אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קטאר החלה לספק דלקים לרצועת עזה צילום: בלומברג

קטאר החלה לספק דלקים לרצועת עזה

לדברי הנייה, משלוח ראשון של דלק בשווי 30 מיליון דולר כבר יצא בדרכו לנמל במצרים; קטאר אינה מבקשת תשלום עבור הדלק כחלק ממדיניותה "לסייע לעם הפלסטיני"

05.04.2012, 23:51 | דורון פסקין

מקורות בממשלותת חמאס וקטאר מדווחים כי המדינה המפרצית החלה לספק דלק כדי להתגבר על משבר החשמל החמור ברצועה. הפסקות זרם החשמל הפכו עניין שבשגרה עבור העזתים, בין השאר בשל המחלוקת של ראשי ממשלת החמאס עם הצד המצרי לגבי מחיר הדלקים.

ראש ממשלת חמאס, איסמאעיל הנייה, מסר אמש (ד') כי קטאר החלה לממש את הבטחתה לספק דלק לרצועה. לדבריו, משלוח ראשון של דלק בשווי 30 מיליון דולר שיספיק להפעלת תחנת הכוח חודשיים כבר יצא בדרכו לנמל במצרים.

מקור בבירת קטאר, דוחה, אישר כי שליט המדינה שיח' חמד בן חליפה הורה על המשלוח לרצועת עזה כחלק ממדיניות קטאר "לסייע לעם הפלסטיני". קטאר אינה מבקשת תשלום עבור הדלק לרצועה.

במקביל, ציין דובר ממשלת החמאס טאהר נונו כי הועברו 2 מיליון שקל מהרצועה לרשות הפלסטינית תמורת אספקה של 415 אלף ליטר סולר. כמות זו מועברת דרך מעבר כרם שלום. מדובר בסולר שנרכש בישראל על ידי הרשות הפלסטינית, אך ממשלת חמאס אינה מעוניינת להיראות כמי שרוכשת סולר ישירות מישראל כדי לפתור את מצוקות החשמל.

בחמאס טוענים כי ההסכם עם הרשות בראמאללה הוא צעד ראשון לפתרון כולל של המשבר. בטווח הארוך יותר מתכננים ברצועה להתחבר לרשת החשמל המצרית ובכך להעלות את תפוקת החשמל. כמו כן קיימת תוכנית להסב את תחנת הכוח לשימוש בגז במקום סולר - דבר שיחסוך עלויות ויזהם פחות.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות