אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה נוספת לחברות הדלק: משרד האנרגיה רוצה לצמצם את רווחיהן ב-3%

מכה נוספת לחברות הדלק: משרד האנרגיה רוצה לצמצם את רווחיהן ב-3%

ועדת הפיקוח על המחירים ממליצה לחתוך בחצי את עמלת התדלוק בשירות מלא, כך שבמקום לשלם 21 אגורות לכל ליטר אזרחי ישראל ישלמו רק 11.1 אגורות לכל ליטר בנזין

05.04.2012, 20:58 | ליאור גוטמן

רגע לפני כניסת חג החירות, חברות הדלק חוטפות מכה נוספת מצד משרדי האוצר והאנרגיה - דו"ח הצוות לבדיקת מרווח השיווק של חברות הדלק הגיש היום (ה') את המלצותיו לבחינת רווחי החברות, ממנו עולה המלצה גורפת לצמצם את רווחי החברות בכ-3%.

נזכיר כי בתשובה לעתירת חברות הדלק  נגד הורדת מרווח השיווק טענה מדינת ישראל בחודש ספטמבר כי לחברות היה זמן רב להיערך למהלך ולכן "אין להן להלין אלא על עצמן". מהעתירה עלה כי מרווח השיווק עלה ב־42% מאז 2002, בעוד שהמדד עלה באותה תקופה ב־16%.

מרווח השיווק על בנזין (אוקטן 95) הוא אחד ממקורות הרווח העיקריים של חברות הדלק, והוא מחושב כיחס שבין מחיר רכישת המוצר מבית הזיקוק לבין מחיר המכירה שלו בתחנות הדלק, בניכוי הוצאות שונות. עד אוגוסט האחרון מרווח השיווק היווה כ-10% ממחיר ליטר בנזין, אולם כפי שנחשף ב"כלכליסט" משרדי האנרגיה והאוצר הנחיתו על חברות הדלק מכה והמליצו לצמצם את מרווח השיווק ב-25%, מהלך שגרם לירידה קשה ברווחי החברות.

חברות הדלק, שקיבלו בתדהמה את המהלך, נקטו במספר מהלכים כדי להילחם ברוע הגזרה, לרבות פנייה לבג"צ בנושא פיטורי עובדים, צמצום שכירויות של תחנות וביטול כמעט מוחלט של הנחות הרכישה למועדוני לקוחות. למרות כל אלו, היום ממליצה ועדת המחירים, זאת כחלק מתשובתה לבג"צ כנגד עתירת חברות הדלק, על הורדת מרווח השיווק מ-58.9 אגורות לליטר ל-57.5 אגורות לליטר, ירידה של כ-3%.

אם לא די בכך, ועדת הפיקוח על המחירים ממליצה לחתוך בקרוב לחצי את עמלת התדלוק בשירות מלא, כך שבמקום לשלם 21 אגורות לכל ליטר אזרחי ישראל ישלמו רק 11.1 אגורות לכל ליטר בנזין.

למרות הפגיעה בחברות הלדק, הבשורה לאזרח היא קטנה יחסית כיוון שגם אם ההנחה תתגלגל כולה לכיסו של בעל הרכב, מדובר בסך הכל בהוזלה של כ-1.4 אגורות לליטר (בשירות עצמי).

טרם היה ניתן להשיג את תגובת כל חברות הדלק. מפז נמסר בתגובה "אנו לומדים את ההחלטה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
הקטנת רווח תחנות הדלק
כל זה רק בלוף מבית יוצרו של ביבי., יורידו לנו את ההנחות, ונשלם יותר עבור הדלק, זה מהלך פופוליסטי של הממשלה שמנסה להראות חברתית, והיא מתנהגת כמו פיל בחנות חרסינה. שטייניץ, גם באוניברסיטת חיפה לא היית מי יודע מה, מרצה בינוני, וכשר האוצר אתה כישלון גדול. אין לך מה לחפש בממשלה, משום שאתה ממש לא בשביל זה, האם אתה לא מבין שזה גדול עליך? הרי את התפקיד קיבלת רק בגלל ידידותך עם שרה, (המנהלת של ראש הממשלה ואחראית על כח האדם.). וככה אתה נראה, וככה נראית כל הממשלה הזו.
בן ארי , חיפה  |  06.04.12