות ציבורית שדואגת לתעסוקה מסודרת בפריפריה, ולא היתה סומכת רק על כישוריהם של אנשי עסקים פרטיים, ייתכן שהיו נחסכים המיליונים וכאבי הלב. אבל אל דאגה, את המיליונים החסרים בתקציב המדינה משלים האוצר בין היתר באמצעות המיסוי הכפול שמוטל על הדלק.

טקס פרישת ביניש שלשום, צילום: גילי יוחנן יינט טקס פרישת ביניש שלשום | צילום: גילי יוחנן יינט טקס פרישת ביניש שלשום, צילום: גילי יוחנן יינט

ראש הממשלה האשים השבוע את אחמדינג'אד בעליית מחירי הדלק. נוח מאוד לתלות את האשם במשוגע של הכפר הגלובלי. נתניהו רק שכח לציין שחבית נפט בשנת 2007 עלתה יותר מ־100 דולר, בדיוק כמו היום, אבל אז ליטר דלק עלה לצרכן הישראלי 6.5 שקלים והיום שמונה שקלים בקירוב. המדינה, לא אחמדינג'אד, משלשלת את ההפרש לקופת האוצר. ובעקבות הלחץ הציבורי אותה ממשלה שהעלתה את המחיר שולחת את מנכ"ל משרד ראש הממשלה למצוא דרכים להורדתו. יד אחת לוקחת ויד אחת משתאה.

לגמרי במקרה פסיקתה האחרונה של נשיאת בית המשפט העליון היוצאת דורית בייניש, פסלה סעיף בחוק השולל הבטחת הכנסה ממי שבבעלותו או בשימושו כלי רכב פרטי, בטענה שהסעיף פוגע בזכות לקיום אנושי בכבוד. לא עלה על דעתה של בייניש שבשל מחירי הדלק המאמירים, הנזקקים, שעליהם ביקשה להגן, יתקשו להשתמש בכלי הרכב, גם אם לא תישלל מהם הבטחת הכנסה.

כשבייניש נאמה את נאום הפרידה חשבתי על הנאומים הנרגשים בטקס האוסקר. יוסף סידר לא זכה לנאום. הוא הפסיד את האוסקר לאיראנים. אם תלחצו את נתניהו לקיר אפילו הוא יודה שבאוסקר ההפסד לאיראן הוא הפסד מכובד. למורת רוחו של שר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן נאום הפרידה של בייניש היה נאום ניצחון.

הנשיאה הראשונה של בית המשפט העליון הצליחה להטביע את חותמתה כשומרת הסף של הדמוקרטיה, בתום כהונה שרובה ככולה התרחשה באווירה עוינת שהוביל פרידמן, שלא בחל בהתקפה אישית עליה, ואת דרכו הבוטה המשיכו למלא מספר מחוקקים בכנסת הנוכחית. אילו יכולתי הייתי מלבישה את בייניש בשמלה המוזהבת של מריל סטריפ. היא היתה הולמת אותה להפליא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות