אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סולידריות בין סדרות האג"ח של דלק נדל"ן: "חייבים להציג חזית אחידה" צילום: אוראל כהן

סולידריות בין סדרות האג"ח של דלק נדל"ן: "חייבים להציג חזית אחידה"

באסיפת סדרה ה', השתתפו חברי נציגות סדרה כ"ה גיסין וקלר וביקשו מהמחזיקים להביע תמיכה בהסדר החוב המתוקן; סדרה ה' תומכת בבקשה למנות משקיף לחברה

19.04.2012, 15:40 | אסף גילעם

לאחר חידוש המו"מ אתמול בין מחזיקי האג"ח מסדרות ד' ו-ה' לדלק נדל"ן ובעל השליטה יצחק תשובה, ערכו היום (ה') מחזיקי האג"ח של סדרה ה', בהיקף של 1.4 מיליארד שקל אסיפה במלון ליאונרדו ברמת גן בהשתתפות חברי הנציגות, יוני שר מטעם הראל, ושמואל אשל מטעם מנורה, עוה"ד המייצגים את הסדרה, ערן קליר ואלון בינימיני ונאמן האג"ח, גיורא לופטיג. מטעם החברה נכח המנכ"ל ערן מיטל. אורחים מפתיעים שכיבדו את האסיפה בנוכחותם היו חברי נציגות אחרת - נציגות כ"ה, עו"ד גיא גיסין ואדוארד קלר.

בפגישה אתמול, נכחו מנכ"ל דלק נדל"ן ערן מיטל, ונציג הבעלים, עידן וולס, שניהלו מול נציגי סדרות ה' ו-ד', וללא נוכחותם של נציגים מסדרה כ"ה.

האסיפה היום החלה בעדכון מטעם מיטל, שסקר את מהליכי ההסדר ועד להסכמתה לבקשת הפירוק. "אמרתי לכל הדרך שהסדר הוא החלופה הכי טובה. אמרתי שההחלטה בסופו של דבר היא של מחזיק האג"ח אם לקבל את ההסדר או לא. לשמחתי התחילו ממש לאחרונה עם הנציגויות בקשר להסדר – הגענו למאני טיים. הזמן אוזל. עדכנו את הנציגויות שבגלל שיש בקשת פירוק, ותגובת החברה, נוצרה בעיה עם נושים מובטחים, בארץ ובחו"ל. זה יוצר נזקים וכל יום שעובר, הם הולכים וגדלים". לבקשת הנוכחים, התייחס מיטל לנכסים באנגליה. לדבריו, "יש שתי עסקאות שעומדות כרגע על הפרק – אחת מהן נוגעת לחניונים. לאחרונה סיימנו את המו"מ עם אותו שוכר בעייתי, שם נעשה הסדר חוב עם כל הצדדים. על מנת לשמר את הפורטפוליו אנחנו נדרשים להזרים 3 מיליון ליש"ט עד סוף החודש, כדי לשמור על זכויות החברה בנכס".

"העסקה השניה, היא עסקת בקניגהאם, הנכס הנמצא בסמוך לארמון המלכה מושכר למשרד החוץ, ואנחנו רוצים להפוך אותו לבניין מגורים. מדובר בעסקה מורכבת, שאם תושלם תניב רווחים אדירים לחברה", אמר.

לאחר הדברים של מיטל, אמר אחד מהמחזיקים הפרטיים, כי יש עדיין מעט זמן להכין מתווה מכובד, ששני הצדדים יוכלו לעמוד בו. לדבריו "לא ניתן לעשות סיבוב על מחזיקי האג"ח, ולחזור למתווה הראשון, שנדחה". כנגד זה, עמד עו"ד ויסולי, הנציג הקולני ביותר בקרב המחזיקים הפרטיים, והודיע כי "אני לא רוצה הסדר. אני רוצה שבעל השליטה יעמוד בהבטחה שלו וישלם את האג"ח שלו".

לאחר עזיבתו של מיטל את האסיפה, עו"ד קליר הציג את גילגוליו של ההסדר, מהצעת החברה המקורית, והתיקונים שהציגה נציגות הסדרה לחברה - "ההסדר המתוקן", שהובא כיום לדיון באסיפה. בהתייחסות לקבלת בקשת הפירוק על ידי החברה "ברור לחלוטין למי שקרא את בקשת הפירוק של כ"ה זה שהם מאמינים כי הסדר הוא הפיתרון הטוב ביותר, והחלטת בעל השליטה היא מעשה חמור של 'שבירת כלים'". באותו אופן, אמר קליר, כי הודעת הנהלת החברה, שצורפה לקבלת בקשת הפירוק (הצהרתו של ערן מיטל – א"ג) מעוררת ביקורת.

קליר דיבר על הפגישה הדחופה שכינסה דלק נדל"ן עם נציגי סדרות ה' ו-ד'. הוא חשף כי מיטל ו-וולס אמרו כי החברה והבעלים אינם יכולים לעמוד בהסדר המתוקן, כשאחרי בקשת הפירוק, הורע לדבריהם מצב החברה. הצדדים היו אמורים להיפגש היום בבוקר, אך הפגישה נדחתה.

לדברי קליר, "עקרונות ההסדר שאנחנו מציעים הוא בעל הסיכוי הגדול ביותר להתקבל על ידי כל הצדדים". קליר הסביר כי אם האסיפה תחליט לקבל את ההצעה, באופן אינדוקטיבי, וכך יעשו גם בסדרות האחרות, "יש לכך חשיבות מרובה". קליר אמר כי נכון שבעל השליטה לא יסכים לדבר כעת, אבל זה יפתח את המשא ומתן. "אנחנו לא אומרים שזה יהיה קל, אבל זו נקודת היציאה שלנו, ואנחנו מאמינים שזה נכון גם עבורנו, וגם עבור בעל השליטה שאומר שהוא רוצה להגיע להסדר". קליר הדגיש כי ההצבעה כיום אינה מחייבת, וכי הסדר שיתקבל, יובא לאישור בפני האסיפה. בנוסף, האסיפה צריכה לגבש את תגובתה לבקשת סדרה כ"ה למינוי משקיף מטעם בית המשפט בדירקטוריון דלק נדל"ן, שתוגש ביום ראשון הקרוב. "עמדת הנציגות היא זאת – אנחנו לא רוצים שיגרם כל נזק לחברה. ככל שאפשר למנות בעל תפקיד ללא נזק, אנחנו בעד".

בשלב זה, נציגי כ"ה, קלר וגיסין, עלו לעדכן את מחזיקי סדרה ה'. עו"ד גיסין אמר כי "אני מודה לרענן שהציג תמונה ברורה ונקיה של פעולותיה של נציגות כה'". גיסין הציג את הסיבה מאוחרי בקשתה למינוי משקיף "במצב של החברה, עוד לפני שהגיעה לחדלות פרעון, לא ראוי שתתנהל ללא שקיפות. אנחנו ביקשנו למנות משקיף לפני כחודש, והשופטת השיבה כי אין לה את התשתית לאשר את הבקשה" ולכן המהלכים שקידמה סדרה כה'. גיסין הדגיש כי "לא באנו לחנך, ולא באנו לשנות את העולם – באנו להחזיר את הכסף למחזיקי האג"ח שאנחנו מייצגים". בגלל זה פעלנו לגבש את ההסדר, וכשראינו שההסדר נדחה, כתבנו שאנחנו בעד הסדר, כתבנו שאנחנו לא רוצים לשבור את הכלים. איימו עלינו שאם ימונה נציג עם סמכויות ניהוליות יגרמו נזקים נוראים לחברה – ואת זה לא ביקשנו, ביקשנו משקיף, ואני מקווה שאתם תתמכו בבקשה".

חבר נציגות כ"ה, אדוארד קלר הביע את עמדתו על ההסדר "הגענו לכאן כדי להציג חזית מאוחדת מול בעל השליטה ומול החברה. אם מישהו שם חשב שאם הם יצליחו להפריד בין האסיפות, והם יצלחו לשלם לנו רק 'נזיד עדשים' הם טעו לחלוטין. באנו לכאן לאחד ידיים סביב ההצעה המשופרת". קלר אמר כי "אנחנו נביא את ההסדר לסיומו, בעל השליטה יצטרך להחליט כמה כסף, ומה כדאי לו – ללכת להסדר שהוא יודע בדיוק מה הוא משלם, או למכור את הספין שפירוק הוא הצעד הכי טוב בשבילו. הדבר הכי מהותי זה מה העלות האלטרנטיבית, שכמה יפגעו עסקיו אם הוא ילך לפירוק – ואת זה רק הוא יודע. בעל השליטה רוצה לשלם, ואני מבין אותו. אם מישהו חושב שהוא יכול לקבל את הפארי פלוס, הוא טועה. אנחנו, והמומחים שלנו, נעשה את המקסימום להביא למחזיקים – יש הבדלים בין הסדרות, אבל זה לא משנה. אנחנו נפעל עד שנביא את המקסימום – לא לחינם אנחנו נלחמים ונאבקים להשיג את זה למחזיקים".

"בשורה התחתונה" אמר גיסין "אנחנו תומכים לחלוטין בהצעה של נציגות ה' ו-ד'".

"אין ספק שאנחנו במאני טיים" אמר שמואל אשל, חבר נציגות ה' מטעם מנורה "הזמן אוזל, מצבה של החברה מורע מיום ליום. הנקודה העיקרית היא שאנחנו קשובים למחזיקים, המוסדיים והפרטיים, וגיבשנו את ההסדר המתוקן. כל אחד צריך לעשות חשבון אישי, ולהחליט אם ההסדר מקובל עליו או לא".

"אין ספק שאנחנו תומכים במינוי המשקיף" אמר בתום הדיון נאמן האג"ח לופטיג, "וכעת נותר להצביע האם לקבל את ההסדר המתוקן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות