אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקלות מס נגד חמאס

הקלות מס נגד חמאס

ההסלמה הביטחונית מחייבת את המדינה לעודד בנייה של ממ"דים באמצעות אישור שורה של הקלות מס

15.03.2012, 07:38 | שי רוה

עשרות הרקטות והטילים שנורו ליישובי עוטף עזה והערים בדרום הארץ בסבב ההסלמה הביטחונית האחרון בדרום, מעלים את הצורך לדון מחדש במיגון של דירות שנבנו לפני התיקון לחוק התכנון והבנייה. התיקון מחייב בנייה של מרחב מוגן דירתי (ממ"ד) כתנאי לקבלת היתר בנייה.

הריטואל ידוע וחוזר על עצמו. בכל סבב הסלמה קמים ראשי הרשויות, מתראיינים באמצעי התקשורת ומבקשים שהממשלה תקצה כספים לצורך מיגון בתי המגורים ובתי העסק ביישוב שלהם. לאחר שהסבב מסתיים, סדרי העדיפויות משתנים, והסוגיה נדחקת הצדה לטובת דברים בוערים יותר.

בין לבין, עולות הצעות להטיל על בעלי הדירות את עלות הקמת הממ"דים, נושא שלדעתי אינו ריאלי ולא יעמוד במבחן המציאות. אזרח ממוצע טרוד בנושאים דחופים יותר כדוגמת החזר המשכנתה ותשלום על גני הילדים, ואינו יכול או רוצה להשקיע עשרות אלפי שקלים בבניית ממ"ד.

תמ"א 38 לא מספיק יעילה לממ"דים

נושא הקמת הממ"דים במסגרת תמ"א 38 הוכיח עצמו כלא יעיל, זאת בשל הפרויקטים המעטים שיצאו לפועל עד כה, ובשל הסרבול הכורך את הקמת הממ"ד בשיפוץ כל הבניין, אגב דרישות שונות של בעלי דירות שונים. לדעתי, קיים פתרון פשוט אשר יעודד את בעלי הדירות לבנות מרחבים מוגנים, בלי שהדבר יפער חור גדול מדי בתקציב הממשלה או בתקציב האישי של אותו בעל דירה.

הפתרון המוצע הוא הכרה בהוצאות הקמת ממ"ד, שיוקם בהתאם להנחיות פיקוד העורף, כהוצאות המותרות לניכוי ממס, בין אם אותו בעל דירה הוא עצמאי או שכיר, וזאת כנגד הוכחות תשלום שיוצגו לפקיד השומה. במקרה של בעל דירה שאינו מגיע לתקרת המס, מוצע להעניק הקלה חלופית בדמי הביטוח הלאומי, או קיזוז מחובות מס רכוש, אם אלה קיימים.

פתרון זה צריך להיות משולב אגב קציבת מועדים ברורים לאותם בעלי דירות להשלים את הקמת הממ"ד, כאשר בתום המועד הקבוע שיוגדר להם, יאבדו האחרונים את זכאותם לקיזוז ההוצאות.

נושא נוסף שיש לתת עליו את הדעת הוא קיצור הזמן הנדרש להוצאת היתר בנייה לממ"ד שייבנה במתווה זה והפחתה משמעותית של הליכי הבירוקרטיה, באופן שבעלי דירות יוכלו לקבל את ההיתר בקלות ובפשטות — מה שיביא לעלייה במספר בעלי הדירות שיבצעו את המיגון.

הקלות גם למי שלא יכולים לבנות ממ"ד

על פי המתווה המוצע, בעלי הדירות שיוכרו כזכאים להחזר הוצאות הם אלו שיבנו ממ"דים בדיוק לפי המפרט שייקבע על ידי פיקוד העורף, ללא תוספות או שינויים, וזאת כדי למנוע ניסיונות לנצל את ההקלה במס לבניית דברים אחרים במסווה של ממ"ד.

במקרה שבו לא ניתן לבנות ממ"ד, לדוגמה בבניינים שלא ניתן לבנות בהם ממ"ד מבחינה תכנונית, יש לאפשר לאותם בעלי דירות בניית מקלט או מרחב מוגן קומתי, כחלופה לממ"ד, בבניין או מחוצה לו, אגב מתן תמריץ זהה של הקלה במס או בדמי הביטוח הלאומי לבעלי דירות שיממנו את הבנייה המשותפת, בהתאם לחלקם בהשתתפות בבניית המקלט.

לדעתי, ככל שאין בבניין או בחלקה שעליו הוא בנוי מקום לבניית מקלט או מרחב מוגן קומתי, הרי שעל המדינה להקצות שטח באזור שישמש לבנייה.

הרעיון שמאחורי הפתרון המוצע על ידיי לקוח למעשה מאותו הרעיון שהביא את החיסכון הפנסיוני או את החיסכון באמצעות קרן השתלמות: תנו לאדם תמריץ כלכלי משמעותי, בתוכו קצוב מועד לניצולו, שמכוון לתוצאה רצויה שניתן להשיגה במאמץ סביר - ולרוב הוא יעשה שימוש בתמריץ ויגיע לתוצאה הרצויה. ובמקרה שלנו, ידאג למגן את ביתו ויחסוך בחיי אדם ובכסף רב.

הכותב הנו שותף במשרד עורכי הדין בועז רוה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות