אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עושים צחוק מבג"ץ צילום: בועז אופנהיים

עושים צחוק מבג"ץ

המדינה כבר מקדמת מכרז הנוגע לדור ה־4 בסלולר, אך דוחה את הדיון הציבורי שהתחייבה לקיים בנושא

14.03.2012, 07:41 | גילעד נס

שר התקשורת משה כחלון מינה לפני כשבועיים ועדה בראשות מנכ"ל משרדו, שתכין ותפרסם מכרז שבסופו יוקצו תדרים המתאימים לדור ה־4 בסלולר. המכרז יתפרסם בעוד כמה חודשים, ואם לא יהיו הפתעות, כשנה וחצי מהיום אולי יוכלו אזרחי ישראל לגלוש בדור ה־4. משרד התקשורת הקים את הוועדה, אך הוא ומשרדי ממשלה אחרים מתמהמהים לעמוד בהתחייבותם לבג"ץ ולקיים שימוע ציבורי בנושא.

עובדות בשטח לפני קיום שימוע

בעתירה שהגיש אשתקד לבג"ץ בנושא אחר, דרש "הפורום לסלולריות שפויה" לקיים דיון ציבורי באשר להשלכות הבריאותיות של הדור ה־4, בטרם ינחת זה כעובדה מוגמרת על הציבור. כמענה לדרישת הפורום הציעה פרקליטות המדינה לקיים שימוע ציבורי בנושא.

משרדי הממשלה - התקשורת, האוצר, הבריאות והגנת הסביבה - יגבשו מסמך מפורט שבו יתאר כל משרד את עמדתו. משרדי התקשורת והאוצר יסבירו כיצד יקדם הנושא את מעמדה הטכנולוגי והכלכלי של ישראל, והמשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות יתייחסו לשינוי ברמת הקרינה ולהשפעתו על בריאות הציבור. בסופו של התהליך אמור להתגבש מסמך שיוצג לעיון ולתגובת הציבור, ושבאמצעותו נוכל להתרשם אם הכנסת הטכנולוגיה החדשה לישראל מוצדקת ומומלצת או מסוכנת ומיותרת.

שר התקשורת ושר האוצר. יגבשו מסמך שיוצג לעיון הציבור, צילום: מיקי אלון שר התקשורת ושר האוצר. יגבשו מסמך שיוצג לעיון הציבור | צילום: מיקי אלון שר התקשורת ושר האוצר. יגבשו מסמך שיוצג לעיון הציבור, צילום: מיקי אלון

אך במשרדי התקשורת והאוצר חששו כי הכנתו של מסמך שכזה תארך זמן רב, וסברו כי בסופו של דבר תאושר הכנסתו של הדור ה־4 לישראל. לכן סוכם כי המדינה לא תמתין עד לקבלת עמדת הציבור, אלא תנקוט צעדים מעשיים ובכללם מינוי ועדת המכרזים. כל זאת, הודגש בפני בג"ץ, אם ההליכים הללו הפיכים. במילים אחרות, המדינה כבר קובעת עובדות בשטח, ובכך מצהירה בפני בג"ץ כי פרסום המסמך לציבור חסר ערך מהותי. למרות זאת, בג"ץ אפשר למדינה להתחיל בשני המהלכים במקביל.

הדחייה הנוספת היתה צפויה מראש

את המסמך המשרדים היו אמורים לפרסם, על פי הודעת פרקליטות המדינה לבג"ץ, לכל המאוחר ב־25 בדצמבר 2011. אך כבר אז הוטמנו זרעי הדחייה, כאשר כתבה הפרקליטות כי אם לא יעמדו המשרדים בתאריך זה, תתבקש דחייה נוספת. הימים והשבועות חלפו, ואין מסמך באופק. בדיקה בקרב המשרדים המעורבים בנושא מעלה כי כצפוי, כאשר נדרשים משרדי ממשלה לשתף פעולה, הם מתקשים לעשות כן.

העיכוב הלא ברור בהכנת המסמך הביא את פרקליטות המדינה לבקש מבג"ץ ארכה נוספת. בג"ץ קיבל את הבקשה, וקבע כי המועד הבא שבו יצפה לקבל עדכון הוא 9 במאי. מעניינות במיוחד התגובות הלא רשמיות שקיבלנו השבוע בעת שניסינו להבין מדוע מתעכבת העבודה. חלק מהגורמים אף תמהו על עצם השאלה, "הרי בג"ץ העניק לנו ארכה נוספת!", ציינו בפליאה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות