אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכדורגל הישראלי הוא ביצה קטנה צילום: ראובן שוורץ

הכדורגל הישראלי הוא ביצה קטנה

למה שמישהו חדש ייכנס לתחום שעושה הכל כדי שלא ייכנסו אליו?

01.03.2012, 20:54 | אוריאל דסקל

ההתאחדות לכדורגל יכולה לדבר עד מתי שהיא רוצה על ניהול תקין, דף פייסבוק מתוחכם, חשבון טוויטר ותו תקן ISO 9001 - אבל תחת אפה, גל יוסף נהפך לבעלים דה פקטו של בית"ר ירושלים והיא אפילו לא מצייצת בנושא.

בעיתונים כבר מתייחסים אליו כ"איש החזק" בקבוצה והוא עצמו מטלפן לאנשים כדי להציע להם עבודות בבית"ר ירושלים. באופן רשמי גל יוסף הוא "חבר של ארקדי גאידמק", אבל באופן ברור וידוע לכל הוא, למעשה, הבעלים של בית"ר ירושלים.

מה הבעיה? אם נעזוב את קשריו המוכרים לעולם התחתון ופעולותיו בשוק האפרפר, אז יש בעיה תקנונית חמורה כאן. הוא הרי הבעלים של הכח עמידר רמת גן  ועל פי התקנון הוא לא יכול להיות גם הבעלים של בית"ר ירושלים - עניין פשוט של ניגוד אינטרסים. "תקנון שמקנון" אתם אומרים? ייתכן. אבל ההתאחדות לכדורגל בעצם פוגעת בעצמה ובתדמיתה הכל כך חשובה לה כשהיא נותנת למצב הזה להתרחש לנגד עיניה ואפילו לא מוכנה להגיב על הנושא.

למה שמישהו חדש ייכנס?

בהתאחדות לכדורגל מתלוננים על כך שראשי הקהילה העיסקית לא מעוניינים להשקיע בכדורגל הישראלי. אבל למה שמישהו ירצה לשים את הכסף שלו בכדורגל הישראלי כשהרגולציה לא מאפשרת לו להרוויח כסף אבל כן מאפשרת לאנשים כגון אלי טביב וגל יוסף להשתלט על הקבוצות הבכירות במדינה? וזה לא שאיש עסקים לגיטימי יכול לקבל נקודות תדמית חיוביות מדי מזיהוי עם הכדורגל הישראלי – מעטים הצליחו, איכשהו, לעשות זאת – איזי שרצקי ויעקב שחר. וזה בעיקר בזכות העובדה שהם עושים דברים באופן שונה לחלוטין ממה שנהוג בכדורגל הישראלי.

ועדת שטרוזמן תנסה לשים עוד פלסטר על הבעיות של הכדורגל הישראלי ואולי גם חוק השקיפות – אבל צריך כאן טיפול שורש אמיתי. וההתאחדות, אם היא רוצה להציל את התדמית שלה, צריכה להתחיל לקדם אותו. טיפול שורש שכולל רגולציה חדשה על בעלויות, מערכת רישיונות שתכוון קבוצות להשקעות נכונות, שיתוף פעולה מלא עם האוהדים, הקמת מנהלת ליגה מקצועית שתנהל את המותג החשוב ביותר בכדורגל הישראלי ועוד.

ברגע שהכדורגל הישראלי יעבור את טיפול השורש, אולי הוא כבר יפסיק להסריח מהפה ויותר אנשי עסקים מכובדים ירצו להשתלב בו.

גם התקשרות אשמה

הכדורגל הישראלי בכללותו הופך לעסק קטן, שמעסיק מדי שנה פחות ופחות אנשים וכפועל יוצא מכך גם מעניין הרבה פחות אנשים. בהרבה מובנים הוא ביצה קטנה, מסריחה ומסחררת שמצליחה להעיף ממנה אנשים שונים ומסרבת לקלוט אליה אנשים חדשים. בשתי העונות האחרונות, אנשי מקצוע ישראלים שלמדו בחו"ל נאלצו לעזוב את המועדונים שהעסיקו אותם ובעיקרון מי שמגיע עם ידע אבל ללא כסף יתקשה לקבל עבודה בכדורגל הישראלי.

מי שמגיע עם כסף, לעומת זאת, יכול לעשות מה שהוא רוצה במועדון. הוא הרי בעל המאה.

הביציות של הכדורגל הישראלי באה לידי ביטוי גם בסיקור התקשורתי שלו. פרשן בכיר של ערוץ הספורט, מגדל שחקנים ומרוויח כסף על העברתם ואז אמור לפרשן עליהם באובייקטיביות, פרשן בכיר אחר חייב כספים לאנשים שהוא עצמו אמור לבקר. פרשן נוסף הוא סוכן שחקנים לא מורשה שהשחקנים שהוא מדבר עליהם בטלוויזיה מדי שבוע הם השחקנים שאחר כך הוא מייצג מול מועדונים. פרשן אחר הוא עובד ההתאחדות לכדורגל וצריך לתת דעתו גם עליה. בשירים ושערים, למשל, אחים של כדורגלנים הפכו לפרשנים הקבועים של הקבוצות בהן משחקים האחים שלהם. כאילו באמת... מה נסגר?

והעניין הוא שכולם בתוך הכדורגל יודעים את הדברים האלה - אבל הצופים מהצד עוד עלולים לחשוב שהפרשנים עושים זאת מתוך אובייקטיביות.

"לא הייתה לי שום בעיה עם פרשנות ביקורתית אמיתית אם היתה כזו בישראל", אמר לי מאמן כדורגל בכיר בישראל. "אבל הבעיה היא שצריך לפרוס בפני האנשים ששומעים את הביקורות את כל הקשרים העסקיים והאישיים שיש לכל פרשן עם כל מושא לפרשנות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
שהכדורגל הישראלי ימשיך לחטוף
יפה שאתה ועוד כמה צדיקים רוצים בהצלחת הכדורגל המקומי,אבל אין שום סיבה להציל משהו רקוב מהיסוד, אלא לחכות לנפילתו. הכדורגל שלנו כה רקוב ומושחת מהבסיס, החל מההתאחדות,דרך בעלי קבוצות עם סממנים עבריינים וכלה כמובן בשחקנים שרובם ערסים עם התנהגות של פושעים או סתם בעלי מוסר עבודה לקוי. אין סיבה להציל את הכדורגל בארץ,הוא צריך להתרסק כי אחרת לא יוכלו לשקמו. התקווה שלי היא שברגע שהתקשורת תפסיק לעסוק בכך, אחרוני האוהדים יברחו מהאיצטדיונים ולא יהיה כסף, אנשים שבאמת רוצים לשחק כדורגל, ורוצים בהצלחת המועדונים ישארו, ואולי נקבל פה ליגה שכוכביה מתהדרים יותר במדורי הספורט מאשר במדורי הרכילות והפלילים, ליגה שהורים יכולים להביא אליה את הבן שלהם ואת האישה כדי להנות מחוויה דומה למופע בלט או מופע מוזיקלי (כמו באירופה). עד אז כל פמפום של הצעה אחרת היא בסך הכל מנת אנדרנלין לגוסס ממחלה חשוכה,נותן לו עוד כמה דקות חסד, אבל חסר תועלת.
גיא  |  04.03.12
6.
אני לא מבין
אוריאל דסקל היקר, אתה אולי אחד מאנשי הכדורגל והספורט האמיתיים היחידים שקיימים במדינה. אתה, והבחור היחיד הנוסף שעשה תואר שני במנהל עסקים בהתמחות בניהול ספורט. אני קורא אדוק ומידי שבוע של הטורים שלך, ומסכים וחרד עם התהליך שקורה כאן במדינה מבחינת ליגת הכדורגל השישית בטיבה באירופה. השאלה שלי היא: למה לא לקחת את זה לשלב הבא? ברור שאכפת לך. ברור שזה משנה גם לאוהדי הכדורגל האמיתיים בארץ- כותב שורות אלה, הוא אחד מהם. למה לא להעלות את העניינים האלה השכם וערב אל מול שרת הספורט? לדרוש לעגן את כל הדברים הללו בחקיקה ולעקור מן השורש את מה שרע במדיניות הלוזוניות שקיימת כאן. הגיע הזמן לקחת את זה צעד אחד קדימה, לקדם את המהפיכה החברתית של הכדורגל בישראל, ולפי דעתי, אתה בהחלט במקום בעל מספיק השפעה כדי לעשות זאת.
אלון , חיפה  |  03.03.12
5.
הכתב צודק במאה אחוז -כל הכבוד
כל הכבוד לכתב האמיץ. זה ידוע שפרכים שולטים ומנהלים את הכדורגל הישראלי. תלכו לראות איזה הורים מגיעים לליגות הילדים והנערים. "פרכלנד" אחד ענק. מקללים, מנבלים,נשפילים ילדים אחרים. מדינת פרכלנד בהתגלמותה. ומאיפה זנ שואב את הכח? מההתנהלות הכדורגל הבוגרת בארץ והניהול של בעלי המועדונים הפרכים.
פנימאי  |  03.03.12
לכל התגובות