אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צניחת בזק מחקה השווי הנכסי של אינטרנט זהב

צניחת בזק מחקה השווי הנכסי של אינטרנט זהב

למרות הדיבידנד המיוחד שחילקה בזק, שאול אלוביץ' לא הצליח לחמוק מחולשת המניה, ומסכם שנתיים של השקעה בחברה עם תשואה זניחה של 2%

09.04.2012, 19:11 | שניר הנדלר

בחודשים האחרונים סובלות מניות התקשורת ממגמה שלילית על רקע שינויים רגולטוריים והגברת התחרות בענף. את הירידות החדות ביותר ספגו מניות אינטרנט זהב והחברה־הבת (79.9%) שלה בי קומיוניקיישנס שבשליטת שאול אלוביץ', השולטות בבזק, שרושמות את הביצועים החלשים ביותר מתחילת 2011 מבין המניות המרכיבות את מדד ת"א־100 - אינטרנט זהב איבדה 54.3% ואילו בי קומיוניקיישנס צנחה במהלך התקופה בכ־48%.

יורוקום, שבבעלות אלוביץ', מחזיקה בבזק (31.05%) דרך בי קומיוניקיישנס. אלוביץ' רכש את השליטה בבזק באפריל 2010 תמורת 6.5 מיליארד שקל ומאז רכש מניות נוספות בהשקעה של 300 מיליון שקל נוספים. מאז רכש אלוביץ' את השליטה בבזק, צנחה המניה ב־28%, וכעת שווי מניותיו אלוביץ' נאמד ב־4.8 מיליארד שקל. למעשה, אם בזק לא היתה מחלקת דיבידנד מיוחד של מיליארד שקל בשנה החולפת (מתוך דיבידנד כולל של 3 מיליארד שקל שנפרס על פני שלוש שנים, ש"ה), אלוביץ' היה מופסד על השקעתו "על הנייר".

הדיבידנד המיוחד, לצד הדיבידנדים השוטפים שמחלקת החברה בשיעור של 100% מהרווח הנקי החצי שנתי, אפשרו לאלוביץ' להחזיר עד כה 31% מההשקעה בבזק, כשהתשואה על ההשקעה בבזק מסתכמת ב־2% מאז הרכישה. במאי הקרוב תחלק בזק דיבידנד נוסף של כמיליארד שקל, כשהתרומה לבי קומיוניקיישנס תגדיל את סך הדיבידנדים שמשכה בי קומיוניקיישנס מבזק לסכום השווה ל־35% מהשקעתה בבזק.

הצניחה במניות בי קומיוניקיישנס ובזק הביאה למחיקת השווי הנכסי הנקי של אינטרנט זהב, החברה שבמעלה הפירמידה. נכון לסוף דצמבר 2011, לאינטרנט זהב חוב נטו של 777 מיליון שקל, כשבינואר 2012 רכשה אינטרנט זהב מניות בי קומיוניקיישנס נוספות תמורת 20 מיליון שקל. אולם הצניחה במניות בי קומיוניקיישנס הביאה את שווי אחזקותיה של אינטרנט זהב במניות בי קומיוניקיישנס אתמול ל־683 מיליון שקל. לכן, לפי שווי מניות בי קומיוניקיישנס, השווי הנכסי של אינטרנט זהב הוא שלילי ומסתכם ב־114 מיליון שקל. לאינטרנט זהב נכס קטן נוסף, חברת גולד־מיינד מדיה. עם זאת, ההכנסות והשווי שנובעים מפעילות זו נמוכים מאוד, כך שהשווי הנכסי של אינטרנט זהב לפי בי קומיוניקיישנס צפוי עדיין להיות שלילי. תוצאה דומה של שווי נכסי נקי שלילי נקבל גם אם נחשב את השווי הנכסי של אינטרנט זהב לפי שווי השוק של בזק.

לדברי אורי ליכט, מנהל מחלקת המחקר באי.בי.אי, הירידות החדות שרשמו אינטרנט זהב ובי קומיוניקיישנס נעוצות בהשקעות הממונפות שלהן בבזק. "לאחרונה אנחנו רואים את שוק התקשורת נכנס לסחרור", מסביר ליכט. "הפגיעה היא בעיקר בתחום הסלולר עקב כניסת מתחרות חדשות לענף והירידה בדמי הקישוריות. הפגיעה בבזק נובעת מאחזקותיה בפלאפון המהווה כ־50% מהפעילות שלה. אולם בשבועות האחרונים אנחנו רואים שהפוקוס הרגולטורי עובר מתחום הסלולר לתחום התקשורת הקווית עם שורה ארוכה של רפורמות שנמצאות על הפרק כשהחשש הגדול הוא מפני פתיחת שוק סיטונאי שיביא לתחרות מוגברת בשוק התקשורת הקווית".

ליכט הוסיף כי בזק לא תשב בחיבוק ידיים ותבצע התאמות לקראת השינויים הרגולטוריים. "בזק מסוגלת לבצע תהליכי ארגון מחדש משמעותיים שיביאו לחיסכון של מאות מיליוני שקלים במבנה ההוצאות שלה. השוק כנראה חושש יותר מהשינויים הרגולטוריים בענף, ולכן המגמה השלילית במניית בזק. אבל חשוב לציין שבזק נהנית מניהול מעולה שידע עד היום להתמודד בהצלחה עם שורה ארוכה של כבלים רגולטוריים הנעוצים בעובדה שבזק היא מונופול", הוא אומר.

העובדה שהשווי הנכסי של אינטרנט זהב נמחק עלול לפגוע בחברה?

"אי אפשר להתעלם מהדיבידנדים. בי קומיוניקיישנס ואינטרנט זהב תלויות בתזרים הדיבידנדים שהן מקבלות מבזק, שצפויה בשנתיים הקרובות להמשיך ולייצר לבעלי המניות שלה דיבידנדים ענקיים וברמת וודאות גבוהה".

הצניחה בשווי השוק של אינטרנט זהב עלולה להוציא אותה ממדד ת"א־100 בעדכון המדדים ביוני הקרוב. עד כמה זה עלול להעיב על המניה?

"זה עשוי להשפיע על הסחירות במניית אינטרנט זהב, אבל זה לא הדבר הראשון שאותו מחשיבים המשקיעים שמוטרדים יותר מהשפעת הרגולציה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות