אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פלסן מקיבוץ סאסא קונה את השליטה בארטיס האמריקאית צילום: גיל נחושתן

פלסן מקיבוץ סאסא קונה את השליטה בארטיס האמריקאית

ל"כלכליסט" נודע כי חברת המיגון הבליסטי - שפיטרה בשנה שעברה מאות עובדים בעקבות סיום המלחמה בעיראק - רוכשת 51% מארטיס בתמורה ל־60–70 מיליון דולר. החברה האמריקאית מתמחה בייצור מערכות מיגון אקטיביות לכלי רכב צבאיים קלים

20.03.2012, 07:04 | גולן חזני וטל ליטמן
חברת המיגון הבליסטי הישראלית פלסן סאסא מוציאה לפועל עסקה ביטחונית גדולה. החברה מקיבוץ סאסא שבגליל העליון רוכשת את השליטה (51%) בארטיס, חברת הנדסה מווירג'יניה בארצות הברית, המתמחה בייצור מערכות מיגון אקטיביות לכלי רכב צבאיים קלים. ל"כלכליסט" נודע כי העסקה תבוצע על ידי השלוחה האמריקאית של פלסן בסכום של 60–70 מיליון דולר.

פלסן נחשבת לאחת ההצלחות הגדולות של התעשייה הקיבוצית ומסייעת לסאסא להימנות ברשימת הקיבוצים העשירים בישראל. עם זאת, העסקה הנוכחית מגיעה לאחר שנה לא קלה מבחינתה של חברת הדגל של הקיבוץ. ב־2011 פיטרה פלסן מאות עובדים על רקע ירידה בהזמנות מצד אחד מלקוחותיה הכבדים - צבא ארצות הברית. הסיבה העיקרית לנפילה בהזמנות היא נסיגת הכוחות האמריקאיים מעיראק ומאפגניסטן, זאת לצד הקיצוצים בתקציבי הביטחון של מדינות המערב.

פלסן, אשר הוקמה באמצע שנות השמונים, עוסקת בעיצוב, פיתוח וייצור מוצרי מיגון בליסטיים וכן כלי רכב ממוגנים שונים. בין השאר אחראית החברה לפיתוח הקרקל - רכב ממוגן המבוסס על שלדת טנדר, וכן עסקה במיגון רכבי הסופה של צה"ל. בשנת 2010 עמדו הכנסותיה השנתיות של פלסן על 870 מיליון דולר, בעיקר מעסקאות עם הכוחות המזוינים האמריקאיים.

דן שפירו, שגריר ארה"ב בישראל, ליד אפוד מגן במפעל פלסן בקיבוץ סאסא , צילום: מתי שטרן דן שפירו, שגריר ארה"ב בישראל, ליד אפוד מגן במפעל פלסן בקיבוץ סאסא | צילום: מתי שטרן דן שפירו, שגריר ארה"ב בישראל, ליד אפוד מגן במפעל פלסן בקיבוץ סאסא , צילום: מתי שטרן

ארטיס, הצד השני לעסקה הנוכחית, הוקמה בשנת 1999 ומשרדיה הראשיים ממוקמים בהרנדון, וירג'יניה. החברה מתמחה בשירותי מו"פ, ומוצר הדגל שלה, המכונה "מסך ברזל" (Iron Curtain), מספק הגנה אקטיבית לכלי רכב צבאיים. ארטיס עבדה בעבר על מגוון פרויקטים עם לקוחות שונים, בהם צבא ארצות הברית. על פי פלסן, העסקה "תאפשר לה לספק פתרונות הגנה אופטימליים מפני איומים קיימים ועתידיים".

בחברה הישראלית הסבירו עוד כי שילוב מיומנויות העיצוב וההנדסה יוצאות הדופן של ארטיס עם פלסן, "ייצר הזדמנויות חדשות בשווקים וישפר את יכולתה של פלסן לתמוך בצרכים המאתגרים של הלקוחות באופן מיטבי".

זו אינה העסקה היחידה שביצעה החברה מסאסא בשנה האחרונה. בקיץ 2011 רכשה פלסן את קאזאק קומפוסייטס האמריקאית המתמחה בייצור מבנים מרוכבים לאוניות ומערכות חלל.

בשנת 2006 פלסן עמדה בפני הנפקה ותכננה לגייס 100 מיליון דולר לפי שווי חברה של 300–400 מיליון דולר. עם זאת, ההנפקה נעצרה בסופו של דבר בעקבות החלטת הנהלת החברה. בשנים האחרונות חתמה החברה על חוזים לאספקת כלי רכב ממוגנים בהיקף של מיליארדי דולרים, אך הירידה החדה בהיקף ההזמנות בארצות הברית פגעה משמעותית בהכנסותיה.

פלסן סאסא

שנת הקמה: 1985

תחום פעילות: פיתוח וייצור מוצרי מגן בליסטיים וכלי רכב ממוגנים

בעלים: קיבוץ סאסא (100%)

מספר עובדים: 1,000

לקוח עיקרי: צבא ארה"ב

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות