אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מריל לינץ': נשים מתאימות יותר לשוק העבודה של המאה ה-21 צילום: shutterstock

מריל לינץ': נשים מתאימות יותר לשוק העבודה של המאה ה-21

עפ"י בנק ההשקעות, בטווח הארוך נשים יהיו בעמדה טובה יותר למלא משרות מבוקשות משום שהן הופכות משכילות יותר ויוכלו להתחרות בתעשיות שנשלטות היום בידי גברים

13.03.2012, 15:37 | מעין מנלה
נשים בעולם המפותח ערוכות יותר מגברים לשוק העבודה של המאה ה-21 וימשיכו לצמצם את פערי השכר מול הגברים, כך עולה מסקירה של בנק ההשקעות מריל לינץ'.

עפ"י הנתונים, המיתון העולמי פגע בנשים בארה"ב ובאירופה פחות מאשר בגברים, אבל ההתאוששות של הגברים בשוק העבודה הייתה מהירה יותר.

עוד מתברר, כי שיעור האבטלה עולה בדרך כלל בקצב מהיר יותר בקרב גברים לעומת אצל הנשים בעת מיתון, זאת משום שגברים שולטים בתעשיות הרגישות למיתון כגון ייצור ובנייה. כך למשל, בעת המיתון של 2009-2008 הנפגעים העיקריים היו גברים בתעשיות אלו, לאחר שהיוו 90% מהמשרות בבניין וכ-75% ממשרות הייצור.

נשים, מסבירים כלכלני מריל לינץ', נוטות ללחפש עבודה בסקטורים כגון בריאות וחינוך, משום שהללו מושפעים פחות ממיתון. עפ"י הנתונים, הירידה בתעסוקת הנשים בעת המיתון האחרון הסתכמה ב-4.5% לעומת ירידה של 9% בקרב גברים.

עם זאת, ההתאוששות אצל הגברים הייתה כאמור מהירה יותר ושם העלייה מאז השפל הייתה בשיעור של 3.8% לעומת 1.2% בקרב הנשים. כלומר, נשים החזירו רק 25% מהמשרות שאבדו במהלך המיתון בעוד שגברים החזירו 40% מהמשרות, מסבירים כלכלני הבנק.

למרות זאת, במריל לינץ' מעריכים כי בטווח הארוך נשים נמצאות בעמדה טובה יותר למלא משרות שיהיו להן ביקוש בעתיד. כמו כן, נשים יתחרו יותר ויותר בתעשיות שהיום נשלטות בידי גברים כגון ייצור והנדסה. המפתח הוא השכלה גבוהה כאשר ב-10 השנים האחרונות 60% מהתארים בארה"ב הוענקו לנשים.

פערי שכר גדולים

 

הפערים בשכר בין נשים לגברים עדיין גדולים, כותבים כלכלני מריל לינץ', למרות שהם מצטמצמים ולהערכתם ימשיכו להצטמצם.

הסיבות לכך שהפערים ימשיכו להצטמצם הן כי נשים מתחתנות ויולדות ילדים בגיל מאוחר יותר, נשים רוכשות יותר השכלה ויכולות להתחרות בתעשיות הנשלטות בידי גברים וכן צפויה ירידה באפליה נגד נשים במקומות העבודה. כיום, לפי נתוני בנק ההשקעות, נשים מרוויחות שני שלישים מההכנסה הממוצעת של גברים.

באירופה מבחינים כלכלני בנק ההשקעות במגמות דומות לאלו של ארה"ב, אם כי באירופה נשים כבר שולטות בסקטור השירותים אשר צפוי להתרחב מ-71% ל-74% עד שנת 2020. כמו כן, באירופה צעדי הצנע שנוקטות הממשלות כדי להתמודד עם משבר החוב מהווים סכנה לנשים, שכאמור נוטות לעבוד בשירותי הבריאות ובחינוך.

לגבי פערי השכר, באירופה נשים הרוויחו 16.4% פחות מגברים לשעה ב-2010, ב-2006 הפער עמד על 17.7%. במריל לינץ' מעריכים כי פערי השכר ימשיכו להצטמצם בעתיד.

בנק ההשקעות ממליץ לחפש מניות של חברות המושפעות מצרכנים אשר פונות לנשים. זאת משום שנשים הן אלו שמחליטות על הוצאות במשק הבית ובעת מיתון יש להן השפעה גדולה אף יותר על כלכלת הבית. כמו כן, עלייה במשכורות הנשים משמעותה שהן תורמות יותר להכנסה המשותפת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות