אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיני לשטייניץ: פתח במו"מ להסדרת הפיצוי לתושבי הדרום צילום: עמית שאבי

עיני לשטייניץ: פתח במו"מ להסדרת הפיצוי לתושבי הדרום

בהסתדרות מעוניינים להסדיר את הפיצוי לעובדים שנשארו בבתיהם בשל המצב הביטחוני וקוראים לשר האוצר להתחיל משא-ומתן שגם יסדיר באופן קבוע את אופן הפיצוי

12.03.2012, 10:49 | מיקי פלד

על רקע ההסלמה הביטחונית בדרום הארץ, שיגר הבוקר (ב') יו"ר ההסתדרות עופר עיני מכתב לשר האוצר יובל שטייניץ, ובו הוא מבקש לפתוח במשא-ומתן על מתן פיצוי לעובדים בדרום שנאלצים מסיבות שונות לא להגיע לעבודתם, ועקב כך לוותר על ימי עבודה. במידה ויגובש הסכם שכזה, הוא יחול על כלל העובדים בדרום ולא רק על חברי הסתדרות.

על הפי החוק, רק אם בית העסק נסגר בשל הוראות פיקוד העורף, יקבל העובד פיצוי מהמדינה על ימי עבודה שהוחמצו. בכל מקרה אחר, עובד שלא מגיע לעבודה בשל המצב הביטחוני בדרום הארץ נאלץ לוותר על יום עבודה או על יום חופשה ולא מקבל פיצוי. כך נוצר אבסורד לפיו בשל הוראות פיקוד העורף הילדים נשארים בבתיהם ולא הולכים ללימודים, אך ההורים לא מקבלים פיצוי על כך שהם נאלצים להישאר עם הילדים.

ב-2006 הושג הסכם בין ההסתדרות למדינה בעקבות מלחמת לבנון השנייה שפיצה עובדים והורים שנשארו בבתיהם, ולו פיצוי חלקי. העובדים בצפון שנעדרו מהעבודה עקב מטחי הקטיושות קיבלו שכר מלא מהמעסיקים ואלה קיבלו פיצוי כמעט מלא ממשרד האוצר. תקדים זה יושם אף במבצע "עופרת יצוקה" ב-2008 כאשר תושבי הדרום נאלצו במשך כחודש להסתגר בבתיהם ולא להגיע לעבודה. גם כאן נשמר העיקרון שלפיו המעסיקים משלמים את השכר ומקבלים פיצוי מהמדינה. השאיפה של ההסתדרות היא להשיג הסכם דומה לתושבי הדרום, אך גם להסדיר באופן קבוע את אופן הפיצוי במקרים דומים בעתיד.

עיני אמר היום, כי "אני מקווה ששר האוצר ירים את הכפפה גם הפעם כדי לא לגרום עוגמת נפש כפולה לאותם עובדים: גם קאסמים ורקטות וגם פגיעה בפרנסה. אין סיבה שלא נציף בעיות ונגיע להסדר גם הפעם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות