אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההצעה לריסון שכר הבכירים אושרה פה אחד בוועדת השרים לחקיקה צילום: מיקי אלון

ההצעה לריסון שכר הבכירים אושרה פה אחד בוועדת השרים לחקיקה

ההצעה תגיע לשולחן ועדת הכספים רק במושב הקיץ, בתקווה שהחקיקה תושלם לפני הפגרה שתחל בסוף יולי. השר יעקב נאמן: "מדובר בהצעת חוק מאוזנת שנעשתה לאחר מחקר משווה בכל העולם"

04.03.2012, 11:36 | תומר אביטל

ההצעה לריסון שכר הבכירים אושרה היום (א') פה אחד בוועדת השרים לחקיקה. בשבועות הקרובים תעלה ההצעה  לקריאה ראשונה במליאת הכנסת, אך היא תגיע לשולחן ועדת הכספים רק במושב הקיץ, לאחר פגרת האביב, בתקווה שהחקיקה תושלם לפני הפגרה הנוספת שתחל בסוף יולי.

מדובר למעשה בהמלצות ועדת נאמן מלפני שנה עם תוספות. הוועדה אינה מגבילה את השכר בחברות הציבוריות אך היא קובעת כללים לנורמות מקובלות שלפיהן יקבע השכר - כללי משל תאגידי הממשיך את תיקון 16 לחוק החברות.

לפי ההמלצות, תיקבע מדיניות תגמול על ידי ועדה מיוחדת שימנה הדירקטוריון. הוועדה תהיה מורכבת מרוב של דירקטורים חיצוניים ושאר חבריה יהיו דירקטורים בלתי תלויים. המלצות הוועדה יוגשו לאישור הדירקטוריון ומשם לבעלי המניות, שם המדיניות תאושר רק ברוב של בעלי מניות המיעוט, שאינן קשורות לבעל השליטה. במידה והמדיניות לא אושרה, הדבר יחזור לדירקטוריון שיהיה חייב להתייחס לתוצאות האסיפה הכללית ולבסוף הוא זה שיבחר את המדיניות כך שההכרעה הסופית היא של הדירקטוריון.

במילים פשוטות, הוועדה דורשת מהחברה, או יותר נכון מהדירקטוריון, להתנהג בבגרות. נאמן ואנשיו מאמינים שחברה רצינית תתבייש להעניק שכר למנכ"ל שגבוה פי 50 או 100 מהשכר הממוצע בחברה (בהמלצות המתוקנות, הממוצע כולל עובדי קבלן). המלצות נאמן משלימות תיקוני חקיקה רבים בשנים האחרונות המגבירים את כוחם של בעלי מניות המיעוט, עצמאותו של הדירקטוריון ואחריותו וכן התגברות כוחם של המוסדיים.

 

שר המשפטים, יעקב נאמן, ציין בישיבה כי ועדת השרים לחקיקה תעקוב אחרי ביצועי החוק וההתפתחויות בשוק בעקבותיו. לדברי נאמן, ב-2015 תיערך בדיקה מקיפה של הנושא. "מדובר בהצעת חוק מאוזנת שנעשתה לאחר מחקר משווה בכל העולם וב-OECD. אני מאמין שישראל תשמש אור לגויים בתחום חשוב ומורכב זה".

המשנה ליועמ"ש, אבי ליכט, הדגיש בדיון כי שכר עובדי הקבלן באותן חברות יהוו שיקול בקביעת מדיניות השכר. כמו כן ציין כי יהיה אישור פרטני של שכר המנכ"ל ממנו נגזרים משכורות שאר הבכירים בחברה, וכי בחלוקת אופציות יתחשבו בביצועים ארוכי טווח של הפירמה.

 

יוזמי החוק המקורי להגבלת שכר הבכירים חברי הכנסת, שלי יחימוביץ' (עבודה) וחיים כץ (ליכוד), צפויים לתבוע בכנסת הכנסתם של שינויים בהצעה. לדבריהם, הצעת החוק שאושרה "היא אחיזת עיניים, ולא תביא להפחתה של שקל אחד בשכר הבכירים השערורייתי".

 

"צר לנו על כך שהצעת החוק ההגיונית והפשוטה לביצוע שהגשנו כבר לפני שנתיים, ועל פיה שכר הבכיר לא יעלה על פי חמישים מהשכר הנמוך ביותר – טורפדה במשך שנתיים בועדת נאמן והסתיימה בהצעה העלובה המועלית כיום", מסרו השניים. הם ציינו כי נוכח האכזבה, יניחו מחדש את הצעתם המקורית בשבועות הקרובים.

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, הצטרף לביקורות של יחימוביץ' וכץ, והכריז כי "השר נאמן ממסמס את אחת הבעיות הקריטיות והמהותיות הקיימות בחברה הישראלית, ומתנער מטיפול יסודי וראוי בפערי המעמדות ושכר הבכירים". גפני הוסיף כי 'יש לקבוע תקרת שכר מקסימלית - כאשר מעבר לכך, יצטרכו לחלק דיבידנד לכל בעלי המניות. ובחברות אשר אינן מחלקות דיבידנדים יש לקבוע רף מיסוי גבוה מאד לבעלי שכר הזוי ומופרך כפי שיש כיום לחלק מהמנהלים'".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות