אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כמה חשמל הפלייסטיישן שלכם זולל? צילום: cc-by-MNgilen

כמה חשמל הפלייסטיישן שלכם זולל?

חוקרים טוענים שכפתור שיכבה אוטומטית את קונסולות המשחק יכול לחסוך 68% מהצריכה ולהוביל לחיסכון שנתי של מעל מיליארד דולר בארה"ב. גיימרים: "המחקר לא מבוסס"

19.04.2012, 12:07 | יוסי גורביץ

מחקר שפורסם לאחרונה מצא שבמהלך שנת 2010, 100 מיליון קונסולות משחק בארה"ב - כמו פלייסטיישן, אקסבוקס ו-Wii - השתמשו באנרגיה המהווה כאחוז מכלל צריכת החשמל האמריקאית, ופי שניים מכלל צריכת החשמל של המדינה רוד איילנד, הקטנה שבמדינות ארה"ב. כך מדווח האתר ארס טכניקה.

החוקרים, מאוניברסיטת קרנגי מלון, פרסמו את המאמר המקורי במגזין Energy Efficiency. הם ציינו כי הקונסולות דורשות יותר ויותר אנרגיה: הפלייסטיישן המקורי דרש כמה וואטים בודדים, הפלייסטיישן 2 דרש 79 וואט, הפלייסטיישן 3 כבר דרש 180 וואט (אם כי גרסאות מאוחרות יותר צמצמו את צריכת האנרגיה שלו), והאקסבוקס 360 צורך 172 וואט. החוקרים ציינו לחיוב את קונסולת ה-Wii של נינטדו, שצורכת 16 וואט בלבד.

בעיה מרכזית, לטענת החוקרים, היא שבחלק ניכר מהמקרים – כ-30%, להערכתם – השחקנים לא טורחים לכבות את הקונסולה עם סיום המשחק, וכתוצאה מכך היא ממשיכה לצרוך חשמל. היקף הצריכה לכל קונסולה זניח, אך הוא בעל משקל כשמדובר ב-100 מיליון יחידות.

החוקרים המליצו לחברות המייצרות את הקונסולות על שדרוג מינורי, שמכבה את הקונסולה אוטומטית לאחר שלא נעשה בה שימוש במשך שעה. הם מאמינים שהדבר יחסוך 68% מהיקף הצריכה (5.2 שעות טרה-וואט במקום 16), דבר שמבחינה כספית היה מצמצם אותה ב-1.24 מיליארד דולר - הערכה המתייחסת לשוק האמריקאי ב-2010. ארס טכניקה מצא כי ברירת המחדל של קונסולות אקסבוקס 360 אכן שונתה לאחרונה, והן מכבות את עצמן אוטומטית לאחר שעה שבהן לא נעשה בהן שימוש.

גיימרים התקוממו על הממצא הזה, וטענו כי אין כל הוכחה לכך ש-30% מהם שוכחים לכבות את המכשיר. בתגובה הודה החוקר הראשי, אריק אטינגר, כי הוא ועמיתיו אינם יכולים לגבות את הטענה הזו במחקר אמפירי, אך אמר כי היא מבוססת על שאלות בלתי פורמליות שהופנו לכמה עשרות שחקנים, וכי הצוות עובד כעת על מחקר מדויק יותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
הכתבה הבאה: כמה חשמל המחשב שלכם צורך
תעשו חישוב שספק כוח סטנדרטי צורך על 450-500וואט. רוב משקי הבית לא מכבים את המחשב בכלל (אולי ליום בשבוע). ותגלו את צרכן החשמל האמיתי אצלכם בבית. לא דוד חשמל ולא מכונת כביסה !! אבל גם לזה מצאו פיתרון .. ישנה חברה היום שמוכרת מחשבים עם הספק של עד 12 וואט !!!
אני , מרכז  |  19.04.12