אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אין סיבה למסיבה צילום: יואב גלאי

אין סיבה למסיבה

אם בוחנים את היסטוריית הרכישות של סיסקו, כלל לא בטוח שעובדי NDS צריכים לקבל את הקנייה הטרייה שלהם בברכה

25.03.2012, 13:52 | מאיר אורבך

עסקת המכירה של NDS תהיה כנראה האקזיט הכי גדול השנה, אבל ההיסטוריה של סיסקו בארץ מעוררת חששות לגבי המשך דרכה של NDS. אם מסתכלים על היסטוריית הרכישות של סיסקו ועל אופייה של הנרכשת הטריה כחברה, קשה שלא לחוש שייתכן שהחיבור הזה אינו טבעי לחלוטין.

NDS יושבת בהר חוצבים בירושלים, הרחק ממרכז הפיתוח של חברת סיסקו בנלנטה וגם מאוד רחוק מלב החברה בקליפורניה. היא נוהלה במשך כל חייה כחברה עצמאית לחלוטין - גם כשהיתה חברה ציבורית וגם כחברה פרטית. הרבה מעובדיה של החברה נשארים איתה במשך שנים רבות, גם ואולי בעיקר בגלל האופי הכמעט משפחתי־דתי שלה.

סיסקו לעומתה היא חברה אמריקאית רוכשת, חברת ענק אשר את כל צמיחתה היא חייבת לרכישות הרבות שביצעה לאורך השנים. בשנים האחרונות היתה תחושה שהחברה עצרה ומחפשת את דרכה. כעת, עם שווי שוק של 110 מיליארד דולר וקופת מזומנים של עשרות מיליארדי דולרים, היא יוצאת למסע קניות אשר יחזיר לה את ההגמוניה בשוק התקשורת.

רכישתה של NDS תמורת כ־5 מיליארד דולר היא בסך הכל עסקה מסדר גודל בינוני עבור חברה בסדר גודל כזה, אבל בעלת חשיבות אסטרטגית להשלמת פורטפוליו המוצרים שלה בתחום הווידיאו. NDS היא כיום היצרנית המובילה בעולם של פתרונות אבטחה למערכות שידור לחברות הכבלים והלוויין, כאשר בישראל פותחה ליבת המערכת הזו, רכישה המצטרפת לרכישות דומות של סיסקו בעולם בשנים האחרונות.

בישראל רכשה סיסקו תשע חברות בתחומי תקשורת שונים בתקופה קצרה ובמספר גלים. לאחר תקופה זו, בערך בשנת 2005, היא הפסיקה לרכוש בישראל. תחילה מרכזי הפיתוח המקומיים חגגו וגייסו עובדים, אבל כשחלפו השנים החלה החברה לייבש את המרכזים האלה, שהיו בעיקר רחוקים מלב החברה בעמק הסיליקון.

המרחק הביא את החברה לשכוח את המרכז המקומי ולהפסיק להעביר אליו פרויקטים חדשים. חלק גדול מהרכישות של סיסקו בישראל הגיעו לכדי מיצוי ופיטורים משמעותיים — כך היה במקרה של הרכישות של אקטונה, ריברהד, שיר ופיקיוב. כולן נרכשו בתקופה קצרה וכשהתחילה חברת—האם לפטר הפגיעה במרכזים המקומיים היתה קשה.

האפשרות האופטימית היא שמרכז NDS בירושלים יהפוך למרכז קריטי עבור חברת סיסקו, כזה שלא רק שאי אפשר לוותר עליו, אלא צריך להגדיל אותו ולשמור עליו ככזה לאורך השנים ושישמש כעוגן משמעותי עהור החברה מחו"ל. האפשרות הפסימית היא שבשנתיים־שלוש הקרובות החברות אכן יצליחו לשמור על הגחלת, אבל אז יגיע משבר עולמי גדול או משבר טכנולוגי חדש, וגם מרכז הפיתוח הישראלי החדש יהפוך למיותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
הגיע הזמן לפרק את ההגמוניה הדתית-אנגלוסקסית הזו שנקראת NDS
המסיבה נגמרה. כל הפקידות שמרוויחות 16+רכב יפנו את מקומן. אז מה אם זו "אישתו של..." וזו ה"כלה של.." כל המהנדסים הבינוניים שהלכו ללמוד הנדסה תוך ידיעה שמובטח להם מקום ב NDS - הבייתה. לא עוד "זה הבן של..." אלא מה התפוקה של פלוני? מה הידע שלו? העניין של חבר מביא חבר ויצירת מועדון סגור נגמרה. כל האוכלי חינם יפוטרו כנראה בעתיד הנראה לעין. כל המהנדסים הקריטיים ישארו לעבוד - אבל עכשיו הם צריכים להסביר את עצמם לאנשים אחרים - שלא חושבים בדיוק כמוהם, מתנהגים בדיוק כמוהם ובאותו ראש שלהם.
הכיפה ירדה , הגיע הזמן לעבוד  |  25.03.12
לכל התגובות