אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עזוב את הארץ רן צילום: ראובן שוורץ

עזוב את הארץ רן

אין היום בישראל קבוצה שתעריך נכון את כישוריו של רן בן שמעון

26.03.2012, 21:43 | אוריאל דסקל

רן בן שמעון צפוי לזכות היום באליפות היסטורית עם קריית שמונה. הוא גם צפוי לעזוב את הקבוצה בתום העונה. יש המאשימים אותו בכך שהוא מאכזב את איזי שרצקי, הבעלים, שנתן לו את הצ'אנס ואת הכלים להצליח בשביל הכסף הגדול והצ'אנס לעבור לאימון קבוצה גדולה יותר בישראל.

אז קודם כל, בן שמעון הוא כבר כיום אחד מהמאמנים בעלי השכר הגבוה ביותר בליגת העל (1.1 מיליון שקל + בונוס נאה על זכייה באליפות). כך שכסף גדול יותר בהרבה הוא לא יקבל במקום אחר.

דבר שני, איזי שרצקי הוא אינו היחיד שהקריב קורבנות אישיים עבור ההצלחה של קריית שמונה. רן בן שמעון, שגר בחיפה, גמע בשנים האחרונות עשרות אלפי קילומטרים של כביש. הוא גר עם בת זוגתו בחיפה ומדי שבוע הוא נוסע למרכז כדי לטפל בבתו מנישואים קודמים. התוצאה היא שעות רבות על הכביש. והנסיעות השוחקות עושות את שלהן.

דבר שלישי, בן שמעון העלה את קריית שמונה לליגת העל פעמים, הוביל אותה לזכייה בגביע הטוטו וגם למקום שלישי היסטורי ועכשיו גם לאליפות. את שלו הוא עשה כדי "להחזיר" לאיזי. בלעדיו, קריית שמונה ירדה לליגת המשנה. איתו היא לוקחת אליפות.

אז נכון, ההצלחה של קריית שמונה לא תלויה אך ורק במאמן – בן שמעון בעצמו אומר שהרבה תנאים גרמו לאליפות הזו ושהמועדון הזה לא היה קיים בלי הכסף של איזי שרצקי, אבל עדיין – למאמן מגיע קרדיט רב על ההצלחה האדירה.

מגיע לו את מירב הקרדיט אפילו בגלל שהוא עובד אחרת לחלוטין מכל מאמן אחר בישראל. אין לו סוכן, הוא כנראה אחד מהמאמנים היחידים בעולם בלי סוכן. והוא המאמן היחיד בישראל שמוותר על כסף בחוזה כדי להכניס בו מימון שתי השתלמויות בשנה.

הוא עובד עם שחקנים על שבירת תבניות והימנעות מקלישאות. אצלו בחדר ההלבשה לא תשמעו "היום מנצחים בשביל הדגל" ו"היום נלחמים על החיים". הוא מאמן שלומד כל הזמן. מאמן חרוץ שיושב עם שחקנים שלו, כל אחד בנפרד על וידאו מהמשחק כדי ללמד אותו. אצלו הכל בפרטים הקטנים. "אצלנו בחיל האוויר אנחנו מספר 1 בעולם בניתוח ובקרה. זה משהו שהם הכי טובים בו בעולם ואני למדתי מזה הרבה", הוא אומר. "לא מעיפים אנשים – משפרים את האנשים".

והוא לא רק לומד מחיל האוויר, אפשר לפתח איתו שיחה על ניטשה ומקיאוולי. כמה מאמנים בישראל יודעים מי זה ניטשה ומקיאוולי? 

המוטיבציה כיום של בן שמעון היא לא כספית אלא מקצועית. אחרי שהביא את קריית שמונה הכי רחוק שהוא יכול, הוא רוצה לעבור לבנות משהו נוסף שלו. "אם נותנים לי לעבוד כמו שאני מבין וכמו שאני רוצה במשך שלוש שנים – אני הולך ישר למקום הזה", הוא אומר.

ייתכן שבגלל זה בן שמעון לא יתאים למכבי חיפה – וזה מאחר שהמועדון מתנהל על פי תכתיבים שלו ולא של מאמן. ייתכן שמכבי תל אביב גם לא מתאימה לבן שמעון כי המועדון הזה פגוע וחסר סבלנות מדי כדי לעבור הליך ריפוי אמיתי.

כשמסתכלים על זה, לבן שמעון אין באמת אופציות לקידום אמיתי בישראל. וכמו רבים וטובים לפניו (ולא רק מתחום הכדורגל), ייתכן שאת כישוריו ויכולותיו יעריכו טוב יותר מחוץ לישראל.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
לדעתי דווקא בחו"ל לא יוכל כיום לקבל הערכה לערכו האמיתי-רק אולי אחרי מסע מוצלח עם ישראלית באירופה
מאידך בארץ כדאי לו לחכות לחיפה שבטח תגלה די מהר שרובן בחור נחמד אבל לא באמת יכול להוליך את הקבוצה הגדולה בישראל ולחילופין - ללכת עם מיטש לתהליך הבראה של שנים כי אולי מיטש מבין שעכשיו בלי הצל של נמני וכשהקהל כבר מיואש לגמרי מעשרות שנות כישלון (אני שבילדותי לא החמצתי דרבי במגרש הפסקתי השנה לצפות אפילו בטלביזיה!) וכשרן בשל עוד יותר, זה הזמן להפוך אותו למאמן הבית ולקובע האבסולוטי בכל נושא מקצועי לשנים רבות, סטייל פרגי וונגר. לחו"ל עדיף שייצא אחרי שניים או שלושה מסעות מרשימים באירופה כולל צמפיונס עם ישראליות ועם קשרים שלך פיני זהבי ורק אז אולי יצליח לזכות בהערכה.
27.03.12
לכל התגובות