אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ספרינגסטין עשה זאת שוב צילום: MCT

ספרינגסטין עשה זאת שוב

אלבומו החדש של ברוס ספרינגסטין מכיל אמירה חדה על החיים באמריקה של 2012 - בנקאים מפוטמים וציבור עובדים שוקע

01.04.2012, 16:55 | גיא בניוביץ'
אמריקה בצרות. זה המסר המרכזי ששולח Wrecking Ball, האלבום החדש של ברוס ספרינגסטין, שתמיד נמצא שם כדי לתעד את הצד החשוך של העיירה האמריקאית. וזו בהחלט הכלכלה, טמבל.

זה היכה בי לאחר שבע האזנות: ספרינגסטין עשה זאת שוב. הוא גורר אתכם פנימה עם המלודיות הקליטות ואווירת הכיף, וכשאתם תופסים את משמעות המילים זה כבר מאוחר מדי. והמילים  צורבות בבשר החי של החיים באמריקה של 2012. קחו לדוגמא שיר קופצני כמו "Easy money", שמתחיל כמו שיר דייט קלאסי: "את תלבשי את המעיל, אני אחבוש את הכובע... ". רק לקראת הסוף מתברר שמדובר בזוג שזקוק נואשות לכסף, ולחגיגה מצטרף גם אקדח סמית' אנד ווסון 38.

זהו האלבום האירי ביותר של האיש מניו ג'רזי, שמתחבר כאן לשורשים המשפחתיים (אביו ממוצא אירי והולנדי, האם  איטלקיה). המוטיב האירי מורגש לא רק במוזיקה ששופעת מקצבים וכינורות מהאי הירוק ההוא, אלא גם בתחושת ה"התנערות" של האיש הפשוט הלוחם נגד המשעבדים שלו, שאופיינית כל כך לתמלילים האירים מול הכובש האנגלי. אלא שהכובש אצל ספרינגסטין הוא ה-"Banker Man", איש הבנקים העשיר והמפוטם שחי לו חיי תפנוקים בזמן שאנשי הצווארון הכחול שוקעים יותר ויותר. אין זה מקרה שהשיר הטוב ביותר באלבום, הבלדה "Jack of All Trades", עוסק ברצונו של הכותב "לקחת אקדח ולירות בכל המנוולים" שאחראים למצב הזה.

ספרינגסטין ידוע כתורם נדיב לארגוני עובדים בכל העולם, וזו לא הפעם הראשונה שהוא כותב מניפסטים על מצבו של מעמד הפועלים האמריקאי (תקשיבו לשירו הוותיק "Factory", למשל), אבל נדמה שזה המסמך החזק והמגובש ביותר שלו, שמתחבר היטב לתקופה של המחאה נגד וול סטריט. שירים כמו "Death To My Hometown" משתמשים במקצב אירי מקפיץ כדי להסוות טקסט מריר על מותה של סמולטאון אמריקה נוכח הקונגלומרטים המשתלטים על הנוף המסחרי.

מבחינה מוזיקלית, למרות הפתיחה המסורתית של "We Take Care Of Our Own", המנון ספרינגסטין טיפוסי שיושב על פראזה מוסיקלית אחת (קצת כמו "Born In The USA", שגם מזכיר אותו), בהמשך אפשר לשמוע ניחוחות אתניים ואפילו שירת גוספל. מה שאומר שהבוס אמנם קשוח, אבל פתוח לשינויים. הא לכם תרבות ניהולית לדוגמא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות