אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שינוי כיוון

שינוי כיוון

המערכות הפוליטיות והפיננסית מנסות להצטייר פחות כפרו גלובלית ויותר כלאומנית

16.03.2012, 08:15 | אמיר ארגמן
המערכת הפוליטית והפיננסית שינתה כיוון ומנסה להצטייר פחות כפרו גלובלית ויותר כלאומנית. אשתף אתכם בכמה ידיעות שראיתי השבוע.

סין

גורמים רשמיים של הבנק המרכזי בסין העריכו כי המטבע הסיני כבר אינו נמצא בתמחור חסר לאחר שש שנים של יסוף מתמשך, כאשר הם משתמשים בנתון גרעון הסחר היוצא דופן שהציגה סין בחודש פברואר 2012. בימים האחרונים פורסם כי בחודש פברואר 2012 הציגה סין את גרעון הסחר הגבוה ביותר שהציגה מאז 1998 בגובה של 31.5 מיליארד דולר. מעניין לראות כי הגורמים הרשמיים בסין משתמשים בנתון זה כאינדיקציה חיובית דווקא לכך שהם מילאו חובתם ביסוף המטבע ונדמה כי הדבר מהווה עבורם תירוץ טוב להוריד את הרגל מהגז בתהליך זה באופן שלא יוכלו לבוא אליהם בטענות על מניפולציה במטבע.

נזכיר כי נושא זה הוא נושא פוליטי רגיש בכל העולם אך ביחוד בארה"ב. אובמה והממשל שלו טענו לא פעם נגד הסינים כי הם משמרים מטבע נמוך מדי ובכך יוצרים מניפולציה, אך נמנעו מלפעול באופן רשמי להכרזה על "פעילות מניפולטיבית". מנגד, חשוב לציין כי מיט רומני, המועמד הרפובליקאי לנשיאות, הודיע כבר כי זה מהלך שיעשה ביום הראשון לאחר שייבחר.

ברזיל

יסוף המטבע הברזילאי בשנים האחרונות חונק את התעשייה המקומית והממשל בברזיל כבר הראה כי הוא נכון לקחת צעדים משמעותיים בניסיון להילחם בתופעה. אתמול למעשה נקטה הממשלה בצעד השלישי תוך חודש כאשר הרחיבה את מה שקרוי IOF transactions tax על הלוואות זרות באופן שיכסה כל הלוואה עד 5 שנים. המשמעות היא שמס בגובה של 6% שהוחל בתחילה על הלוואות עד שנתיים ולאחר מכן הורחב לשלוש שנים, מורחב כעת פעם נוספת לכסות הלוואות זרות עד 5 שנים. המטרה היא כמובן לעצור זרימה של כספים מחו"ל לתוך ברזיל, מהלך שמביא בסופו של דבר להתחזקות הריאל הברזילאי.

צרפת

נתחיל מהשורה התחתונה. לאחר זמן רב פורסם היום סקר כי ניקולא סרקוזי, נשיא צרפת, צפוי להוביל במערכת הבחירות בסיבוב הראשון שצפוי להיערך ב-22 באפריל 2012. סרקוזי מקבל 28.5% מהקולות בעוד שהמועמד הסוציאליסטי מקבל 27%. אגב, בסיבוב השני מנצח הולנד הסוציאליסט בפער די ניכר של 54.5% לעומת 45.5% לסרקוזי.

החלק המעניין יותר הוא שההובלה של סרקוזי מגיעה לאחר נאום טלוויזיוני דרמטי של סרקוזי ביום ראשון האחרון. הדרמה הגדולה הייתה בהצהרתו של סרקוזי או נכון יותר איומו להסיג את צרפת מחוץ לאזור בו יוכלו לנוע ללא דרכון בתוך האיחוד האירופאי. עוד הצהיר סרקוזי כמה הערות נגד עניין ההגירה ובעד הגנה על התעשייה הצרפתית. יש המאשימים את סרקוזי כי כל המהלכים הללו נועדו לגנוב קולות מהמועמד השמרני לה-פן ונדמה כי סרקוזי אכן מצליח לעשות זאת על פי הסקרים.

אין ספק כי סרקוזי מנסה לשדר משהו לגבי הלאומיות הצרפתית. במהלך הנאום הוא הצהיר כי הוא שוקל (לאחר שיבחר) לשנות את מערכת המס הצרפתית באופן בו תתבסס על "לאומיות" ולא על "מגורים", כשהמטרה היא כמובן לפעול למיסוי גורמים שמנסים לחמוק מתשלום מס על ידי מעבר פיזי של מקום המגורים.

נדמה לכם שיש חוט מקשר בין שלוש הידיעות שפרסמו?

 

לי ברור שכן ונדמה כי המערכת הפוליטית והפיננסית שינתה כיוון ומנסה להצטייר פחות כפרו גלובלית ויותר כלאומנית. לדבר השלכות משמעותיות ברמת המטבעות, השווקים, זרימות ההון ונתונים מאקרו כלכליים רבים נוספים.

כתבתי כבר בעבר ואני חוזר על כך, נכון להטמיע שינוי זה כאחת מהנחות היסוד של בחירת השקעות, מאחר וצירוף של כל הידיעות המקריות הללו יוצרים סביבת השקעה שונה מזו שהכרנו בעשרות שנים האחרונות.

הכותב הוא אנליסט המאקרו הבכיר של בנק ההשקעות אופנהיימר ישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות