אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחטיאים את המחיר וגם את המטרה

מחטיאים את המחיר וגם את המטרה

הנתונים מספרים את כל הסיפור: בשורה אמיתית לצרכנים לא תצא מהורדת מחיר המטרה של החלב

25.03.2012, 08:25 | נעמה סיקולר

מינואר 2008, המועד שבו רכשה אייפקס את השליטה בתנובה ועד יוני 2011, ערב מחאת הקוטג', עלה מחיר המטרה של החלב בכ־4%. מחיר הקוטג' לעומת זאת זינק בלמעלה מ־40%. די בנתונים האלה כדי להבין כמה חלש הקשר בין הורדת מחיר המטרה של החלב - חומר הגלם שרוכשות המחלבות הגדולות - שטראוס, תנובה וטרה - לבין המחיר שרואה הצרכן.

והנה עוד נתון שיכול להמחיש מדוע ההסכמות האחרונות אינן בשורה צרכנית. בקיץ 2006 הוסר הפיקוח ממחירי הקוטג', מאז ועד פרוץ המחאה עלה מחיר המטרה ב־30%. מחיר הקוטג' לעומת זאת, ולא רק זה של תנובה, זינק בכ־60%. הקוטג' הוא לא מוצר ייחודי לעניין הזה, הורדת מחיר חומרי הגלם לא צפויה להשפיע משמעותית גם על יתר מוצרי הגבינה והחלב.

ולמרות זאת, מאז הקיץ האחרון מתמקדת המדינה בעיקר בטיפול בחולייה הזו - הרפתנים ופתיחת השוק ליבוא. מדובר במהלכים שבטווח הארוך עשויים לגרום לשינוי, לא למהפכה. אי אפשר להשתחרר מהתחושה שנוסחת מחיר המטרה בהיותה נתונה לפיקוח מלא של המדינה היא פשוט הנקודה שקל לטפל בה. קל יותר למשל מלאכוף סנקציות נגד פעילות מונופוליסטית או להתחקות אחר שיטות שיווק אגרסיביות של רשתות השיווק. ועדת קדמי בוחנת כבר חודשים ארוכים כיצד לתת את המענה הכולל הזה, בינתיים התשובה לצרכנים היא ממש טיפה בים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
הרס ענף הרפת והחקלאות
ממשלה פחדנית המושכת ידה מהתעסקות במונופולים ובבעייה האמיתית ונטפלת ללא שום סיבה אמיתית על החלשים הרפתנים כרפתן מזה 40 שנה שאולץ על ידי שר החקלאות דאז מר שלום שמחון להשקיע הון עתק ברפת מודרנית והשקעות אדירות באיכות הסביבה תוך הבטחה על שמירת יציבות הענף על ידי חוק שיזם אותו מר שלום שמחון אותו אדם בא עכשיו מתוקף תפקידו החדש כשר התמ"ת ונוהג ההפך מהידע שייש לו בתחום ומהאגורות השחוקות שנותרים לרפתנים שגם הם הולכים לכיסוי ההלואות שלקחו הרפתנים להשקעות אלו. אנחנו אומנם נחשבים בעיני רוחו של מר שלום שמחון לגוף שהכי קל להטביע בים הסוער ולעלות אותנו קורבן להשתקת הציבור מהבעייה האמיתית אבל סופו שיצא שכרו בהפסדו ומשפחות של רפתנים וחקלאים המשמשים ברובם הדגל של המדינה בייצור בנים מהיחידות עלית של הצבא ובדור ההמשך הכי שייש למדינה זו והרס יסודות אלו יביא בסופו של דבר להרס חזון המדינה הציונית. ועדת קדמי בראשות אותו אדון מר קדמי שמעולם לא ממש ידע כמה פטמאות יש לפרה ובטח ובטח לא כמה מרויחה רפת מייצרת אשליה לציבור שייש מי שמטפל במחאה בזמן שזו ועדת השתקה בלבד ללא הסתכלות אמיתי על הבעייה האמיתית
ארז שלאו , מושב נצני עוז  |  25.03.12