אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פגעת במישהו בכביש? הביטוח שלך יכסה את הובלת רכבו למוסך צילום: יריב כץ

פגעת במישהו בכביש? הביטוח שלך יכסה את הובלת רכבו למוסך

שר האוצר יובל שטייניץ חתם היום על תקנות המעדכנות את פוליסות הביטוח התקנית לרכב, בהן נקבע בין היתר שפיצוי לצד שלישי שרכבו נפגע בתאונה יכלול החזר הוצאות נלוות

26.03.2012, 19:05 | תומר הדר

שר האוצר יובל שטייניץ חתם היום (ב') על תקנות המעדכנות את פוליסת הביטוח התקנית לרכב, כך מודיע היום משרד האוצר. על פי נוסח התקנות החדשות יבוצעו מספר שינויים בפוליסות התקניות. כך לדוגמה, מבטח שיבטל פוליסה לאחר 8 חודשים יקבל החזר כספי גבוה ב-150% מההחזר לפי המנגנון הקיים כיום.

על פי הודעת האוצר תיאסר גם גביה של השתתפות עצמית כפולה במקרה של נזק עצמי ונזק שנגרם לצד שלישי. עם זאת, ולמרות הודעת האוצר, גם כיום אסור לחברות ביטוח לגבות השתתפות עצמית כפולה.

בשורות טובות לאופנוענים תעריפי הביטוח יוזלו יוזלו תעריפי ביטוחי החובה בפול אשר מחזיקים באופנועים בעלי מנועים בנפח של עד 250 סמ"ק. הוזלה זו אינה תקפה לגבי אופנועים וקטנועים המשמשים לצרכי עבודה תומר הדר, 7 תגובותלכתבה המלאה

בנוסף קובע האוצר שפוליסות ביטוח יכללו הבהרה שלפיה כל התוספות הכלולות במחיר המחירון של הרכב יכוסו על פי הפוליסה. עם זאת, גם כאן קיימת בעיה: הוספה של תוספות מיוחדות לפוליסת ביטוח של רכב מייקרת את עלות הפוליסה עצמה.

עוד נקבע בתקנות החדשות שפיצוי לצד שלישי שרכבו נפגע בתאונה יכלול החזר הוצאות נלוות - כגון העברת רכב למוסך, שלא היה נהוג עד היום. בנוסף, חברת ביטוח שקיבלה כספים מצד שלישי בשל תביעה תעדכן את המבוטח תוך 15 ימים - מדובר בתקנה שעד כה לא היתה קיימת.

חלפים מקוריים או חדשים בלבד

התקנה הסוגרת את הרשימה גם אינה חדשה: מדובר בתקנה הקובעת שבתיקון של רכב שגילו הוא עד שנתיים יעשה שימוש בחלפים המתאימים לחלק המוחלף באיכות, בתכונות ובתיאור. כמו כן, רכב שגילו הוא עד שנתיים יתוקן בחלפים מקוריים או חדשים בלבד, העומדים בדרישות יצרן הרכב בכל הנוגע לשמירת תנאי האחריות.

פירושה של התקנה הוא שבעליהן של מכוניות שגילן הוא עד שנתיים, שצריכים להחליף חלק בגלל תאונה, יקבלו מחברת הביטוח רק חלקי חילוף חדשים. עם זאת, כאמור, מדובר ב"חלפים המתאימים לחלק המוחלף", כלומר אין כאן התחייבות מצד חברות הביטוח להתקין ברכב חלק מקורי, שמחירו יקר וביכולתן גם להתקין חלק מתוצרת יצרן חלקים תחליפיים, שמחירו זול מזה של חלק מקורי.

יצויין שלאחרונה פעלו גורמים בענף הליסינג לנסות ולבטל את החיוב להתקין חלקי חילוף חדשים במכוניות שגילן הוא עד שנתיים. חלק ניכר מן הציים שבידי חברות הליסינג מונה מכוניות רבות שגילן הוא עד שנתיים - ומכוניות אלה עוברות לעיתים תאונות דרכים וזקוקות לתיקון בחלקי חילוף. חלקי חילוף חדשים, בין אם מדובר בחלקים מקוריים ובין אם מדובר בחלקים תחליפיים, הם יקרים משמעותית מחלקי חילוף שמפורקים ממכוניות שעברו תאונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות