אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפקט מס החברות: הרווח של חברות נדל"ן מתכווץ צילום: בלומברג

אפקט מס החברות: הרווח של חברות נדל"ן מתכווץ

דו"חות חברות הנדל"ן המניב מציגים שיפור תפעולי אבל ההפרשות כנגד עליית מס החברות מוחקות חלק ניכר מהרווח הנקי

13.03.2012, 08:10 | אסף גילעם

מסקנות ועדת טרכטנברג התחילו לתת את אותותיהן בתוצאות חברות הנדל"ן המניב באחד העם. בעקבות יישום מסקנות הוועדה התהפך מתווה שיעור מס החברות היורד, כשהוא צפוי לטפס לשיעור של 25% בהדרגתיות כבר החל מהשנה. בעקבות זאת החלו חברות הנדל"ן המניב לרשום הפרשה חשבונאית חד פעמית למסים נדחים, כנגד העלייה הצפויה במס החברות והפרשות אלו כבר פוגעות משמעותית ברווח הנקי שמציגות החברות בדו"חות השנתיים.

הרווחים התכווצו

ההפרשה בעקבות שינוי שיעורי המס ב־2011 שרשמה חברת לוינשטיין נכסים, שבשליטת שאול לוטן, הסתכמה ב־19.9 מיליון שקל. הפרשה זו הובילה את הרווח הנקי של זרוע הנדל"ן המניב בקבוצת לוינשטיין להתכווץ ל־16.9 מיליון שקל, לעומת 39.5 מיליון שקל ב־2010. ההפרשה העיבה גם על השיפור שהציגה לוינשטיין נכסים בשיעור של 34% בהכנסות משכירות ל־60 מיליון שקל בשנה.

ישפרו, חברת הנדל"ן המניב מקבוצת נכסים ובנין של קבוצת אי.די.בי, נאלצה לרשום ב־2011 הפרשה בהיקף של 23 מיליון שקל כתוצאה מעדכון ההתחייבות בגין מיסים נדחים. בסיכום השנתי רשמה ישפרו בניהולו של עזרא צוק רווח נקי של 14.4 מיליון שקל בלבד - צניחה של 81% לעומת השנה הקודמת. בדומה ללוינשטיין, גם ישפרו רשמה שיפור בכל הפרמטרים התפעוליים - הכנסות מהשכרת מבנים, NOI ותזרים המזומנים השוטף - אך הפרשות למס, יחד עם קיטון משמעותי מרווחי שיערוך נכסים (שהסתכמו ב־29 מיליון שקל לעומת 77 מיליון שקל ב־2010), כיווצו את השורה התחתונה.

חברת אשלד, מקבוצת אשטרום נכסים שבשליטת המנכ"ל מוטי סלע, רשמה הפרשה של לא פחות מ־21 מיליון שקל בשל העלאת שיעור המס הצפויה בשנים הקרובות. אצל אשלד, שגם הציגה צמיחה מתונה בכל הפרמטרים התפעוליים יחד עם רווחי שיערוך בשיעור דומה לשנה הקודמת, המשמעות היא שהרווח הנקי כמעט והתאפס (300 אלף שקל בלבד) לעומת השנה הקודמת, בה הציגה אשלד רווח נקי של 22.3 מיליון שקל.

לדברי האנליסט נעם פינקו מפסגות "זה הולך לקרות בכל הענף. עברו שנתיים מאז שהחברות הכירו ברווחי מס. כעת אנחנו צפויים לראות תמונת מראה חשבונאית של הפרשות, רק שכיום שווי הנכסים עלה, כך שההפרשה למיסים תהיה גדולה יותר". פינקו מסייג, כי לא כל החברות יציגו הפסד - "מי שישערך נכסים בהיקף גבוה אולי יצליח להימנע מהפסד חשבונאי". פינקו צופה כי בשל היקף הנכסים הגדול שלה עזריאלי צפויה אומנם לשערך כלפי מעלה, אבל למרות זאת היא צפויה להציג הפסד בשל ההפרשה הגדולה ביותר בענף.

פגיעה בהון העצמי

נפגעת רצינית נוספת היא מליסרון. לחברת הנדל"ן בשליטת עופר השקעות, צפויה השפעה מהותית יותר על הדו"חות בשל רכישת קניון רמת אביב, שם היתה הפרשה למס בהיקף של מאות מיליוני שקלים. פינקו מדגיש כי "לאמיתו של דבר אין לזה משמעות תפעולית או תזרימית, זו הפרשה למס בשל מכירה עתידית של נכסים, כשרוב החברות לא מתכוונות למכור בעתיד הקרוב. את הפגיעה הרצינית יותר של ההפרשות ניתן יהיה לראות בהון העצמי של החברות. היחס של הון למאזן יכול להיפגע, יחד עם יחסים פיננסיים אחרים. הפגיעה רלוונטית יותר לחברות קטנות ופחות יציבות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות