אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יישלל לשנתיים היתר השדלנות של צח בורוביץ' מ"גלעד לובינג" צילום: עמית שאבי

יישלל לשנתיים היתר השדלנות של צח בורוביץ' מ"גלעד לובינג"

הוועדה שמינה יו"ר הכנסת פרסמה את החלטותיה בעניין התנהלות חברת הלובינג. ההיתר שניתן ליו"ר גלעד, אריאל סנדר, יישלל עד חודש מאי

05.03.2012, 13:56 | תומר אביטל
ההיתר של כל עובדי חברת "גלעד לובינג" יחודש בקרוב, אולם ההיתר של השדלן צח בורוביץ' ישלל לשנתיים, ושל יו''ר גלעד עד חודש מאי. הוועדה, בראשות יו''ר הכנסת ראובן ריבלין, פרסמה היום (ב') בצהרים את החלטתה בעניינה של חברת גלעד לובינג.

בתחקיר ששודר ב'עובדה' הובאו קטעים שצולמו במצלמה נסתרת בקורס להכשרת לוביסטים שהועבר על ידי מרצים הנמנים על עובדי גלעד, תיארו אלו את שיטות הפעולה של החברה ושל השדלנים הפועלים מטעמה בכנסת. למחרת פרסום התחקיר, הנחה ריבלין את קצין הכנסת לשלול את היתרי הכניסה הקבועים למשכן הכנסת של כל בעלי ההיתרים מטעם גלעד ולהגביל את כניסתם של כלל השדלנים לעשרה מתחמים במשכן הכנסת.

לאחר שוועדה בראשות ריבלין קיימה שימוע לחברה, פורסמה ההחלטה ולפיה:

1. היתר השדלנות לצח בורוביץ' יישלל כאמור לתקופה של שנתיים בנימוק: "בקוד ההתנהלות אותו הציג ובאופן שבו הוא בחר לתאר את עבודת השדלנות כדי להעיד על כך שלתפיסתו תפקיד השדלן הוא להטות את חברי הכנסת לטובת האינטרסים העסקיים אותם הוא מייצג, תוך שהוא מטעה אותם לחשוב כי יש חפיפה בין אינטרסים אלה לבין המטרות הציבוריות והחברתיות שלמענן אמורים לפעול חברי הכנסת.... הוועדה רואה חומרה מיוחדת בכך שמר בורוביץ' בחר לחלוק את תובנותיו אלה במסגרת קורס שנועד להכשיר שדלנים".

2. ההיתר לפעול כשדלן שניתן ליו"ר גלעד, אריאל סנדר, יישלל עד תחילת כנס הקיץ, בנימוק שיש להטיל עליו אחריות "הן כמי שעומד בראש החברה, הן מכוח היותו השדלן הראשי מטעמה בכנסת והן בשל העובדה כי נכח בעצמו בקורס והרצה במסגרתו. הוועדה סבורה כי במקרה זה אין להסתפק בהענשת "הש.ג." בלבד. המדובר בשיתוף פעולה מוסדי בין גלעד לבין הגוף המסחרי שארגן את הקורס, ולא ביוזמתו הפרטית של מר בורוביץ'".

3. שלילת ההיתר לפעול כשדלנים לשדלני חברת גלעד למשך 30 ימים, בנימוק: "יש בדברים שהושמעו על ידי מר בורוביץ' ועל ידי יתר השדלנים בחברה במסגרת התחקיר כדי להעיד על דפוסי התנהלות בעייתיים של החברה. עם זאת, ולאור העובדה ששדלני חברת גלעד קיבלו על עצמם בפועל שלא לפעול בכנסת מאז שידור התוכנית ועד להחלטה זו, תקופת השלילה תימנה ממועד שידור התוכנית". היות ומדובר בחודש מאז שידור התוכנית, עובדי החברה יחזרו למעשה לעבודה כבר ביום חמישי הקרוב.

4. שלילה לשנה על תנאי של ההיתר לפעול כשדלנים בכנסת שניתן למנכ"ל החברה ומייסדה, וליו"ר החברה, אם מי מהשדלנים הפועלים מטעם חברת גלעד יפר את הוראות החוק הנוגעות לפעילות השדלנים, תוך שנתיים מיום מתן ההחלטה. 

בלשכת יו"ר הכנסת הסבירו כי "לצד ''התנצלות כנה ועמוקה'' שהביעה החברה בפני הכנסת במכתב שנשלח לאחר פרסום התחקיר, טענה החברה כי "דברים אלה רחוקים מן המציאות... חלקם הם דברי רהב... ואילו חלקם מבוסס על עובדות שהוצגו בדרך מקוטעת ומסולפת". עוד טענה החברה כי "בורוביץ' אינו יכול להעיד באופן אישי על המקרים שהוצגו על ידו בתכנית, שכן בעת שארעו כלל לא עבד בחברת גלעד, וכי החברה לא הטעתה בשום שלב מי מחברי הכנסת או מעובדי הכנסת ועל כן לא עברה על כל איסור, ואין מקום להטיל ענישה קולקטיבית על כל החברה בשל דבריו של שדלן בודד מבין שדלניה".

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין הדגיש כי "לצד חומרת הדברים, הענישה הספציפית כלפי חברת 'גלעד' חייבת להיות מידתית והגונה, ואני שמח על שחבריי לוועדה קיבלו החלטה שקולה ומאוזנת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות