אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר בקריאה טרומית: הצמדה למדד בחוזים אחידים תהיה דו כיוונית צילום: אלכס קולומויסקי

אושר בקריאה טרומית: הצמדה למדד בחוזים אחידים תהיה דו כיוונית

לפי הצעת החוק של ח"כ שי חרמש, בחוזים האחידים שייכתבו מעתה ואילך ייקבע באופן מפורש כי הצרכן ישלם לא רק יותר כאשר המדד עולה, אלא גם פחות כאשר המדד יורד

14.03.2012, 15:06 | תומר אביטל

הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית הצעת חוק הנוגעת להצמדה של עסקאות למדדים השונים (מדד המחירים לצרכן, מדד תשומות הבנייה או מדד הצמוד למטבע זר). לפי ההצעה, ההצמדה תהיה דו כיוונית ותופיע ככזאת על גבי החוזה האחיד, כלומר: כשהמדד יעלה הצרכן ישלם יותר, אך כשהמדד ירד הצרכן ישלם פחות. מדובר ביוזמה של ח"כ שי חרמש, חבר ועדת כספים (קדימה), שגובשה על ידיו ובשיתוף עם צמרת האוצר, בנק ישראל ומשרד המשפטים.

שר המשפטים, הפרופ' יעקב נאמן הבהיר במליאה כי "החוק לא יחול על חוזים קיימים". לדברי לשכת חרמש, "בחוזים אחידים רבים מופיע תנאי הקובע שער מזערי למדד אליו הצמידו (בדרך כלל בגובה המדד ביום חתימת החוזה); המשמעות היא, שאם עלה ערכה הריאלי של התחייבות כספית, אזי הצרכן ישלם יותר, אך אם ערכה הריאלי ירד, הצרכן מחויב לשלם על מוצר יקר יותר מערכו. במקרים רבים, כמו בהלוואות או משכנתאות, נתון הצרכן בנוסף גם ללחץ כספי, בעתיו הוא פונה לקבל את הכסף".

חרמש מקווה כי החקיקה תגדיל את האיזון וההדדיות בין הספק הגדול והצרכן הבודד בכל שינוי ובכל מדד אליו הוצמדה העסקה. בחוזים האחידים שייכתבו מעתה ואילך, ייקבע באופן מפורש כי הצרכן ישלם לא רק יותר כאשר המדד עולה, אלא גם פחות כאשר המדד יורד.

11 ח"כים תמכו בהצעה, שעברה ללא מתנגדים. ההצעה תועבר לוועדת החוקה, חוק ומשפט, להכנתה לקריאה ראשונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות