אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאומי אוסר על טאו להשתמש במזומנים לתשלומים השוטפים צילום:צביקה טישלר

לאומי אוסר על טאו להשתמש במזומנים לתשלומים השוטפים

הבנק נהנה משעבוד על כלל נכסי טאו ומערבות אישית של בעל השליטה, אילן בן־דב, להבטחת חלק מהאשראי שהעניק לחברה. סירובו של בנק לאומי לעקרונות הסדר החוב צפוי לעכב את המגעים מול נציגות בעלי האג"ח בטאו

26.03.2012, 08:38 | לירוי פרי

היום הוא הדד ליין של אילן בן־דב, בעל השליטה בטאו תשואות, להצגת מתווה כולל להסדר חוב עבור בעלי איגרות החוב, שלהם חייבת החברה כ־360 מיליון שקל. אולם, סירובו של בנק לאומי, המממן המרכזי של טאו, להצטרף ולאשר את עקרונות ההסדר צפוי לשבש את לוחות הזמנים. אתמול דיווחה טאו כי לאומי החליט לסגור את הברז ודרש לעצור את התשלומים השוטפים בחברה.

מתווה ההסדר בטאו כבר גובש, ועליו חתמו החברה, בן־דב עצמו וכן נציגות בעלי האג"ח, אולם חסרה בו חתימת בנק לאומי, שסך החוב של טאו כלפיו נע סביב 150 מיליון שקל.

אחד התנאים לכניסתו של ההסדר לתוקף הוא הסדר חוב עם בנק לאומי בתנאים שיהיו מוסכמים על נציגות מחזיקי האג"ח.

לאומי נהנה משעבוד על הנכסים הסחירים השוטפים והבלתי שוטפים של טאו, ובנוסף עומדת לזכות הבנק ערבות אישית מתמדת מצד בן־דב להבטחת חלק מהאשראי שהעניק הבנק לטאו. ביטחונות אלו מפחיתים את המוטיבציה של הבנק לקחת חלק בהסדר החוב של טאו.

אתמול דיווחה, כאמור, טאו לבורסה כי "לאחרונה בנק לאומי אסר לחלוטין על החברה להשתמש במזומנים ושווי מזומנים המשועבדים לטובתו לצורך ביצוע תשלומים שוטפים של החברה. החברה פנתה לבנק לאומי בדרישה שיחזור בו מהאיסור ויאפשר לה לשלם את התשלומים השוטפים כפי שהיה בפועל עד כה".

האיסור שכפה לאומי הפתיע לא רק את הנהלת טאו, אלא גם את נציגות בעלי האג"ח, שבה יושבים אדוארד קלר, יורם טורבוביץ' ומרדכי משיטה. לאורך השבועות האחרונים קיבלו השלושה איתותים חיוביים מצד החברה שלפיהם המשא ומתן מול לאומי מתנהל על מי מנוחות. אולם, העובדה כי לא הושגה חתימת הבנק עד לרגע האחרון וההודעה האגרסיבית מאתמול מדברות בעד עצמן.

על פי מתווה הסדר החוב, שטומן למשקיעי האג"ח תספורת של כ־25%, הסכים בן־דב להזרים לטאו 20 מיליון שקל במזומן כנגד הקצאת מניות, שייעודם אך ורק לצורך פירעון תשלומי הריבית למחזיקי האג"ח. לפיכך, כספים אלו לא יוכלו לשמש לתשלום של 30 מיליון שקל, שאותם צריכה החברה לשלם על פי מתווה ההסדר למחזיקי האג"ח. ככל הנראה, בן־דב תכנן שחלק מהכספים יגיע מבנק לאומי, אולם נראה שבחטיבה העסקית של לאומי נחושים לסגור בפניו את ברזי האשראי.

בן־דב ומנכ"ל טאו יוסי ארד מנהלים מגעים מול הבנק ומול נציגות בעלי האג"ח, ומקורבים להם טוענים כי הודעת הבנק מאתמול דווקא אינה קשורה ישירות להסדר החוב בטאו.

מבנק לאומי נמסר כי "הבנק אינו נוהג למסור מידע על לקוח ספציפי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות