אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נייקי - המרוויחה הגדולה מהמעבר של פייטון מאנינג צילום: איי פי

נייקי - המרוויחה הגדולה מהמעבר של פייטון מאנינג

החברה תחליף בחודש הבא את ריבוק כיצרנית הביגוד הרשמית של ליגת ה-NFL והמעבר הצפוי של הכוכב הגדול לקבוצה חדשה עשוי להוביל לעלייה ניכרת בהכנסות ממרצ'נדייז

12.03.2012, 16:28 | בלומברג

שינוי הכתובת של פייטון מאנינג מהווה חדשות טובות עבור נייקי, שמחליפה בחודש הבא את ריבוק כיצרנית מותג הבגדים והמדים של ליגת ה-NFL.

מאנינג, שחולצתו עם המספר 18 היא בין עשר החולצות הנמכרות ביותר של הליגה מאז 2004, שוחרר מקבוצת אינדיאנה קולטס, ובכך הגיעה לסיומה תקופה שוברת שיאים עבור הקוורטרבק שהסתכמה בזכייה בסופרבול, ארבע זכיות בתואר ה-MVP ולפחות שלושה ניתוחים בצוואר.

"זה בטח לא מזיק שבעקבות המעבר של מאנינג הליגה מקבלת תשומת לב בפגרה", מודה מאט ארנולד, אנליסט באדווארד ג'ונס במיזורי, שממליץ לרכוש את המניות אף שהוא אינו מחזיק בהן. "זו ליגה פופולארית ביותר, והוא שחקן מאד פופולארי".  לדבריו, העובדה ששחקן בקנה מידה של מאנינג מחליף מדים מעניקה לנייקי יתרון, שכן מעבר למכירת חולצות רבות היא תוכל להשתמש בחדשות שצצו בפגרה כדי להזכיר לצרכנים את הקשר שלה עם ליגת הספורט הפופולארית ביותר בארצות הברית.

התנאים הפיננסיים של חוזה ההלבשה לחמש שנים שחתמה הליגה עם נייקי לא נחשפו בעת ההכרזה הרשמית ב-2010. אדברטייזינג אייג' (Advertising Age), תוך הסתמכות על בכירים בליגה, העריך כי שווי ההסכם עומד על 35 מיליון דולר בשנה. ההכנסות של נייקי עד נובמבר הסתכמו ב-22.7 מיליארד דולר.  

פייטון מאנינג. בעוד שקבוצה טיפוסית בליגה העלתה את השווי שלה ב-263% במהלך 14 השנים ששיחק מאנינג באינדיאנפוליס, השווי של הקולטס צמח ב-366%. הקולטס פוסט פייטון מאנינג יזדקקו ליותר מרק מזל בדראפט., צילום: אי פי אי פייטון מאנינג. בעוד שקבוצה טיפוסית בליגה העלתה את השווי שלה ב-263% במהלך 14 השנים ששיחק מאנינג באינדיאנפוליס, השווי של הקולטס צמח ב-366%. הקולטס פוסט פייטון מאנינג יזדקקו ליותר מרק מזל בדראפט. | צילום: אי פי אי פייטון מאנינג. בעוד שקבוצה טיפוסית בליגה העלתה את השווי שלה ב-263% במהלך 14 השנים ששיחק מאנינג באינדיאנפוליס, השווי של הקולטס צמח ב-366%. הקולטס פוסט פייטון מאנינג יזדקקו ליותר מרק מזל בדראפט., צילום: אי פי אי

נייקי תכניס 500 מיליון דולר?

מאט פאול, אנליסט בחברת המחקר המתמחה בתעשיית ציוד הספורט-SportsOneSource בשרלוט, צפון קרולינה, אומר כי נייקי תגרוף 500 מיליון דולר השנה ממכירת מוצרים של ה-NFL, מכיוון שהקמעונאים אפשרו למלאי של ריבוק להצטמצם בציפייה לשינוי בחברות.

"מדובר פה בסיפור גדול עבור נייקי, מכיוון שהקמעונאים יצטרכו למלא שוב את המדפים", אומר פאול. "תוסיפו לכך מעבר של שחקן כמו מאנינג, שבוודאי יוסיף מכירות".

מאנינג (35) הצטרף לשורות הקולטס ב-1998 והפך לאחד השחקנים הטובים והשיווקיים ביותר של הליגה. בשנה שעברה דורג מאנינג ביחד עם דרו בריס, הקווטרבק של הניו אורלינס סיינטס, כשחקן השיווקי ביותר בליגה, כך עולה ממדד סלברטי DBI שמכמת את תפיסות הצרכנים לגבי למעלה מ-2,800 מפורסמים.

מאנינג, שמספר היארדים שזרק, ההשלמות והטאצ'דאונים שעשה מדורגים במקום השלישי בהיסטוריה של ה-NFL, דורג כשחקן המזוהה ביותר עם הליגה.

למאנינג יש סיכוי של 19% לחתום עם אריזונה קרדינלס, כך על פי ספר ההימורים של קאן נבה ריזורט בנבאדה. המיאמי דולפינס שניים, ואחריהם מדורגים וושינגטון רדסקינס.

שחקנים בכירים שעוברים קבוצות לרוב מוכרים כמות נכבדת של חולצות - לראיה, על פי נתוני ה-NFL עולה שהחולצה של ברט פארב הייתה הנמכרת ביותר בין אפריל 2008 ועד מרץ 2009, בעקבות המעבר שלו מגרין ביי פאקרס לניו יורק ג'טס. שנה קודם לכן החולצה שלו הייתה השלישית הנמכרת ביותר.

החולצה של מאנינג דורגה במקום ה-18 במכירות בין אפריל 2011 ופברואר 2012, אף שבעונה האחרונה החלים מניתוח צוואר ולכן לא שיחק. "זה יהיה מרגש כאנליסט וכצרכן לראות מה נייקי מתכוונת להביא ל-NFL מבחינת המרצ'נדייז", אומר ארנולד.

בכך שנפרדו ממאנינג כעת, חסכו לעצמם הקולטס את הצורך לשלם לו בונוס של 28 מיליון דולר. אינדיאנפוליס, שהמאזן שלה עמד על 2-14 בעונה שעברה, היא בעלת זכות הבחירה הראשונה בדראפט וצפויה לבחור בקוורטרבק אנדרו לאק מאוניברסיטת סטנפורד.

ריבוק, שנרכשה על ידי אדידס ב-2006, החזיקה בזיכיון ה-NFL מאז 2001.

החוזה של נייקי אינו כולל כובעים, סעיף שהיה חלק מההסכם עם ריבוק. הכובעים הממותגים של ה-NFL יוצרו על ידי ניו ארה קאפ. מאנינג חתום כנותן חסות של ריבוק.

כמה מאנינג היה שווה לקולטס?

בינתיים, בעוד שאוהדי הקולטס מודדים את מאנינג על פי נתוני הסטטיסטיקה הטובים שלו - זכייה ארבע פעמים בתואר ה-MVP, שתי הופעות בסופרבול (ניצחון בתואר ב-2006) ועבודות הצדקה באינדיאנפוליס - בעלי הקבוצה ג'ים אירסיי צריך להודות לו על כך שהעלה את שווי הקבוצה ב-233 מיליון דולר. כיצד אנחנו יודעים זאת?

כאשר מאנינג נבחר לקבוצה ב-1998, השווי שלה עמד על 227 מיליון דולר, האחרונה בקרב 30 הקבוצות בליגה, ונמוך ב-47 מיליון דולר מהשווי החציוני של קבוצות בליגה. כיום השווי של הקולטס עומד על 1.1 מיליארד דולר, שמדרגים אותה במקום ה-11 בקרב 32 הקבוצות בליגה, ו-64 מיליון דולר מעל השווי החציוני.

בעוד שקבוצה טיפוסית בליגה העלתה את השווי שלה ב-263% במהלך 14 השנים ששיחק מאנינג באינדיאנפוליס, השווי של הקולטס צמח ב-366%. הקולטס פוסט פייטון מאנינג יזדקקו ליותר מרק מזל בדראפט.

אם השווי של הקבוצה עלה בהתאם לחציון של הליגה, שווי הקבוצה היה עומד היום על 824 מיליון דולר, כלומר 233 מיליון פחות מהשווי הנוכחי שלה. המנוע העיקרי מאחורי העלייה המשמעותית ברווח הוא אצטדיון לוקאס אויל, שנפתח בעונת 2008. הכנסות הקבוצה צמחו ב-32 מיליון דולר במהלך השנה הראשונה באצטדיון, בעיקר בשל עלייה בהכנסות ממושבי ה-VIP וזיכיונות.

הקולטס תרמו 100 מיליון דולר בלבד מ-719 מיליון הדולר שעלתה בניית האצטדיון. עיריית אינדיאנפוליס, המחוז והמדינה שילמו את השאר. האצטדיון לא היה נבנה לולא משלמי המסים הסכימו לקחת על עצמם את החלק הארי של העלות.

לקולטס היו כמובן עוד שחקנים טובים רבים שהיו אחראים להצלחה על המגרש, כמו מרווין הריסון, ג'. סטרדיי ודוויט פריני, אך מאנינג היה הסיבה העיקרית לכך שהציבור הסכים לבנות את הבית החדש של הקולטס. הקווטרבק, שצפוי להיכנס בעתיד להיכל התהילה, היה הסיבה גם לכך שחברות שכרו מושבי כבוד וספונסרים הגיעו.

ועוד מה-NFL: הליגה החליטה כי תקרת השכר השנה תעמוד על 120.6 מיליון דולר. מדובר על צמיחה קטנה מ-120.375 מיליון דולר שהיו תקרת השכר בעונה שעברה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות