אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סופית: ריקרדו טשיירה עוזב את התאחדות הכדורגל הברזילאית צילום: איי פי

סופית: ריקרדו טשיירה עוזב את התאחדות הכדורגל הברזילאית

טשיירה התפטר הן מתפקידו כנשיא התאחדות הכדורגל של ברזיל (CBF) והן כנשיא הוועד המארגן של מונדיאל 2014, כך על פי משרד התקשורת של ההתאחדות בריו דה ז'נרו. הוא הוחלף בשני התפקידים על ידי סגן הנשיא ומושל סאו פאולו לשעבר, ז'וזה מריה מארין

13.03.2012, 18:48 | בלומברג

ריקרדו טשיירה, נשיא התאחדות הכדורגל של ברזיל, פורש שנתיים לפני שהמדינה הדרום אמריקאית מארחת את המונדיאל. בכך מגיעות לסיומן 23 שנות קריירה שלוותה באליפויות על המגרש והאשמות של שחיתות מחוצה לו.

במהלך הקריירה הארוכה שלו ריקרדו טשיירה, שסבל מבעיות רפואיות השנה, הוביל את נבחרת ברזיל שלוש פעמים לגמר המונדיאל ולזכייה בתואר פעמיים, זאת על אף שעמד בפני חקירות שיזם הקונגרס הברזילאי על רקע האשמות לאי סדרים. במקרה נפרד, ה-BBC דיווח כי קיבל שוחד משותפת השיווק לשעבר של פיפ"א ISL שפשטה מאז את הרגל. טשיירה הכחיש את ההאשמות.

"עשיתי כל שיכולתי וסיכנתי את בריאותי", כתב טשיירה (64) בהצהרה שפרסם היום. "הועברה עליי ביקורת בהפסדים וזלזלו בערכי בניצחונות".

ההכנות לטורניר הספורט הנצפה בעולם נתקלו במספר קשיים, כולל הדרדרות במערכת היחסים בין הגוף המנהל של הכדורגל והממשלה הברזילאית. בשבוע שעבר, נשיא פיפ"א ספ בלאטר נאלץ להתנצל בפומבי לאחר שמזכ"ל הארגון ג'רום ואלקה טען כי ברזיל "זקוקה לבעיטה בישבן" על מנת להבטיח שתהיה מוכנה בזמן. ביקור בדיקה מתוכנן שנקבע לשבוע הבא נדחה עקב כך.

"הסרנו גידול סרטני"

טשיירה התפטר הן מתפקידו כנשיא התאחדות הכדורגל של ברזיל (CBF) והן כנשיא הוועד המארגן של מונדיאל 2014, כך על פי משרד התקשורת של ההתאחדות בריו דה ז'נרו. הוא הוחלף בשני התפקידים על ידי סגן הנשיא ומושל סאו פאולו לשעבר, ז'וזה מריה מארין.

ב-BBC האשימו גם בכירים נוספים בפיפ"א, ביניהם ז'ואאו האבלנז', חתנו לשעבר של טשיירה וקודמו בתפקיד נשיא ה-CBF, בקבלת שוחד. הוא הכחיש את ההאשמות.

"היום אפשר לחגוג", כתב בעמוד הפייסבוק שלו רומריו, חלוצה לשעבר של נבחרת ברזיל שהפך לפוליטיקאי. "הסרנו גידול סרטני מהכדורגל הברזילאי. בשעה טובה ריקרדו טשיירה התפטר מה-CBF".

טשיירה מונה לתפקיד ב-1989 ואף כיהן בוועדת קבלת ההחלטות של פיפ"א מאז 1994. אולם מאז ההצבעות ב-2010 לקביעת המארחות העתידיות של המונדיאל, הארגון נאלץ להתמודד עם האשמות לשחיתות מצד מספר חברים בו. בשלב מסויים, כמחצית מ-24 החברים הוענשו או עמדו בפני אישומי שחיתות. שנה לאחר מכן, הבחירות לנשיאות הארגון הסתיימו בפרישתו של מוחמד בין חמאם, המועמד היחיד שערער על הדומיננטיות של ספ בלאטר, לאחר שהואשם ששילם 40 אלף דולר להבטחת קולות מהקאריביים. חמאם הגיש ערעור לבית המשפט הגבוה לספורט נגד סילוקו לכל החיים מעולם הכדורגל.

התפטרותו של טשיירה מגיעה במקביל לניסיונות של פיפ"א לחזור למוטב. קבוצה שהוקמה בשנה שעברה בראשותו של עורך הדין השוויצרי מארק פיית', וכוללת את התובע הכללי לשעבר של בריטניה פטר גולדסמית' וראש התאחדות הכדורגת האמריקאית סוניל גולאטי, עדיין לא החליטה האם לבחון האשמות קודמות לגבי ההתנהלות.

פיפ"א דחתה גם את פרסומם של מסמכים בהם מצוינים השמות של בכירים בארגון שמואשמים בקבלת שוחד מ-ISL.

לפני עשור חקר הקונגרס הברזילאי האשמות לפיהן טשיירה הרוויח מחוזים בין ה-CBF ונייקי. בסיום החקירה, שארכה שלוש שנים, הסנאט אישר דו"ח שפירט אי סדרים פיננסיים שביצעו 17 מבכירי הכדורגל במדינה, טשיירה ביניהם.

אולם התובעים הפדראליים קבעו כי אין מספיק ראיות בדו"ח, שהתפרש על פני 1,600 עמודים ותיאר חשדות להלבנת הון, העלמת מס וזיוף מסמכים, כדי להגיש כתב אישום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות