אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גורמים במשרד השיכון: "חלק מהוד"לים עובדות בשיטת ישראבלוף" צילום: עמית שעל

גורמים במשרד השיכון: "חלק מהוד"לים עובדות בשיטת ישראבלוף"

במשרד השיכון טוענים כי ועדות הדיור הלאומיות, שהוקמו כדי לזרז הליכי תכנון לאלפי דירות, "חוטפות" תוכניות שכל החסמים בהן הוסרו כדי להציג סטטיסטיקות טובות יותר. יו"ר הוד"לים ד"ר שוקי אמרני: "מדובר בטענות מופרכות"

11.03.2012, 22:27 | שירלי ששון-עזר

"גורמים בוד"לים משחקים בישראבלוף. הם רוצים לספור יחידות דיור ולהראות: 'הנה עשינו, הנה שחררנו חסמים', כשלמעשה הם לוקחים תוכניות שכבר עברו את כל השלבים במערכת ונמצאות רגע לפני אישור, ומעבירים אותן מהוועדות המחוזיות לוד"ל", כך טוענים גורמים מקצועיים במשרד השיכון.

מערך הוד"לים, ועדות הדיור הלאומיות, הוקם באוגוסט 2011 כתשובה הממשלתית למצוקת הדיור. הסיבה להקמת המערך היתה הכרה בסחבת הבירוקרטית במערכת התכנון שגורמת לתוכניות להיתקע במערכת במשך שנים, עוד בטרם הגיעו לשלב קבלת היתרי הבנייה.

לפי חוק הוד"לים, תוכניות לבניית יותר מ־200 יחידות דיור על קרקע שלפחות 80% ממנה נמצאים בבעלות המדינה, מתאימות לעבור למסלול הוד"לים, שמהווה מסלול מקוצר להעברת תוכניות גדולות. מאז שהחלו הוד"לים לעבוד כבר שוחררו יותר מ־30 אלף יחידות דיור בכל הארץ, אך כעת טוענים אנשי משרד השיכון כי לא היה כלל צורך להעביר חלק מהתוכניות לטיפול הוד"לים, מכיוון שהן היו רגע לפני אישור ממילא.

תוכניות כאלה שתוכננו על ידי משרד השיכון הן למשל תוכנית באתר B בראש העין: התוכנית לבניית 1,716 יחידות דיור כבר עברה את שלב ההתנגדויות ונמצאה רגע לפני מתן תוקף כשהוחלט להעבירה לוד"ל. תוכנית אחרת, לבניית 1,100 יחידות דיור בעפולה הצעירה, עברה לוד"ל רגע לפני הפקדתה, לאחר שכל התיקונים שדרשה הוועדה המחוזית בצפון הארץ בוצעו על ידי הגוף המתכנן. תוכנית נוספת לבניית 634 יחידות דיור בקצרין היתה אמורה לעבור לוד"ל רגע לפני פרסומה לאישור ברשומות, אך במשרד השיכון התנגדו לכך והתוכנית נותרה בוועדה המחוזית.

במשרד השיכון טוענים כי אין סיבה מקצועית להעברת תוכניות אלה מהוועדות המחוזיות לוד"לים מכיוון שכל החסמים כבר הוסרו. לדברי גורם מקצועי במשרד השיכון, הסיבה להעברת הטיפול בתוכנית לוד"ל היא ניסיון לגניבת קרדיט על חשבון משרד השיכון. "יו"ר הוד"לים ד"ר שוקי אמרני דואג לסטטיסטיקה שלו. הוא רוצה לסמן וי על עוד אלפי יחידות דיור שעברו כביכול דרך הוד"ל", אמר הגורם.

אמרני השיב בחריפות לדברים שהועלו נגדו. "מדובר בטענה מופרכת מיסודה", אמר ל"כלכליסט". "מדינת ישראל קבעה בחוק הוד"לים שכל תוכנית שעומדת בקריטריונים תעבור לוד"ל כדי לקבל כלים מיוחדים לזירוז הליכי התכנון והבנייה. זו משימה לאומית מבחינתי", הוא אומר.

אמרני מתקשה להסביר מדוע תוכנית שכבר עברה את כל השלבים במערכת התכנון זקוקה לקבלת כלים לזירוז מהוד"ל. "אני לא מנחה את הוועדות המחוזיות להעביר תוכנית ספציפית לוד"ל. זו החלטה של הגוף המתכנן ושל הוועדה המחוזית. אני מניח שאם תשאלו את מנהלי או מתכנני הוועדות המחוזיות, הם יסבירו שעדיין יש תהליכים מסוימים בתוכנית שצריך לקדם", הוא אומר.

גורם במשרד השיכון: "יו"ר הוד"לים דואג לסטטיסטיקה שלו. הוא רוצה לסמן וי על אלפי יחידות דיור שעברו כביכול דרך הוד"ל"

השר אריאל אטיאס חושף את השכונה החדשה בראש העין במסיבת עיתונאים

יו"ר הוד"לים שוקי אמרני. "הטענות מופרכות"
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות