אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שנה אחרי BHP ביליטון היריבה: ענקית הכרייה ריו טינטו שוקלת יציאה מענף היהלומים צילום: בלומברג

שנה אחרי BHP ביליטון היריבה: ענקית הכרייה ריו טינטו שוקלת יציאה מענף היהלומים

החברה האנגלו־אוסטרלית הודיעה כי תבצע בחינה אסטרטגית של כדאיות חטיבת היהלומים שלה השווה 2.4 מיליארד דולר, ורמזה על פירוק אפשרי שלה. אנליסטים מסבירים שלמרות קשיי התרחבות בתחום, הביקוש לאבנים היקרות ימשיך לעלות

28.03.2012, 20:29 | סוכנויות הידיעות

ענקית הכרייה האנגלו־אוסטרלית ריו טינטו הודיעה כי היא החלה בבחינה אסטרטגית של חטיבת היהלומים שלה, תוך שהיא רומזת אף על פירוק אפשרי של החטיבה הזו, ששווי נכסיה נאמד ב־2.4 מיליארד דולר - כך מדווח "הדיילי טלגרף". לפי הדיווח, שוק הכרייה ציפה להכרזה מסוג זו מצד ריו טינטו לאחר שבשנה שעברה הודיעה יריבתה הגדולה BHP ביליטון על צעד דומה.

למחירי היהלומים לקראט אחד - לחצו כאן

בריו הדגישו שהתחזיות לשוק היהלומים העולמי "דווקא חיוביות מאוד", תוך שהם מציינים את הביקוש הגובר לאבנים היקרות הללו בשוקי אסיה והשווקים המתעוררים, אך נימקו את הבחינה המחודשת של הנושא מתוך רצון "להתמקד בנכסים גדולים ובני הרחבה עתידית".

התרחבות בתחום היהלומים נחשבת למשימה קשה בשל הידלדלות תגליות מרבצי היהלומים בעולם בעשורים האחרונים. בנוסף, התרחבות באמצעות רכישות עלולה להיות גם בעייתית, עקב גודלן המצומצם יחסית של כורות היהלומים בעולם.

"לדעתנו מדובר פה במקרה קלאסי של מכירת עסקים שאינם נכללים בתחום הליבה של חברה", אמר ל"דיילי טלגרף" רוב קליפורד, אנליסט בדויטשה בנק. לדבריו, "אין בעסקי היהלומים מספיק מרחב שיאפשר לחברת ענק כמו ריו טינטו לצמוח - היא בצומת שבו עליה לבחור בין התרחבות או עזיבת התחום".

למרות הטענות על הקשיים בהתרחבות דווקא בתחום היהלומים, חברת הכרייה אנגלו־אמריקן הגדילה באופן משמעותי את נוכחותה בשוק לאחר שהגדילה את נתחה וקנתה למעשה את השליטה על חברת דה בירס - יצרנית היהלומים הגדולה ביותר בעולם.

אם הן יתרגמו את הצהרותיהן למעשים, עשויה עזיבתן של חברות כריו טינטו ו־BHP ביליטון את תחום היהלומים להאיץ את תהליך הקונסולידציה שכבר החל בתחום זה. באופן הזה יוכלו חברות כרייה הממוקדות ביהלומים, כמו הארי ווינסטון ופטרה דיימונדס, להרחיב את בסיס הנכסים שלהן או להתמזג כדי ליצור יותר מכרות מבוססי יהלומים - כך לדברי ריאן לונג, אנליסט לתחום האבנים היקרות בחברת נורת'לנד קפיטל פרטנרס.

לפי דיווח של "פייננשל טיימס", אחרי תקופה ארוכה של עלייה מתמדת, מחירי היהלומים הגולמיים הידרדרו במחצית השנייה של 2011 ככל שהמשבר בגוש היורו הלך והחריף. עם זאת, מחיריהן של אבנים מלוטשות דווקא עלו ב־18% בשנה האחרונה, כך שעדיין מדגישים אנליסטים שמוקדם מדי לקבוע תחזיות שליליות לשוק האבנים היקרות הללו. בשנה שעברה כרתה ריו טינטו 11.7 מיליון קראט של יהלומים - שבריר בלבד מכמות היהלומים שכרתו מתחרותיה בשוק זה כגון אלרוסה ודה בירס.

ריו טינטו

תחום פעילות: מתכות וכרייה

שנת הקמה: 1873

בעלות: ציבורית

מספר עובדים: 77 אלף (ב־2010)

שווי שוק: 134 מיליארד דולר

עוד משהו: הכורה הרביעית בגודלה בעולם

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות