אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה הקשת מטילה אור? צילום: שאטרסטוק

למה הקשת מטילה אור?

בגלל צורתן העגולה של הטיפות והנטייה של האור להשתבר, כלומר לשנות כיוון כשהוא עובר מאוויר למים ובחזרה, כל טיפה מחזירה לכיוון השמש חרוט מדויק של אור ששוליו בהירים במיוחד

08.03.2012, 10:31 | בלדד השוחי

למה דורותי בחרה להסתכל אי שם מעבר לקשת? מניסיוני, מעבר לקשת השמים קודרים, ודווקא מתחתיה הם בהירים. למה זה ככה? עידן

עידן היקר,

כולם יודעים שהקשת בענן קשורה איכשהו לאור שמשתבר על טיפות, אך רוב האנשים לא באמת מבינים כיצד הקסם מתרחש. הקשת עשויה מטיפות שמנצנצות באור השמש. טיפות מכיוונים שונים מנצנצות לנו בצבעים שונים, וכל הנצנוצים יחד מציירים תמונה.

התמונה הזאת, תחזיק חזק, היא עיגול שלם שמרכזו בדיוק בכיוון ההפוך לשמש. לרוב חלקו התחתון מסתתר מתחת לאופק, אך כשטסים במטוס, עם השמש למעלה והגשם מתחת, אפשר לחזות בעיגול במלא הדרו. רוב האנשים מבחינים רק בשוליו הצבעוניים. אתה הבחנת בכולו. וחלקו הפנימי לבן. הטיפות בו מנצנצות חלש יותר מאחיותיהן בשוליים, אך הן מנצנצות בכל הצבעים יחד (ולזה הרי קוראים "צבע לבן"), והן מאירות את כל החלק הפנימי של הקשת באור יקרות. אלה השמים הבהירים.

קשת בענן, צילום: שאטרסטוק קשת בענן | צילום: שאטרסטוק קשת בענן, צילום: שאטרסטוק

הקשת המוכרת נוצרת כשקרני שמש חודרות לתוך טיפות המים, משתקפות מהדופן האחורי שלהן (זה שלא פונה לשמש) ומוחזרות בחזרה. בגלל צורתן העגולה של הטיפות והנטייה של האור להשתבר, כלומר לשנות כיוון כשהוא עובר מאוויר למים ובחזרה, כל טיפה מחזירה לכיוון השמש חרוט מדויק של אור ששוליו בהירים במיוחד. ליתר דיוק, כיון שאור בצבעים שונים משתבר בזוויות שונות, מכל טיפה יוצאים הרבה חרוטים בצבעים שונים. החרוט האדום הוא הרחב מכולם והסגול הוא הצר ביותר, וביניהם חרוטים בכל צבעי הקשת.

העין שלך מסוגלת לקלוט רק שבריר מהחרוטים של כל טיפה. אם השמש מאחוריך, ואתה מסתכל על טיפה אחת בגשם לפניך, בהתחלה הטיפה גבוהה וכל החרוטים שלה עוברים לך מעל לראש. רק כשהיא מגיעה לגובה המתאים, פתאום שולי החרוט האדום, הרחב ביותר, משפריצים לך לעין. ועבורך, באותו רגע, הטיפה מנצנצת באדום. וכמוה כל הטיפות שנמצאות באותו כיוון. קרובות כרחוקות.

הטיפה ממשיכה ליפול, ואיתה החרוטים. ומתישהו שולי החרוט הכתום יגיעו לך לעין. אתה עדיין בתוך החרוט האדום, אבל כבר לא בשוליו הבהירים, אז עכשיו הטיפה מנצנצת בעיקר בכתום. אבל בניגוד לנצנוץ האדום הנקי של שולי הקשת, הכתום מדולל בקצת אדום. וכשהטיפה ממשיכה לרדת ומכוונת אליך את שולי החרוט הצהוב, יש בו טיפה אדום וכתום. וכך הלאה.

בפנים, אחרי השוליים הסגולים של החרוט הפנימי ביותר, אתה כבר לא בשוליים של שום דבר. אתה במרכז. כל החרוטים חופפים ומנצנצים במידה שווה. האור הלבן שבמרכז הקשת. דורותי לא ידעה את כל זה. וחבל. יש הרבה יותר על מה להסתכל כשיודעים.  

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות