אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסתבכות נוספת בבורסה ליהלומים: עוקץ במיליוני דולרים צילום: אוראל כהן

הסתבכות נוספת בבורסה ליהלומים: עוקץ במיליוני דולרים

חבר בורסה לאבני חן הקים בנק פיראטי, ירד להמחתרת והותיר חובות ליהלומנים בהיקף של 15-20 מיליון דולר; מנכ"ל הבורסה: טרם התקבלה כל תלונה מצד החברים שנפגעו

17.04.2012, 12:14 | טל ליטמן

בטרם הסתיימה החקירה המשותפת של מפלג ההונאה במשטרה (יחידת להב 433) ורשות המסים בפרשת הבנק המחתרתי בבורסה ליהלומים, אשר נחשפה בינואר האחרון ובמהלכה נחקרו ונעצרו עשרות חברי בורסה, נקשר שמה של הבורסה יהלומים בפרשת עוקץ נוספת, שהיקפה מוערך ב-15-20 מיליון דולר.

על פי ההערכות, חבר הבורסה לאבני חן הקים בנק פיראטי שהעניק למשקיעים בו ריביות גבוהות משמעותית מהנהוג בשוק. יהלומנים רבים השקיעו בבנק הפיראטי סכומים המוערכים ב-15-20 מיליון דולר, עד שבשלב מסוים הפסיק מקים הבנק להחזיר את הכספים וירד למחתרת. עוד מעריכים כי לאחר מכן פנה למשטרה בבקשה לקבלת הגנה.

בכיר בבורסה אמר ל"כלכליסט" כי להערכתו לא צפויה קריסה של עשרות יהלומנים בעקבות הפרשה, אך בהחלט ניתן לצפות לפשיטת רגל של יהלומנים בודדים.

מוטי בסר, מנכ"ל הבורסה, אמר ל"כלכליסט" כי שמע על הפרשה, אך טרם התקבלה כל תלונה מצד חברי בורסה שנפגעו. הוא הוסיף כי ככל הידוע לו החייב אינו חבר בורסה ליהלומים. "לבורסה יש מנגנון משומן במקרה של אי עמידה בהתחייבויות של חבריה. במקרה זה אין מדובר בחבר בורסה, מה גם לא שהתקבלה כל תלונה", הסביר.

עם זאת, אישר בסר כי בשבוע שעבר הורחק חבר בורסה שהיה קשור בעקיפין לפרשת העוקץ המדוברת. בהתייחסות לשאלה האם הנהלת הבורסה לא תנקוט פעולות יזומות לאור החשש כי יהלומנים יקרסו בעקבות הפסדים של מיליוני דולרים,  אמר בסר: "אנחנו לא מתייחסים לשמועות, בשבוע שעבר הייתה שמועה שחטפו מישהו שהתבררה כלא נכונה, כל עוד לא מוגשת תלונה על ידי חבר בורסה, אנחנו לא מוצאים לנכון לפעול".

חברי בורסה הביעו תמיהה על אוזלת ידה של ההנהלה. לדבריהם, המצב מחייב נקיטת יוזמה מצידה, בייחוד נוכח העובדה שיש חשש לפשיטת רגל של יהלומנים.

ניצב בדימוס יוסי סדבון, קצין הבטחון של הבורסה, אמר ל"כלכליסט" כי אמנם שמע על הפרשה משמועות, אך טרם הונחה על ידי נשיא הבורסה לבחון את הפרשה ולחוות דעתו בעניין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות