אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: איטליה שילמה למורגן סטנלי 3.4 מיליארד דולר צילום: בלומברג

דיווח: איטליה שילמה למורגן סטנלי 3.4 מיליארד דולר

המדינה שילמה לבנק ההשקעות את הסכום כדי לבטל הסכמים בהם הימרה על נגזרים; הסכום משתווה למחצית הסכום שצריכה איטליה לגייס השנה באמצעות העלאת מס המכירות

16.03.2012, 18:28 | בלומברג
כאשר בנק ההשקעות מורגן סטנלי הודיע בינואר כי הוא חתך את חשיפתו לאיטליה ב-3.4 מיליארד דולר, הוא לא גילה למשקיעים כי המדינה שילמה את סכום זה לבנק כדי לצאת מהימור על שיעורי הריבית.

איטליה, המדינה עם החוב השני בגודלו באיחוד האירופי, שילמה את הסכום כדי לבטל הסכמים בהם הימרה על נגזרים משנות ה-90 אשר לא היו טובים למדינה, כך אמר לבלומברג אדם עם ידע ישיר על תשלומי משרד האוצר האיטלקי. זה היה זול יותר לאיטליה לבטל את העסקאות מאשר לחדש אותן, אמר האדם, אשר סירב להזדהות מכיוון שהתנאים של ביטול ההסכם היו חסויים.

עלות ביטול ההסכמים, אשר משתווה למחצית הסכום שאיטליה צריכה לגייס באמצעות העלאת מס המכירות השנה, מדגישה את העובדה שהשימוש שעושות מדינות בנגזרים מסוכנים כדי להפחית את עלויות ההלוואה ולשמור מפני תנודות בשיעורי הריבית ובמט"ח עשוי להביא להפסדים למשלמי המסים. איטליה, שלה חוב שיא של 2.5 טריליון דולר, הפסידה יותר מ-31 מיליארד דולר על נגזרים בערך הנוכחי בשוק, כך לפי מידע שאספה בלומברג.

"ההפסדים הללו מדגימים את האופי הספקולטיבי של העסקאות האלו ואת היתרון של המוסדות הפיננסים על פני הממשלות", אמר אליו לאנוטי, סנאטור באיטליה אשר עומד בראש אירגון צרכנים.

העסקה עשויה לגרום לרגולטור לדרוש שקיפות רבה יותר מהממשלה לגבי השימוש שלה בנגזרים, כך אמר יו"ר הוועדה בפרלמנט האירופי אשר עוסקת ברגולציה של השווקים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות