אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוסים מסתערים על נדל"ן יוקרה במנהטן ומקפיצים את המחירים צילום: בלומברג

רוסים מסתערים על נדל"ן יוקרה במנהטן ומקפיצים את המחירים

משרדי תיווך בניו יורק מדווחים כי אנשי עסקים מרוסיה השקיעו סכום שיא ברכישות נדל"ן ב־2011. אחת העסקאות הבולטות: איל אשלג רכש את הפנטהאוז לשעבר של יו"ר סיטיגרופ ב־88 מיליון דולר, פי שניים מסכום הרכישה המקורי

05.04.2012, 08:48 | סוכנויות הידיעות

אנשי עסקים מרוסיה השקיעו סכומי שיא ברכישות של נדל"ן בניו יורק בשנת 2011 - כך עולה מנתונים שאספו משרדי התיווך בעיר ומתפרסמים עתה ב"ניו יורק טיימס".

לפי הערכות המתפרסמות בעיתון מדובר בהשקעה כוללת של מיליארד דולר, אך אנליסטים ברוסיה סבורים כי ההערכה הזו צנועה מדי. זאת על רקע בריחת הון בהיקף של כ־84 מיליארד דולר מרוסיה ב־2011, אשר חלק מכובד ממנו נחת בניו יורק.

אתר הנדל"ן Tranio.ru מדווח כי הביקוש לדיור בארה"ב מצד עשירי רוסיה הוכפל בשנתיים האחרונות והמגמה הזו רק מתחזקת. הרוכש הטיפוסי לפי האתר הוא איש עסקים בגילי 45-35, נשוי עם ילדים גדולים. היעדים המועדפים הם ניו יורק ושכונות היוקרה של לונג איילנד. "מדובר באנשים אמידים שמחפשים דירות עבור ילדיהם שהתבגרו. עסקה ממוצעת עומדת על 3 מיליון דולר לפחות ונדיר שלקוח מרוסיה יתעניין בנכס במחיר של 900-800 אלף דולר", מסבירה בסקירה שלה ויקטוריה לונגבינסקי, סמנכ"ל חברת התיווך דגלאס אלימאן.

מלון הדירות פלזה במנהטן, צילום: שחר עזרן מלון הדירות פלזה במנהטן | צילום: שחר עזרן מלון הדירות פלזה במנהטן, צילום: שחר עזרן

עם זאת, העסקה הבולטת ביותר שנרשמה ב־2011 בשוק הנדל"ן הניו יורקי חורגת במידה רבה מהממוצע. מדובר בפנטהאוס בשטח 627 מ"ר של יו"ר סיטיגרופ לשעבר סטנפורד ווייל בסנטרל פארק ווסט שאותו רכש איל האשלג הרוסי דמיטרי ריבולובלב עבור בתו יקתרינה (22) בסכום של 88 מיליון דולר - פי שניים מסכום הרכישה. העסקה היכתה הדים לא רק בשל גודלה, אלא גם על רקע תביעה שהגישה נגדו אשתו בנפרד של ריבולובלב, ילנה. השניים נמצאים בהליכי גירושין מאז 2008 אך מתקשים להשלים את התהליך בעיקר על רקע הונו העצום של ריבולובלב המוערך ב־9 מיליארד דולר. ילנה טענה כי בעלה ניסה להסתיר ממנה חלק מהונו באמצעות רכישת הדירה.

לא הרחק משם ממתין לאכלוס פרויקט ONE57, מגדל מגורי היוקרה הגבוה במנהטן שבהקמתו שותפה קרן ההשקעות של אבו דאבי. דירות הפאר בבניין זוכות לשיווק מסיבי בסלוני היוקרה ברוסיה, כאשר המחיר ההתחלתי עומד על 7.8 מיליון דולר. הפנטהאוס היקר בפרויקט, שגם הוא משווק ברוסיה, עולה 115 מיליון דולר ושטחו 1,015 מ"ר. מחירו ההתחלתי עמד על 98 מיליון דולר. אנליסטים מציינים כי המחירים הגבוהים מוסברים במידה רבה בחזרתם של משקיעים זרים, בראשם מרוסיה וממזרח אירופה, לשוק היוקרה של ניו יורק.

"אני חושבת שפוטין מפחיד אותם עד מוות", אמרה לעיתון ויקטוריה שטיינר, סוכנת נדל"ן ילידת רוסיה בחברת פרודנשל דגלאס אלימן במנהטן. "אם הכל שם היה בסדר, לא היינו עדים לתופעה הזו של רכישה המונית במהירות ובמחירים כאלה גבוהים", ציינה. הלקוחות הרוסים בדרך כלל יודעים בדיוק מה הם רוצים: נוף לסנטרל פארק בבניינים מודרניים ומשודרגים. לדברי ג'קי טפליצקי, מפרודנשל דגלאס, הם בדרך כלל מוציאים סכום כפול מהתקציב המקורי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות