אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גוגל מתייצבת לצד אתרי ההורדות: "לא צריכים לבדוק כל קובץ" צילום: אי פי אי

גוגל מתייצבת לצד אתרי ההורדות: "לא צריכים לבדוק כל קובץ"

ענקית הרשת שלחה לביהמ"ש בארה"ב תצהיר שנועד להגן על אתר שיתוף הקבצים הוטפייל: "תעשיית הסרטים מוליכה את השופטים שולל". אם התצהיר יתקבל - הדבר עשוי להשפיע גם על פרשת מגה-אפלוד

20.03.2012, 12:40 | יוסי גורביץ
גוגל התייצבה לצד אתר שיתוף הקבצים הוטפייל במשפט המתנהל נגדו, ומאשימה את איגוד תעשיית הסרטים (MPAA) בכך שהוא מוליך שולל את בית המשפט - כך דיווח אתמול (ב') הבלוג TorrentFreak, העוקב אחרי ההליכים המשפטיים. איגוד תעשיית הסרטים ביקש מבית המשפט לשלול את התצהיר שהגישה גוגל בנושא, בטענה שענקית הרשת "מייצגת במובהק" את הנתבעים.

ה-MPAA הגיש את התביעה נגד הוטפייל בפברואר 2011, ולפני כשבועיים ביקש פסק דין מיידי נגד החברה שיוביל לסגירת האתר. בתגובה שלחה גוגל תצהיר לבית המשפט ובו ציינה כי תעשיית הסרטים מטעה את בית המשפט כשהיא טוענת שהוטפייל לא זכאי להגנת ה-DMCA, חוק זכויות היוצרים הדיגיטלי בארה"ב.

עקרון "הנמל הבטוח", הכלול ב-DMCA, קובע שאם חברה מקפידה להסיר מהרשת קבצים מוגנים לאחר שהיא מקבלת התראה על כך - היא איננה חשופה לתביעות בשל הפרת זכויות יוצרים. גוגל ציינה כי העקרון הזה הוא שמאפשר ליוטיוב (חברה הנמצאת בבעלותה של גוגל), פייסבוק, טוויטר וענקיות רשת אחרות להמשיך ולפעול.

משמעות המהלך של תעשיית הסרטים, טוענת גוגל, היא שחברה חייבת להיות מודעת לתוכן כל קובץ שמועלה לשרתים שלה - שאם לא כן היא תאבד את הגנת "הנמל הבטוח". אלא שהחוק הנוכחי, אומרת גוגל, אינו מחייב את החברות להתקין תוכנות סינון מראש, אלא רק להסיר קבצים על פי בקשה. תעשיית הסרטים טוענת שהוטפייל משמש "בעיקר" לשיתוף קבצים, וגוגל אמרה בתגובה כי כדי להוכיח טענה כזו, התעשיה צריכה להוכיח שהוטפייל יודעת מהו התוכן של כל קובץ וקובץ.

גוגל הדגישה כי החוק מטיל את האחריות לזיהוי התוכן המוגן על בעל הזכויות, לא על החברה המאחסנת אותו, והאשימה כי תעשיית הסרטים ניסתה להוליך שולל את בית המשפט גם בנקודה קריטית זו. לתצהיר של גוגל, אם יתקבל, צפויות להיות השלכות גם על משפט גדול נוסף נגד אתר הורדות - זה של מגה-אפלוד.

לאחרונה קבע בית משפט גרמני שאתר שיתוף הקבצים רפידשר צריך לברר מראש מהם הקבצים שמועלים אליו – פסיקה שמנוגדת לקביעת בית הדין הגבוה האירופי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות