אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משבר הנדל"ן במזרח אירופה חתך את שווי נכסי ג'י.טי.סי צילום: עמית שעל

משבר הנדל"ן במזרח אירופה חתך את שווי נכסי ג'י.טי.סי

זרוע הנדל"ן של קרדן במזרח אירופה מחקה 295 מיליון יורו משווי נכסיה ועברה להפסד של 270 מיליון יורו ב־2011 כולה. יו"ר החברה, אלי אלרואי, הודיע על פרישה ואלאן איצקוביץ יחליפו. מניית ג'י.טי.סי נפלה ב־13% בבורסה בוורשה

06.03.2012, 07:03 | ענת ציפקין

השלכותיו הקשות של משבר הנדל"ן במזרח אירופה בשנה שעברה באו לידי ביטוי במלוא עוצמתן בדו"חות ג'י.טי.סי פולין ל־2011. הכנסותיה של זרוע הנדל"ן במזרח אירופה של קרדן אן.וי (27.75%) שבשליטת יוסף גרינפלד, אבנר שנור ואיתן רכטר ירדו בשנה החולפת ב־9.4% ל־153 מיליון יורו, בעיקר בשל ירידה בהיקף ההכנסות ממכירת דירות למגורים.

אולם הירידה במכירות אינה גולת הכותרת בדו"חות ג'י.טי.סי. שיערוכי נדל"ן שליליים של 295 מיליון יורו לנכסים שבבעלותה והוצאות מימון של 80.1 מיליון יורו העבירו את החברה להפסד של כ־270 מיליון יורו ב־2011. השיערוכים השליליים בולטים במיוחד נוכח שיערוכי נדל"ן חיוביים שביצעה החברה ב־2010 ושהביאו אותה לרווח נקי של 28 מיליון יורו באותה שנה.

מקור רוב ההפחתות של ג'י.טי.סי ב־2011 הוא בנדל"ן שלה ברומניה ובולגריה, עבורם הפחיתה לא פחות מ־190 מיליון יורו.

את נכסיה בפולין והונגריה שיערכה ג'י.טי.סי כלפי מטה ב־37.9 מיליון יורו. שאר ההפחתות, בהיקף 67 מיליון יורו, הנן עבור יתר מדינות הפעילות של החברה במזרח ובמרכז אירופה.

עיקר פעילותה של ג'י.טי.סי הוא בפולין, שם ממוקמים כ־40% משטחי הנדל"ן שברשותה. 17% נוספים הם בהונגריה, 16% ברומניה ו־3% בלבד בבולגריה. המדינות האחרות שבהן פועלת ג'י.טי.סי במזרח ומרכז אירופה הן סרביה, קרואטיה, צ'כיה וסלובקיה. שני שלישים מהכנסותיה של ג'י.טי.סי בשנת 2011, כ־100 מיליון יורו, נבעו משכר דירה מנכסי נדל"ן מניב כשהיתרה – כ־53 מיליון יורו - מהכנסות ממכירת נדל"ן למגורים.

בתוך כך הודיעה ג'י.טי.סי, כי יו"ר החברה אלי אלרואי החליט לפרוש מתפקידו לאחר 18 שנות פעילות. ג'י.טי.סי דיווחה כי אלאן איצקוביץ', היו"ר הנוכחי של הדירקטוריון המנהל של החברה־האם, קרדן אן.וי, יחליף את אלרואי בתפקידו. עד כה כיהן איצקוביץ' כדירקטור בג'י.טי.סי פולין.

קרדן אן.וי הודיעה במקביל, כי שוקי אורן, הצפוי להחליף את איצקוביץ כיו"ר הנוכחי של קרדן אן.וי, יצטרף כדירקטור לג'י.טי.סי פולין באפריל.

בשנת 2011 כולה זכה היו"ר הפורש, אלרואי, לשכר בעלות של 1.9 מיליון יורו, הכולל בונוסים.

במקביל לפרסום הדו"חות הודיעה ג'י.טי.סי כי היא בוחנת אפשרות של גיוס 100 מיליון יורו דרך הנפקת זכויות לבעלי המניות שלה במטרה להגדיל את יתרות הנזילות שבידי החברה ולהקטין את המינוף.

מניית ג'י.טי.סי פולין, הנסחרת בבורסה בוורשה נחתכה אתמול ב־13% ומשקפת לחברה שווי שוק של כ־540 מיליון יורו. אשתקד ירדה מניית ג'י.טי.סי פולין בשיעור של 64%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות