אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"החבר המסתורי של פוטין" הוכתר לאיש העשיר ברוסיה צילום: רויטרס

"החבר המסתורי של פוטין" הוכתר לאיש העשיר ברוסיה

לאחר שהונו זינק ב־10 מיליארד דולר בשנה האחרונה, גנאדי טימצ'נקו נכנס לרשימת עשירי רוסיה של המגזין "RBC", היישר למקום הראשון. האיש שהחל דרכו כפועל צבר את הונו בעיקר מסחר בנפט — כנראה גם בזכות קשר חם עם הנשיא פוטין

25.03.2012, 16:54 | אולגה ויניאר

סוחר הנפט גנאדי טימצ'נקו הוא עתה האיש העשיר ברוסיה, זאת לפחות על פי דירוג הירחון הכלכלי הנחשב "RBC". הונו של טימצ'נקו, שעד לאחרונה כונה גם "חברו המסתורי של פוטין" אך הפך ליותר גלוי ופחות מסתורי, מוערך ב־24.6 מיליארד דולר.

לאחר שהצליח להגדיל את הונו ב־10 מיליארד דולר בשנה האחרונה, טימצ'נקו נכנס לראשונה לרשימת העשירים והתברג מיד במקום הראשון. ב־"RBC" מסבירים שבמשך תקופה ממושכת תחקירני הירחון לא הצליחו לאסוף מספיק מידע על טימצ'נקו, אשר מחזיק גם בדרכון פיני ומתגורר באופן קבע בשוויץ. מקור עושרו באופן רשמי הוא חברת המסחר בנפט ובסחורות גונבור, שבה הוא מחזיק ב־50% לפחות. דרך החברה עובר הנפט שמפיקות ענקיות אנרגיה ממשלתיות דוגמת רוסנפט וגזפרום נפט, וגם חברות פרטיות ובהן BP-TNK. מדי שנה עוברים דרך גונבור כ־40% מהנפט שמייצאת רוסיה.

ולדימיר פוטין, צילום: אלכס קולומויסקי ולדימיר פוטין | צילום: אלכס קולומויסקי ולדימיר פוטין, צילום: אלכס קולומויסקי
התאזרח בפינלנד

 

שמו של טימצ'נקו החל להופיע בכלי התקשורת ברוסיה באמצע שנות האלפיים, אז התגלה שחברת גונבור קיבלה זיכיון של סוחר נפט עבור ענקית האנרגיה הרוסית רוסנפט. לדירוגי בעלי ההון הוא נכנס לראשונה ב־2008 כאשר "פורבס" שיבץ אותו ברשימת 100 עשירי רוסיה, אז הוערך הונו ב־2.5 מיליארד דולר. בשנה שעברה העריך המגזין את הונו ב־9.1 מיליארד דולר, ולפי מקורות ברוסיה ההערכה נמוכה מדי בגלל היעדר מידע. על פי נתוני "RBC", בחמש השנים האחרונות הכנסות גונבור הוכפלו ומוערכות ב־70 מיליארד דולר. בירחון מרמזים שמחזורי העתק נובעים במידה רבה מקרבתו של טימצ'נקו לנשיא ולראש הממשלה לסירוגין, ולדימיר פוטין.

את הקריירה שלו החל טימצ'נקו כפועל פשוט במפעל שייצר גנרטורים עבור תחנת כוח גרעינית, בעיירה קטנה בפאתי לנינגרד (סנט פטרבורג של היום). בין השנים 1982 ל־1988 שימש כמהנדס הראשי של משרד סחר החוץ של בריה"מ לשעבר, ומונה לסגן נשיא של חברה ממשלתית שעסקה ביצוא נפט ומוצריו מהמפעל קירישסק. ב־1991 עבר טימצ'נקו לחברת יוראלס פינלנד, שגם מתמחה במסחר בנפט. בפינלנד הוא התאזרח וחי עד סוף שנות התשעים. ב־1997, עם שותפו טורביורן טורנקביסט, אזרח שבדי, הקים את גונבור הרשומה באמסטרדם, אך משרדיה הראשיים נמצאים בשוויץ.

על פי דיווחים לא רשמיים, טימצ'נקו עזב את פינלנד בגלל הסתבכות עם רשויות המס במדינה. בז'נבה הוא הקים את קרן נבה, ולאחר מכן הרחיב את תחומי העניין שלו גם לצרפת. על פי נתוני רשם החברות המקומי, טימצ'נקו מחזיק בנכסי נדל"ן בצרפת, ואשתו ילנה היא בעלת מלון בהרי האלפים. עם נכסי טימצ'נקו בצרפת אפשר למנות בית קיט לחופי האוקיינוס האטלנטי, אחוזה בריביירה הצרפתית ודירה המשקיפה על שער הניצחון בפריז. עם זאת, בית הקבע של טימצ'נקו ממוקם בפרבר יוקרתי של ז'נבה, ומשקיף לגבעות ולאגם פסטורלי. הבית, שרכש ב־2002 תמורת 11 מיליון דולר, מוקף בחומה גבוהה. עם השכנים של טימצ'נקו נמנה שותפו טורנקביסט.

בסוף 2007 הקים טימצ'נקו קרן השקעות פרטית בשם וולגה המתמחה בהשקעות בתחום הנפט, הגז והמגזר הפיננסי במדינות בריה"מ לשעבר, אירופה וטורקיה. טימצ'נקו לא הסתפק, כאמור, רק בעסקי נפט, ולאחרונה רכש מניות בחברת הגז הפרטית נובטק.

גנאדי טימצ גנאדי טימצ'נקו. שירת בקג"ב עם פוטין | צילום: רויטרס גנאדי טימצ

עם זאת, הנכס המרכזי שלו היה ונשאר גונבור. שמה של החברה הוזכר ב־2004 בדו"ח של האו"ם, שערך יו"ר הבנק הפדרלי לשעבר פול וולקר, מתוקף תפקידו כיו"ר הוועדה לבדיקת שחיתות בתוכנית נפט תמורת מזון. וולקר כתב בדו"ח כי החברה, שהשתתפה בפרויקט נפט תמורת מזון, חרגה מהמכסות שהוקצו לה והעבירה את הנפט לצד שלישי, תוך השתמטות ממס על הרווחים והפרת כללי התוכנית.

זינוק מפתיע בהכנסות

 

אנשי האופוזיציה ברוסיה ניסו לא אחת להצביע על קשרי פוטין־טימצ'נקו, כאשר אחת הראיות המרכזיות שהציגו היתה קשר בולט בין זינוק מפתיע בהכנסותיו של טימצ'נקו לבין מינויו של פוטין לנשיאות רוסיה ב־2000. הם גם מצביעים על קיומה של מערכת יחסים בלתי רשמית בין השניים. טימצ'נקו, למשל, נמנה עם מייסדי מועדון הג'ודו יבארה־נבה, שם נהג להתאמן פוטין בשנות התשעים ואף כיהן כנשיא של כבוד. כלי התקשורת ברוסיה מתארכים את הידידות בין השניים לשנים מוקדמות אף יותר, וטוענים כי השניים שירתו יחד בקג"ב. טימצ'נקו, עם זאת, מכחיש בתוקף כי פעל אי פעם בשורות סוכנויות הביון.

המגזין "אקונומיסט" שפרסם ב־2008 כתבה שבה דן בסוגיית השחיתות ברוסיה, והזכיר שתקופת התחזקותו של טימצ'נקו התרחשה במקביל לפרשת יוקוס, הגיע לכדי בוררות עם איש העסקים הרוסי. בכלי התקשורת ברוסיה טימצ'נקו לא הסתפק במכתבי מחאה ובבוררויות, אלא הגיש תביעת דיבה נגד שני עיתונאים בכירים ובפברואר אשתקד אף זכה בפיצוי של 200 אלף רובל (כ־7,000 דולר). זאת בעקבות פרסום המסמך "פוטין. תוצאות. עשור", שבו הצביעו על אפשרות לשחיתות בפעילותו של טימצ'נקו וקרבתו לצמרת הפוליטית של רוסיה.

גם פוטין מכחיש בתוקף את קשריו העסקיים עם טימצ'נקו. לאחר שהתעלם מהשמועות העקשניות במשך שנים, בספטמבר האחרון הוא הבהיר במהלך פגישה בלתי רשמית עם סופרים רוסים כי אינו קשור לצבירת הונו של איל ההון. "אני מכיר את טימצ'נקו מזמן, עוד מתקופת העבודה בסנט פטרבורג", הסביר פוטין. "הוא הגיע לעולם העסקים לא אתמול ולא שלשום, אלא מהיום הראשון שבו הוכרז על הפרטה. אני יודע מה כותבים בנושא, אך אני מבטיח לכם שהוא הצליח ללא מעורבות שלי", הדגיש.

לראשונה: רומן אברמוביץ' מחוץ לעשירייה הפותחת

 

במקום השני בדירוג המגזין "RBC" נמצא אלישר אוסמנוב, בעל השליטה בחברת המתכות מטאלואינבסט שגילה לאחרונה עניין רב בשוק הרשתות החברתיות.

הונו של אוסמנוב, המחזיק במניות פייסבוק, טוויטר וקבוצת האינטרנט הרוסית מייל.רו, מוערך ב־19.7 מיליארד דולר. במקום השלישי מדורג ולדימיר ליסין, המחזיק בענקי המתכות NLMK שאיבד בתוך שנה כ־5 מיליארד דולר, והונו מוערך ב־18.76 מיליארד. הפוליטיקאי הטרי ובעל תאגיד אונקסים מיכאיל פרוחורוב מדורג רביעי, עם 18.15 מיליארד דולר. איל התעשייה רומן אברמוביץ' נזרק השנה, לראשונה, מהעשירייה הפותחת, לאחר שבמשך שנים היה האוליגרך העשיר ברוסיה וסמל לצבירת הון במדינה. אברמוביץ' דורג השנה במקום ה־11 עם הון מוערך של 13.7 מיליארד דולר.

אולג דריפסקה, המחזיק בחברת האלומיניום הגדולה בעולם רוסאל, מדורג במקום השמיני עם 15.2 מיליארד דולר, ואחריו מדורג איל הפלדה אלכסיי מורדשוב עם 15.12 מיליארד דולר. במקום העשירי התברג ליאוניד מיכלסון, יו"ר מועצת המנהלים בחברת הגז נובטק (שבה שותף טימצ'נקו), עם הון מוערך של 13.76 מיליארד דולר. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
כל החברים של פוטין מעדיפים לגור הרחק מפוטין...
חברים חברים אבל מעדיפים לשמור מרחק... חלק התעשרו בעזרת פוטין וברחו לבריטניה, חלק בפינלנד, יש גם כמה בצרפת, אחדים מהם היגרו גם לספרד... בכל מקום, אבל רק לא ברוסיה... כל הכסף הזה זה רק על הנייר, מילה אחת לא במקום וידו הארוכה של פוטין תדאג להחזיר אותם למקומם. ומה קורה עם אולג דריפסקה ? הבנאדם מתעשר ולמחרת מאבד כספים כמו שאני מחליף גרביים, יום אחד יש לו 40 מיליארד דולר, יומיים אח"כ הוא כבר מוערך ב16 מיליארד, שבוע אחרי קופץ ל30 מיליארד ואח"כ מתדרדר ל15... וגם יש לו פרצוף של גובה חובות.
28.03.12
4.
לא קיימים טריליונרים וזה למה :
ארה"ב כמעצמה החזקה בעולם בחוב של 13 טריליון דולר , נראה לך היגיוני שלאדם אחד יהיה הון אישי של 1\13 מזה ? האנשים העשירים בעולם מגיעים לאזור ה 60 מילארד דולר , 1000 מילארד דולר זה לא בר השגה כיום , אבל מומחים מעריכים שבעתיד הטריליונרים הראשונים יעשו את ההון שלהם מהחלל , סחר בחלל , דרכי שינוע בחלל ומינרלים בחלל ( לדוגמא אסטרואיד מסכן לא ענק במיוחד שווה כ 20 טריליון דולר במינרלים שיש עליו )
טל  |  26.03.12
לכל התגובות