אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוקולד מריר: הקקאו ירד ב־11% צילום: סיון פרג'

שוקולד מריר: הקקאו ירד ב־11%

הירידה בביקוש לשוקולד ועודף ההיצע לחצו מתחילת מרץ את מחיר הקקאו. וגם: מה הפיל את מדד הסחורות ב־2.5% בשבוע שעבר?

09.04.2012, 08:19 | אורי בירמן

פרסום פרוטוקול ועדת השוק הפתוח של הפדרל ריזרב בשבוע שעבר הרעיד את המסחר בשוק הסחורות, כאשר מדד CRB איבד בשיאו של יום הפרסום 2.5% מערכו. הערכות הבנק המרכזי האמריקאי גרמו למשקיעים לנטוש את התקוות לתוכנית תמריצים נוספת, ולכן נרשמה מגמה שלילית בשוק. בסופו של שבוע המסחר המקוצר בשל החג רשם מדד הסחורות ירידות קלות של 0.6%.

לקראת סוף השבוע רשם הזהב עליות שערים בעקבות החלטת הריבית באירופה ודבריו של נגיד הבנק המרכזי האירופי (ECB) מריו דרגי, שאמר כי הצמיחה הכלכלית חשופה לסיכון בעקבות משבר החוב, ואילו האינפלציה עלולה לעלות.

גורו הסחורות ג'ים רוג'רס אינו אופטימי לגבי מחיר הזהב בטוח הקצר, אך באותה נשימה אמר כי הוא נשאר שורי על הזהב בטווח הארוך, וכי הוא ינצל ירידות שערים כדי להגדיל את הפוזיציה שלו. לדברי רוג'רס, ברמות מחיר של 1,600 דולר לאונקיה הוא ירכוש את המתכת הזהובה, ואף יגדיל את הפוזיציה משמעותית אם הזהב יירד ל־1,500 דולר לאונקיה, מכיוון שעל פי הערכותיו, הזהב הולך להיסחר במחירים הרבה יותר גבוהים במהלך העשור. רוג'רס צוטט בעבר כמי שמאמין שהזהב יגיע גם ל־2,400 דולר לאונקיה.

נתוני משרד האנרגיה בארה"ב, כמו גם נתוני מכון הנפט האמריקאי, ממשיכים להצביע על המשך המגמה של עליית המלאים. מלאי הנפט עלה השבוע ב־9 מיליון חביות נפט, כשהתחזית היתה לעלייה של 2.5 מיליון חביות בלבד. אופ"ק, שהערכות שונות בעבר רמזו כי הגיע לשיא התפוקה שלו, הגיע במרץ לשיא של 31.39 מיליון חביות ליום, מה שמראה שהוא עומד בהתחייבותו לשמור על היצע הנפט, ושיש לו יכולת כזו.

לונג על הנחושת

מלאי הנחושת בבורסה בשנגחאי עלה לראשונה זה שלושה שבועות ומחיר הנחושת טיפס קלות, על רקע ההערכות כי הבנק המרכזי בסין ינקוט מדיניות מוניטרית מרחיבה. החששות מפני ירידה לרמות צמיחה של 6% בסין גרמו לירידה חדה בקצב צבירת המלאים בסין, והעלייה האחרונה, אם תימשך, עשויה להיות סימן אופטימי לבאות.

בצ'ילה שבו המכרות לפעילות רגילה, לאחר שבשבוע הקודם היכתה במדינה רעידת אדמה בעוצמה של 7.1 בסולם ריכטר.

בארה"ב ובבריטניה הסתיים המסחר בנחושת השבוע בירידות שערים של עד 1%. שיאן של הירידות ביום פרסום פרוטוקול הפד, שהפיל את הציפיות לתוכנית תמריצים נוספת, אז ירד מחיר הנחושת ב־3.3%. מלאי הנחושת בבורסה בלונדון התחיל לעלות לאחר שהגיע בחודש שעבר לרמה הנמוכה מאז 2008.

הספקולנטים מתחילים להגדיל את ההימור על עלייה במחיר הנחושת, כשכמות פוזיציות הלונג הספקולטיביות עלתה ב־1,455 חוזים ל־9,259 חוזים.

 

נטל של 2 טריליון דולר

בארבעת ימי המסחר בארה"ב שמהווים את השבוע האחרון, רשם הנפט מסוג WTI עלייה קלה של כ־0.3% - הישג מכובד לאחר רצף של שלושה שבועות שבהם ירד מחירו. ביום חמישי, יום המסחר האחרון, רשם מחיר הנפט עלייה של 1.8% על רקע רמת השפל שאליה הגיע מספרן של תביעות האבטלה המתמשכות. נראה גם כי ההשפעה של המתיחות באיראן מתקזזת עם החולשה שמגלה הכלכלה האירופית.

מלאי הנפט בארה"ב ממשיך לטפס, וההפקה של אופ"ק נמצאת בשיא, מה שמביא לשבוע שלישי של ירידות בכמות פוזיציות הלונג הספקולטיביות ב־6%.

מחיר הנפט נסגר ב־103.31 דולר לחבית לחוזה הקרוב. דו"ח של סוכנות האנרגיה הבינלאומית מסביר כי עלייה של מחיר הנפט ל־120 דולר לחבית והישארותו שם בממוצע ב־2012 שקולה לנטל של 2 טריליון דולר בשנה על המדינות המייבאות נפט, ועשויה להכניס את העולם למיתון. מנגד, המומחים מתחילים להזהיר מפני ירידות מחירים צפויות.

 

סוף עונת השוקולד

מחיר הקקאו איבד 6.1% בשבוע האחרון, שמתווספים לירידה של 4.6% בחודש מרץ. הירידות נובעות משילוב של כמה גורמים: סימנים לעודף היצע, חולשה בביקושים ושיפור בתחזיות ליבולים טובים בחוף השנהב, המגדלת הגדולה בעולם של קקאו. מלאי הקקאו, כפי שנמדד על ידי בורסת החוזים ICE, נמצא סביב הרמה הגבוהה ביותר של העשור האחרון.

קצב טחינת הקקאו צפוי להיחלש בחודשים הקרובים, לאחר סיום עונת חג הפסחא שיצרה ביקוש לשוקולד. מנכ"ל חברת השוקולד בארי קליבו צופה כי שוק הקקאו יהיה בעודף ולא במחסור, ולאור זאת גוברות ההערכות בשוק כי המחיר צפוי לרדת. חלק מההערכות מצביעות על עודף של 110 אלף טונות קקאו ב־2012, מה שימשיך ללחוץ את המחירים כלפי מטה.

בחוף השנהב חזרו הגשמים לרדת לאחר שנרשמו כמויות משקעים נמוכות בשבועות שלפני כן, והתחזית מדברת על המשך הגשמים גם בימים הקרובים, מה שיסייע לקבלת יבול טוב יותר.

הכותב הוא מנהל תחום גלובלי בכלל פיננסים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות